I Know Who Killed Me

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
I Know Who Killed Me
Tabloid i filmit I Know Who Killed Me
Regjia ngaChris Sivertson
Shkruar ngaJeff Hammond
ProdhuesiFrank Mancuso Jr.
David Grace
Luajnë
KinematografiaJohn R. Leonetti
MontazhiLawrence Jordan
MuzikaJoel McNeely

Kompanitë prodhuese
TriStar Pictures
360 Pictures
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing (Shtetet e Bashkuara)
Summit Entertainment (Ndërkombëtarisht)[1]
Data e publikimit
27 korrik 2007
Kohëzgjatja
106 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Fitimi$9.7 million[2]

I Know Who Killed Me është një film thriller psikologjik amerikan i vitit 2007 me regji nga Chris Sivertson, i shkruar nga Jeff Hammond dhe me Lindsay Lohan, Julia Ormond, Neal McDonough dhe Brian Geraghty. Historia e filmit sillet rreth një gruaje të re e cila rrëmbehet dhe torturohet nga një vrasës serik sadist. Pasi i mbijetoi rrëmbimit, ajo këmbëngul se identiteti i saj është i një gruaje tjetër.

I Know Who Killed Me Me u publikua nga TriStar Pictures më 27 korrik 2007. Filmi mori mbulim intensiv negativ nga media gjatë prodhimit dhe pas publikimit të tij, pasi Lohan luftoi publikisht me varësinë dhe çështje të tjera personale. Ai u konsiderua menjëherë si një dështim dhe u quajt një nga filmat më të këqij të realizuar ndonjëherë, duke qenë më i shpërblyeri në 28th Golden Raspberry Awards, duke fituar shtatë nga tetë nominimet. Megjithatë, ai arriti një performancë më të suksesshme të videove në shtëpi, pasi pothuajse katërfishoi bruto në arkë në SHBA në shitjet e vlerësuara të DVD-ve vendase. Filmi më pas zhvilloi një kult që e ka rishqyrtuar atë si një giallo moderne dhe disa shfaqje të tij janë mbledhur nga teatrot dhe festivalet historike të filmit.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Periferi e qetë e New Salem po terrorizohet nga një vrasës serik i cili rrëmben dhe torturon vajzat e reja, duke i mbajtur ato robër për javë të tëra para se t'i vrasë. Aubrey Fleming, një pianiste dhe shkrimtare aspiruese, duket se është viktima e tij e fundit kur ajo zhduket gjatë një nate me miqtë e saj. Ajo është parë më vonë e lidhur dhe e fyhur në një tavolinë operative pasi duart e saj janë të ekspozuara ndaj akullit të thatë. Me kalimin e ditëve, FBI Task Force e mbledhur për të gjurmuar vrasësin fillon të humbasë shpresën për ta gjetur atë para se të jetë tepër vonë.

Një natë vonë, një shofer zbulon një grua të re në anë të një rruge të shkretë, të çrregullt dhe të plagosur rëndë, me njërën nga duart dhe këmbët e saj të amputuara. Vajza, e cila duket identike me Aubrey, është dërguar me urgjencë në spital, ku prindërit e shqetësuar të Aubrey-t, Susan dhe Daniel, presin pranë saj ndërsa ajo rrëshqet dhe del nga vetëdija. Kur më në fund arrin të flasë, ajo i trondit të gjithë duke pretenduar se është një striptiste e pafat e quajtur Dakota Moss. E bindur se Aubrey po vuan nga çrregullimi i stresit post-traumatik, mjekët, prindërit dhe zyrtarët e zbatimit të ligjit mund të presin vetëm pushim dhe terapi për të rivendosur kujtesën e saj. Por pasi u kthye në shtëpinë e prindërve të saj në periferi, ajo vazhdon të këmbëngul se nuk është ajo që ata mendojnë se është.

