Komedia romantike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Komedia romantike është një nënzhanër i komedisë dhe trillimeve romantike, duke u fokusuar në linjat plot humor, plot humor të përqendruara në idetë romantike, të tilla si se si dashuria e vërtetë është në gjendje të kapërcejë shumicën e pengesave.[1] Në një komedi tipike romantike, të dy të dashuruarit priren të jenë të rinj, të pëlqyeshëm dhe në dukje të destinuar për njëri-tjetrin, megjithatë ata mbahen të ndarë nga disa rrethanë komplikuese (p.sh., dallimet në klasë, ndërhyrja e prindërve, një e dashur apo i dashuri i mëparshëm) derisa të kapërcejnë të gjitha pengesat, më në fund bashkohen. Një fund i lumtur në stilin përrallor është një tipar tipik.[2]

Ka shumë ndryshime në këtë vijë bazë. Ndonjëherë, në vend që dy personazhet kryesore të përfundojnë në krahët e njëri-tjetrit, do të bëhet një ndeshje tjetër dashurie midis njërit prej personazheve kryesore dhe një personazhi dytësor si p.sh. My Best Friend's Wedding. Përndryshe, filmi mund të jetë një përsiatje mbi pamundësinë e dashurisë, si në filmin e Woody Allen, Annie Hall. Formati bazë i një filmi komedi romantike mund të gjendet në burime shumë më të hershme, të tilla si shfaqjet e Shekspirit si Much Ado About Nothing dhe A Midsummer Night's Dream.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Johnson, Bill. "The Art of the Romantic Comedy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-09-10.
  2. ^ Comedy and Tragedy

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]