Just My Luck (film 2006)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Just My Luck
Regjia ngaDonald Petrie
Skenari nga
Historia nga
 • Jonathan Bernstein
 • Mark Blackwell
 • James Greer
 • I. Marlene King
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDean Semler
MontazhiDebra Neil-Fisher
MuzikaTeddy Castellucci

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
12 maj 2006 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
103 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$28 million
Fitimi$38.2 million[1]

Just My Luck është një film komedi romantike amerikane i vitit 2006 me regji nga Donald Petrie, nga një skenar i I. Marlene King dhe Amy B. Harris, me aktorë Lindsay Lohan, Chris Pine, Faizon Love, Missi Pyle, dhe McFly. Filmi tregon historinë e Ashley Albright e cila punon në marrëdhëniet me publikun dhe është personi më me fat në Manhattan, ndërsa Jake Hardin është një portier dhe producent i mundshëm muzikor, i cili duket se ka fat të tmerrshëm derisa fati i tyre i mirë dhe i keq të kalojë në puthjen e njëri-tjetrit. në një festë me maska e cila ndryshon jetën e tyre dhe i bën ata të takohen edhe një herë me njëri-tjetrin.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashley Albright punon në Braden & Co. Marrëdhëniet me Publikun dhe ka një jetë jashtëzakonisht me fat, duke përjetuar goditje të përsëritura të fatit që nga fëmijëria. Në të kundërt, Jake Hardin përjeton fat të keq në baza ditore.

Jake është menaxheri i papaguar amerikan i grupit britanik McFly. Për javë të tëra, ai përpiqet t'i dërgojë CD-në e tyre demo pronarit të një kompanie diskografike, Damon Philips, duke shpresuar që t'i zbulojë dhe të bëhet producent muzikor.

Jake futet fshehurazi në një top maskaradë të vendosur nga Ashley ku ai shpreson të takojë Phillips. Gjatë topit, një fallxhore i thotë Ashley-t se fati i saj do të ndryshojë. Duke dështuar për të tërhequr vëmendjen e Phillips, Jake i kërkon asaj të kërcejë. Ata puthen, duke ndërruar fatin e tyre në këtë proces.

Jashtë, Jake shpëton Phillips nga goditja nga një makinë. Për ta shpërblyer për këtë, ai merr demon e McFly dhe e fton grupin në studion e tij. Ndërkohë, Ashley dhe shefi i saj Peggy janë arrestuar sepse fqinji që ajo ftoi për të dalë me Peggy-t është një prostitutë. Ajo pushohet nga puna nga Peggy dhe kalon një natë në burg.

Të nesërmen, Ashley mëson se apartamenti i saj është dënuar për shkak të përmbytjeve dhe mykut. Duke qëndruar me miqtë e saj Dana dhe Megi ajo përjeton më shumë fat të keq. Ashley gjurmon fallxhoren, e cila sugjeron se dikujt i duhej më shumë fati i saj. Ajo më pas kupton se i huaji që puthi duhet të ketë fatin e saj.

Phillips është i impresionuar me McFly dhe i nënshkruan ato. Ashley gjurmon çdo balerin mashkull të punësuar për të punuar me topin, duke i puthur të gjithë. Pasi kjo nuk arrin të rikthejë fatin e saj, e uritur dhe e dërrmuar, Ashley ka një prishje publike në një restorant ku ndodhet Jake. Duke mos e njohur atë, ai simpatizon zhgënjimin e saj nga fati i keq i vazhdueshëm, duke i ofruar asaj një punë. Ashley merr punën e tij të mëparshme në sallën e bowlingut dhe ata bëhen miq. Kur Jake është i shqetësuar se McFly nuk ka materiale të mjaftueshme për një koncert të ardhshëm në Hard Rock Cafe, ajo e prezanton atë me këngëtaren/kantautoren Maggie. I impresionuar, ai vendos të përdorë këngën e saj.

Gjatë një seance regjistrimi, Ashley dëgjon Jake të thotë se ai ka qenë me fat që nga topi i maskaradës. Duke kuptuar se ai ishte balerini i maskuar, ajo e puth atë dhe largohet, duke gjetur se fati i është kthyer. Ashley ndeshet me Peggy, e cila tani është e fejuar me Antonion dhe i ofron ta ripunësojë atë si Zëvendës Presidente e Braden & Co. nëse ajo ndihmon me një takim po atë natë. Më pas Ashley mëson se kënga e Megi nuk do të performohet më në koncert.