Një psikolog i FBI-së beson se Dakota është një [[person deluzional i Aubrey-t dhe agjentët spekulojnë funksionet e personazhit për të distancuar dhe mbrojtur Aubrey nga ngjarjet që kanë ndodhur. Duke ekzaminuar laptopin e Aubrey, ata zbulojnë një histori të shkurtër për një vajzë me një motër binjake identike të quajtur Dakota. Përveç kësaj, një test i ADN-së konfirmon se Dakota është Aubrey. Megjithatë, Dakota ia shpjegon plagëve të saj policisë, duke kujtuar një sërë ngjarjesh të çuditshme që kanë ndodhur para se ajo të mbërrinte në qytet. Ajo fillon të dyshojë se mund të jetë motra binjake identike e Aubrey-t dhe beson se lëndimet e saj janë një rezonancë simpatike me plagët e binjakëve të saj, duke u shfaqur në një mënyrë të ngjashme me stigmatizimin. Megjithatë, Susan i tregon Dakotës një video të ultrazërit të shtatzënisë së saj duke zbuluar qartë se kishte vetëm një fetus në barkun e saj. Dakota përballet me Danielin dhe ai përfundimisht pranon se fëmija i tij dhe i Suzanës vdiq pak pas lindjes dhe se ai adoptoi në mënyrë joformale Aubrey-n nga Virginia Sue Moss (një personazh tjetër që shfaqet në tregimin e shkurtër të Aubrey), një e varur nga crack që lindi vajza binjake – njëra prej të cilave ishte Dakota, e cila u la për t'u rritur nga nëna e saj biologjike. Susan ka mbetur e pavetëdijshme për këtë gjatë gjithë jetës së Aubrey.

E hutuar dhe e tmerruar, Dakota fillon të shohë vizionet e një figure kërcënuese që po ther ngadalë robin e tij. Një nga këto vizione e çon Dakotën në një varrezë aty pranë. Pasi hetoi varrin e shoqes së Aubrey-t të vrarë së fundmi, Jennifer Toland, Dakota gjen një fjongo blu nga një konkurs pianoje, me një mesazh nga mësuesi i pianos i Jennifer (dhe Aubrey), Douglas Norquist. Ajo ndiqet nga Danieli dhe deklaron “E di kush më vrau”.

Të dy shkojnë, pa mbështetjen e FBI-së, në shtëpinë e Norquist për t'u përballur me të. Daniel shkon në shtëpinë e Norquist vetëm duke lënë një Dakota në panik vetëm në makinë. Duke u përpjekur për të qetësuar veten, Dakota i thërret binjakut të saj, Aubrey, i cili është varrosur, të vazhdojë të marrë frymë ngadalë - pasi jetët e tyre janë të lidhura së bashku. Dakota, pasi hyri në shtëpi, sulmon Norquist në vetëmbrojtje dhe i pret dorën. Më pas ajo e gjen Danielin në prag të vdekjes, pasi ishte mposhtur qartë nga Norquist. Dakota pushtohet nga Norquist dhe lidhet. E hutuar, Norquist pyet pse ajo u kthye dhe thirri se ai e kishte varrosur (duke iu referuar një vizioni të mëparshëm që Dakota kishte). Duke u çliruar, Dakota vret Norquist dhe shkon në pyllin aty pranë, duke gjetur se ku Norquist e kishte varrosur të gjallë Aubrey. Duke përdorur dorën e saj protetike, ajo thyen pjesën e përparme të arkivolit të xhamit në të cilin Norquist kishte varrosur Aubrey, duke e zbuluar atë mezi të gjallë me një fustan të bardhë. Kjo me sa duket verifikon versionin e ngjarjeve të Dakotës. E lehtësuar që ka gjetur binjakun e saj të humbur prej kohësh, Dakota shtrihet në tokë pranë saj.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ky është filmi i dytë në të cilin Lohan luan dy personazhe të ndryshme, së pari e bëri këtë në ribërjen e The Parent Trap, ku ajo luajti binjaket, Hallie Parker dhe Annie James.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McNary, Dave (29 prill 2007). "Summit unveils sales lineup for Cannes". Variety (në anglisht). Marrë më 5 nëntor 2021.
  2. ^ "I Know Who Killed Me". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 17 shtator 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]