Sedona, Arizona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sedona
Qytet
noform
Rruga kryesore e Sedonës, me kodrat e kuqe në sfondë
Vendndodhja
Sedona is located in SHBA
Sedona
Sedona

Koordinatat: 34°51′36″V 111°47′21″P / 34.86000°V 111.78917°P / 34.86000; -111.78917

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal  Arizona
Qarku Coconino, Yavapai
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 49.40 km2
 •  tokësore 49.29 km2
 •  ujore 0.11 km2
Lartësia 1,319 m (m.n.d.)
Popullsia 10,397 banorë (2016)
Dendësia 210.92 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore MST (UTC-7)
Kodi Postal 86336
Prefiksi 928
Koordinatat 34° 51′ 36″ Veri

111° 47′ 21″ Perëndim

Sedona është një qytet që shtrihet në vijen e qarkut mes qarqeve Coconino dhe Yavapai në veri të rajonit të shtetit federal Arizona. Sipas vitit 2016, qyteti kishte 10,397 banorë.[1]

Sedona u emërua pas Sedona Arabella Miller Schnebly (1877-1950), gruaja e Theodore Carlton Schnebly, ministri i parë i postës së qytetit, i cili u festua për mikpritjen dhe zellshmërinë e saj. Nëna e saj, Amanda Miller, pretendoi se e kishte emëruar kështu, sepse "dukej bukur".

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sedona ndodhet në 34°51′36″V 111°47′21″P / 34.859897°V 111.789199°P / 34.859897; -111.789199,[2], i cili ndodhet në Sonorën e Epërme në veri të Arizonës. Me lartësi të 1,372 metra.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sedona ka klimë gjysmë të thatë. Temperatura mesatare në muajin janar është 14 °C me një ulje të −1 °C. Temperatura mesatare në muajin korrik është 34 °C me një ulje të 17 °C.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më qershor 9, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990". Zyra e Regjistrimeve të Shteteve të Bashkuara. 12 shkurt 2011. Marrë më prill 23, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]