Duke parë një pasqyrë që e theu më herët, Ashley reflekton mbi koston e fatit të saj të mirë. Duke vendosur të heqë dorë nga oferta e Peggy-t për ripunësim, ajo shkon në koncertin ku Jake dhe grupi kanë fat të keq dhe mund të duhet të anulojnë koncertin. Ashley puth Jake dhe rrethanat ndryshojnë, duke çuar në një koncert të suksesshëm ku interpretohet kënga e Maggie. Ashley e kupton se ajo është e dashuruar me Jake, por nuk dëshiron t'i japë atij fat të keq përsëri. Ajo vendos të largohet dhe të qëndrojë me prindërit e saj për një kohë.

Jake gjen Ashley në Grand Central, duke kuptuar se ajo është gruaja nga topi. Meqenëse ai përdori fatin për të ndihmuar të tjerët, ajo argumenton se nuk dëshiron ta heqë atë. Jake tregon se ajo ka përjetuar gjëra të mira edhe me fat të keq dhe thotë se është i gatshëm të përjetojë sërish fat të keq nëse janë bashkë. Ata puthen, duke ndërruar fatin e tyre të mirë dhe të keq.

Katy mbërrin dhe në të njëjtën kohë ata e puthin në secilën faqe, duke shkaktuar një tjetër transferim fati. Më pas ajo fiton një biletë lotarie prej 25 dollarësh. Jake dhe Ashley ecin dorë për dore, duke pyetur veten nëse do të mësohen të jetojnë pa fat dhe të debatojnë karmën. Jashtë një ekip ndërtimi thyen aksidentalisht një tub dhe uji bie mbi të dy pikërisht në momentin që filmi përfundon.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore e skenave të brendshme (të tilla si apartamenti i Ashley dhe apartamenti i Jake) u zhvillua në New Orleans, Louisiana përpara se Uragani Katrina të godiste zonën. Në mars 2005, skenat e jashtme u xhiruan në New York City.[2] Vendndodhjet e NYC përfshinin: ndërtesën e apartamenteve 43 Fifth Avenue (fillimisht e ndërtuar në 1905 nga arkitekti Henry Andersen), e cila ka qenë shtëpia e shumë të famshëmve duke përfshirë aktoret Julia Roberts dhe Holly Hunter, romancierin Dawn Powell dhe skenaristin Noah Baumbach; Christopher ParkGreenwich Village (ku Jake i ofron Ashley një punë); the New York Palace Hotel (455 Madison Avenue, ku zhvillohet festa e maskës);Central Park; Rivera Cafe (225 West 4th Street, ku Ashley përjeton një shpërthim publik); dhe Hard Rock Cafe në Times Square, ku supozohet të mbahet koncerti i McFly. Xhirimet gjithashtu përfshinin xhirimet e jashtme dhe të brendshme në Grand Central Terminal për skenën e fundit të filmit.[3][4]

Gjatë xhirimeve, Lohan ndrydhi kyçin e këmbës, duke e bërë të vështirë ecjen për njëfarë kohe dhe duke e penguar atë të vishte taka.[5]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Just My Luck u hap në #4 në arkat e Amerikës së Veriut me 5,692,285 dollarë në fundjavën e hapjes, 12 maj 2006. Në SHBA, fitoi 17,326,650 dollarë. Filmi fitoi 38 milionë dollarë në mbarë botën.[6]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi mori vlerësime kryesisht negative nga kritikët, me Rotten Tomatoes që i dha një vlerësim 14% bazuar në 111 komente me konsensusin e kritikëve: "Just My Luck kërkon pak nga drejtuesit e tij dhe më pak nga audienca e tij, duke shtuar deri në një rom të mesëm adoleshentësh. -com që i mungojnë shumë shkëndija."[7] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare "B" në një shkallë A+ deri në F.[8]

Lohan fitoi dy nominime për Teen Choice Award, Choice Actress Comedy dhe Choice Hissy Fit, dhe një nominim për Razzie Award si Aktorja më e Keqe. Filmi u nominua gjithashtu për Choice Chick Flick në Teen Choice Awards.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Just My Luck
 2. ^ "Just My Luck Full Production Notes (2006)" (në anglisht). Madeinatlant.powweb.com. Marrë më 17 gusht 2013.
 3. ^ "Just My Luck" (2006) - Filming Locations. IMDB.com.
 4. ^ "Just My Luck" - On the Set of New York, 2006.
 5. ^ "Lindsay Lohan and the cast of Just My Luck talk about getting lucky!" - MovieWeb.com. May 8, 2006.
 6. ^ "Just My Luck" 2006. IMDB.com.
 7. ^ "Just My Luck" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 27 qershor 2018.
 8. ^ "Cinemascore" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-12-20.
 9. ^ "Just My Luck" (2006) - Awards. IMDB.com.