Lindsay Lohan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lindsay Lohan
Lindsay Lohan.jpg
U lind në
Lindsay Dee Lohan

2 korrik 1986
Faqja në rrjetwww.llrocks.com
www.lindsaylohanmusic.com

Lindsay Dee Lohan lindi më 2 korrik 1986New York City, New York, ShBA. Është një këngëtare dhe aktore amerikane.

Ajo luajti në disa filma të prodhuar nga Disney ku u bë edhe e famshëm.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindsay Lohan është fëmija e parë të Dina (analiste dhe menegjere) dhe Michael Lohan dhe u rrit bashkë me vëllezërit dhe motrat të vetë Michael, Aliana dhe Dakota në New York. Ajo ka rrënjë iraniane dhe italiane. Me 3 vjet filloi Lindsay me bë klipa për reklama, ku pati paraqitje në 60 klipa reklame, ndër të tjerë për Pizza Hut dhe Ford.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 17 ishte Lindsay Lohan në Cover (sqt. Mbulesa)Vanity Fair. Lohan e bëri debutin në filma kinema në vitin 1998, ku ajo i luajti binjakët Hallie Parker dhe Annie James në prodhimin e Disney The Parent Trap. Komedia bazon në librin fëmijësh Das doppelte Lottchen të shkrimtarit gjerman Erich Kästner dhe ishte një remake të filmit e Disney The Parent Trap (1961), ku Hayley Mills binjakët i luajti. Tjerë paraqitje si aktore filmit pati Lohan në filmat televiziv Life Size (2000) dhe Get a Clue (2003), që në Disney Channel u transmetua.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
1998 The Parent Trap Hallie Parker/Annie James
2000 Life-Size (TV) Casey Mitchell
2002 Get a Clue (TV) Lexy Gold
2003 Freaky Friday Anna Coleman
2004 Confessions of a Teenage Drama Queen Mary Elizabeth "Lola" Cep
Mean Girls Cady Heron
2005 Herbie: Fully Loaded Margaret "Maggie" Peyton
2006 Just My Luck Ashley Albright
A Prairie Home Companion Lola Johnson
Bobby Diane Huber
2007 Chapter 27 Jude Shfaqja: Pranverë 2007
Georgia Rule Rachel Shfaqja: Verë 2007
Speechless Sara Në zhvillimet aktive
A Woman of No Importance Xhirimi fillon vjeshtë 2006
2008 The Best Time of Our Lives Caitlin Thomas Xhrimi fillon pranverë 2007
I Know Who Killed Me Aubrey Fleming/Dakota Jordan Xhirimi fillon dhjetor 2006
The Loss of a Teardrop Diamond Fisher Willow Xhirimi fillon prill 2007

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Pozicioni në top listën Shënime
ShBA KAN AUS AUT IND
2004 Speak 4 Publikimi më 7 dhjetor 2004
Shitje në të gjithë botën: 2,5 milion
2005 A Little More Personal (Raw) 20 Publikimi më 6 dhjetor 2006
Shitje në të gjithë botën: 1,5 milion

Singles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Pozicioni në top listë Shënime
ShBA AUS DE AUT POL IND
2004 Rumors 106 10 14 23 14 1 Albumi: Speak
2005 Over 101 27 40 49 29 2 Albumi: Speak
2005 First 31 95 11 3 Albumi: Speak/Soundtrack: Herbie Fully Loaded
2005 Confessions of a Broken Heart (Daughter to Father) 57 7 74 8 Albumi: A Little More Personal

Soundtracks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2003: Freaky Friday
  • 2003: The Princess Diaries
  • 2004: Confessions of a Teenage Drama Queen
  • 2004: That’s So Raven
  • 2005: Herbie: Fully Loaded
  • 2006: A Prairie Home Companion

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.