Samaire Armstrong

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Samaire Armstrong
Armstrong në 2010-n
U lind në
Samaire Rhys Armstrong

31 tetor 1980
ProfesioniActress
Vite aktiviteti2000–present
Fëmijë1

Samaire Rhys Armstrong (shqiptimi i emrit: Sëmir Rajs Armstrong) është një aktore dhe stiliste amerikane. Njihet për rolet e saj në filma të ndryshëm, si: Stay Alive, The OC, It's a Boy Girl Thing dhe si Zhuljet Darling në serialin televiziv ABC, Dirty Sexy Money. Ajo është shfaqur në televizion me rolin e Elaine Riçardit në zhanrin dramë-fantazi ABC në filmin Resurrection. Ajo gjithashtu është shfaqur në videoklipe për " Penny & Me" nga Hanson dhe " Bad Day" nga Daniel Pauter.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armstrongu lindi në Tokio nga një baba skocez, Hanter Armstrong, dhe me nënë italiane, Silvia Sepieli. Nëna e saj dizajnon qendra estetike dhe spa për rezorte, ndërsa babai i saj stërvit ushtarë. Armstrongu ka jetuar në Japoni për pesë vjet para se të transferohej në Hauai dhe më vonë në Sedona, Arizona, ku u rrit dhe ndoqi shkollën e mesme "Sedona Red Rock". Ajo ka jetuar gjithashtu në Malajzi dhe Kinë. [1]

Karriera televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000, Armstrongu bëri debutimin e saj të parë në televizion duke luajtur në serialin televiziv "Party of Five" në rolin e Mereditit. Gjatë gjithë viteve 2000-2001, Armstrongu ishte e ftuar në role të shfaqjeve televizive me profil të lartë si: The X-Files, ER, Judging Amy dhe Freaks and Geeks.

Në vitin 2003, Armstrongu luajti rolin e Ana Sternit në serialin televiziv dramatik për adoleshentë Fox, The OC. Ajo supozohet të shfaqej vetëm në një episod. Megjithatë, pasi personazhi i saj u pa që roli i saj preferohej nga fansat, ajo luajti edhe në episode të tjera. Ajo portretizoi një lexuese të vetërrëfyer të librit komik dhe një socialiste sarkastike nga Pitsburgu. Pavarësisht paraqitjes së rregullt të personazhit të saj gjatë sezonit të parë të serialit, ajo nuk u promovua në serial rregullisht. Në vitin 2006, Armstrongu u kthye në sezonin e tretë të serialit për dy episode.

Në vitin 2007, Armstrong u hodh në rolin e saj të parë të serisë së rregullt në serialin televiziv dramë/komedi ABC, Dirty Sexy Money. Ajo portretizoi rolin e Zhuljet Darlingut, një trashëgimtare e llastuar që donte të bëhej një aktore serioze. Seriali pati një sukses të menjëhershëm dhe pa premierën e vet më 26 shtator 2007, me 10.44 milionë shikues. Seriali mori vlerësime të ndryshme nga kritikët. Karakteri i saj është vërejtur se ka shumë ngjashmëri me trashëgimtaren e jetës reale, Paris Hilton. Në mars 2008, Armstrongu njoftoi se nuk do të kthehej për sezonin e dytë të serialit si një serial i rregullt. Seriali nuk e ruajti suksesin e tij dhe rrëshqiti në vlerësime në mënyrë dramatike gjatë gjithë ecurisë së tij. U anulua më 8 gusht 2009. [2]

Në vitin 2010, Armstrongu u ftua në serialin televiziv HBO How To Make It In America në episodin e parë të serisë që portretizonte rolin e Xhejnit.

Në vitin 2012, ajo u shfaq në 8 episode të filmit The Mentalist, si një prostitutë e kthyer në informatore konfidenciale për Byronë e Hetimit të Kalifornisë. Personazhi i saj Sameri ndau një puthje me personazhin e Tim Kangut Kimball Cho në episodin "At First Blush" pasi Cho pranoi se kishte ndjenja për Samerin.

Në shtator të vitit 2013, ajo luajti nënën e djalit biond që kreu të shtënat në shkollë në premierën e sezonit të gjashtë të Sons of Anarchy "Straw".

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armstrongu hyri në një "institucion ambulator" në tetor 2007 [3] "për t'u marrë me disa çështje personale". [4] Ajo u largua pas 6 javësh, por u kthye dhe qëndroi për tre muaj të tjerë. [5]

Në dhjetor 2012, Armstrongu dhe i dashuri i saj i atëhershëm Xhejson Kristoferi mirëpritën fëmijën e tyre të parë, një djalë. [6] Ajo jeton në Sedona, Arizona. Në vitin 2022, ajo kandidoi dhe humbi zgjedhjet për kryetar bashkie në Sedona. [7] [8]

Armstrongu është ka bindje konservatore dhe votoi për Donald Trampin në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Në vitin 2020, ajo u kritikua pasi pretendoi se " BLM është një organizatë terroriste e brendshme miliardë dollarësh" në Instagramin e saj. [9]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Titulli Roli Shënime
2001 Jo një tjetër film për adoleshentë Kara Fratelli
2002 A do të të gënjej? Sofia Video
2003 Ujku i errët Josie Video
2006 Qendro gjalle Abigail
2006 Vetem fati im Megi
2006 Është një gjë e vajzës së djalit Nell Bedworth / Woody Deane
2007 Rise: Blood Hunter Xheni
2008 Rreth qershorit qershor
2010 The Last Harbor</link> Salla e Roksanës
2013 Bjonde betoni Tara Petrie
2013 5 Shpirtrat Miranda
2013 Babadimri im Jen Robbins
2014 The Lachrymist</link> Zonja Alice Alquist Film i shkurter
2014 A Winter Rose</link> Simone
2015 Windsor Drive Brooke
2017 Carter & June June O'Malley
2020 I dyti Olivia
2020 Përzierja e zyrës Joan
2022 Terror në preri Pëllumb i ndotur

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Notes
2000 Party of Five Meredith Episode: "Taboo or Not Taboo"
2000 Freaks and Geeks Laurie Episodes: "Discos and Dragons", "Smooching and Mooching"
2000 That's Life Brittany Episode: "When Good Ideas Go Bad"
2001 ER Tasha Episode: "Sailing Away"
2001 Judging Amy Angie Becker Episode: "Look Closer"
2001 The X-Files Natalie Gordon Episode: "Lord of the Flies"
2003 Trash Gypsy TV film
2003–2006 The O.C. Anna Stern Recurring role (15 episodes)
2004 Gramercy Park Jillene TV film
2004 NYPD Blue Christine Episode: "You're Buggin' Me"
2004–2005 Entourage Emily Recurring role (8 episodes)
2005 Numbers Skyler Wyatt Episode: "Obsession"
2006 CSI: Miami Brynn Roberts Episode: "High Octane"
2007 The Staircase Murders Caitlin Atwater TV film
2007 Living with Fran Laurie Episode: "Plastered"
2007–2009 Dirty Sexy Money Juliet Darling Regular role (11 episodes)
2010 How to Make It in America Jane Episode: "Pilot"
2011 Better with You Jessica Episode: "Better Without a Couch"
2011–2012 The Mentalist Summer Edgecombe Recurring role (8 episodes)
2012 Adopting Terror Cheryl Broadbent TV film
2013 Sons of Anarchy Darvany Jennings Episodes: "Straw", "One One Six"
2014 Heavenly Match Casey Hart TV film
2014–2015 Resurrection Elaine Richards Main role (21 episodes)
2014 A Winter Rose Simone TV series, pre-production
2015 Stalker Lucy Episode: "Salvation"
2016 Agent Carter Wilma Cully Episode: "Smoke &amp; Mirrors"
2016 NCIS: New Orleans Marion Watkins Episode: "Second Chances"
2017 Arrow Laura Ramirez Episode: "Spectre of the Gun"
2017 Grey's Anatomy Claire Nolan Episode: "Back Where You Belong"
2017 NCIS Melissa Goodman Episode: "Fake It Till You Make It"
2018 Robot Chicken Trish Walker / Patti Mayonnaise Voice role; episode: "Strummy Strummy Sad Sad"
2019 House on the Hill (aka He's Out to Get You) Megan TV film
2019 Deadly Excursion Samantha McCarthy TV film
2021 Deadly Excursion: Kidnapped From the Beach Samantha McCarthy TV film

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artisti
2004 "Penny & Me" Hanson
2005 "Bad Day" Daniel Powter

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Croce, Maria (2006-12-19). "It's a Boy Gael Thing" (në anglisht). The Daily Record. Arkivuar nga origjinali më 2007-10-13.
  2. ^ Oscar Dahl (28 mars 2008). "Armstrong Dropped from Cast". Buddytv.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2008-03-31. It's difficult taking a Paris Hilton-type person and making them sympathetic, which is exactly what Samaire did.
  3. ^ "Samaire Armstrong in Treatment" (në anglisht). Eonline.com. Arkivuar nga origjinali më 2008-04-09. Marrë më 2008-04-09.
  4. ^ Jordan, Julie (2007-10-12). "Samaire Armstrong Enters Outpatient Facility for 'Personal Issues'". People (në anglisht). Marrë më 2008-04-09.
  5. ^ White, Nicholas (2008-08-04). "Samaire Armstrong: I'm 'Better and Better' After Rehab". People (në anglisht). Marrë më 2021-05-31.
  6. ^ "Samaire Armstrong welcomes son Calin". People Magazine (në anglisht). 16 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2016-06-06. Marrë më 2016-04-14.
  7. ^ Latch, Lacey (18 nëntor 2022). "Sedona Vice Mayor Jablow wins mayor's race". Arizona Republic (në anglisht). Marrë më 2023-01-30.
  8. ^ Mahjouri, Shakiel (9 nëntor 2022). "'The O.C.' Actress Samaire Armstrong Loses Mayoral Election". ET Canada (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2023-01-30. Marrë më 2023-01-30.
  9. ^ "The OC actor Samaire Armstrong claims Black Lives Matter is a 'terrorist organisation'". The Independent (në anglisht). 18 shtator 2020. Marrë më 1 shkurt 2022.