Grey's Anatomy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
Grey's Anatomy Logo.svg
Titulli shqip: '
Titulli origjinal: Grey's Anatomy
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
27 mars 2005-duke vazhduar
Kohëzgjatja e një episode: rreth 43 minuta
Episode: 363
Gjuha origjinale: Anglisht
Intro:
Studio / Prodhuesi(t): Shondaland Productions
The Mark Gordon Company (2005–2018)
Entertainment One Television (2018 për të paraqitur)
Touchstone Television (2005–2007)
ABC Studios (2007 për të paraqitur)
Krijuesi(t): Shonda Rhimes
Zhanri: Dramë mjekësore
Transmetimi i parë në TV: 27 mars 2005
Interpretojnë

Grey's Anatomy është një seri televizive televizive mjekësore amerikane që premierë më 27 mars 2005, në ABC si një zëvendësim në mes të sezonit. Seriali imagjinar fokusohet në jetën e praktikantëve kirurgjik, banorëve dhe mjekëve, pasi ata zhvillohen në mjekë të kalitur, ndërsa përpiqen të mbajnë jetën personale dhe marrëdhëniet.

Që nga 28 shkurti 2019, është serija më e gjatë amerikane e dramës së mjekësisë primetime.[1] Më 10 maj 2019 Grey's Anatomy u rinovua për sezonet 16 dhe 17, me Ellen Pompeo zgjatjen e kontratës së saj përmes këtyre dy sezoneve. Chris Carmack, Greg Germann dhe Jake Borelli gjithashtu u promovuan në skuadra të rregullta për sezonin 16.[2][3]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria vjen pas Meredith Grey, e bija e një kirurgu të përgjithshëm të vlerësuar me emrin Ellis Gray, pas pranimit të saj në programin e rezidencës në spitalin imagjinar të Seattle Grace (më vonë i quajtur Grey Sloan Memorial Hospital). Gjatë kohës së saj si një banor, Gri punon së bashku me mjekët tjerë Cristina Yang, Izzie Stevens, Alex Karev dhe George O'Malley, të cilët secili përpiqen për të balancuar jetën e tyre personale me oraret plot tension dhe kërkesat stresuese për qëndrim. Gjatë praktikës së tyre, ata mbikëqyren nga Miranda Bailey, një banor i lartë që punon me mjekun Derek Shepherd, kreu i neurokirurgjisë dhe interesit të dashuri të Meredith; Preston Burke, kreu i kardiologjisë, i cili bëhet i fejuari i Yang-ut; dhe Richard Webber, shefi i kirurgjisë dhe ndjekja e kirurgut të përgjithshëm, dashnor i mëparshëm i Ellis Grey. Gjatë gjashtë sezoneve të para, Burke, O'Malley dhe Stevens të gjithë largohen nga seria.

Përveç Webber, Burke dhe Shepherd, krahu kirurgjik është kryesisht i mbikëqyrur nga Addison Montgomery, ish-bashkëshorti i Shepherd dhe kreu i kirurgjisë OB / GYN, neonatale dhe fetusit që largohet për në Los Angeles pas sezonit të tretë; Callie Torres, një banor i cili më vonë bëhet kreu i kirurgjisë ortopedike dhe largohet nga Seattle në fund të sezonit të dymbëdhjetë; Mark Sloan, si kreu i kirurgjisë plastike; Owen Hunt, si kreu i traumës që më vonë martohet me Yang; Arizona Robbins, si kreu i kirurgjisë pediatrike, dhe më vonë kreu i kirurgjisë së nënës / fetusit që martohet me Torres; Erica Hahn, si kreu i kardiologjisë; Teddy Altman, si kreu i kardiologjisë që niset në fund të sezonit tetë, por kthehet në sezonin katërmbëdhjetë; dhe Amelia Shepherd, motra e Derek, e cila është angazhuar për ta zëvendësuar atë si kreu i neurokirurgjisë.

Lexie Grey, gjyshe motra e Meredith, bashkohet me programin e qëndrimit në sezonin e katërt deri në vdekjen e saj me interesin e saj të dashurisë Mark Sloan në aksidentin e avionit të sezonit tetë finale, pas së cilës Seattle Grace u riemërua në spitalin Memorial Gray Sloan në kujtesën e tyre. Ish-banorët e Mercy-West Jackson Avery dhe April Kepner bashkohen Seattle Grace pas një bashkimi administrativ në sezonin e gjashtë. Futjet tjera përfshijnë Leah Murphy, i cili niset në fund të sezonit të dhjetë, por kthehet gjatë trembëdhjetë; Shane Ross, që lë me Yang në finalen e dhjetë të sezonit; Stephanie Edwards, që jep dorëheqjen gjatë sezonit të trembëdhjetë; Jo Wilson, i cili martohet me Karev; Andrew DeLuca, ish dashuria e interesit të gjysëm-motrës së nënës Meredith, Maggie Pierce, e cila gjithashtu shërben si kreu i kardiologjisë; dhe Benjamin Warren, një anesthesiolog-kthyer-rezident-u kthye-zjarrfikës që martohet me Miranda Bailey. Sezoni njëmbëdhjetë sheh largimin e Derek Shepherd, dhe në sezonin dymbëdhjetë, pjesëmarrja kirurg kardiovaskulare Nathan Riggs bashkohet me shfaqjen. Në episodet e hershme të sezonit katërmbëdhjetë, Riggs lë seri për të filluar një jetë me motrën e humbur të Owen-it; nga finalja e sezonit, Kepner dhe Robbins gjithashtu largohen nga shfaqja.

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Goldberg, Lesley (22 shkurt 2019). "'TV's Top 5' Podcast: Oscars Preview, Marvel Cancellations Decoded". The Hollywood Reporter. Marrë më 25 shkurt 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ausiello, Michael (10 maj 2019). "Grey's Anatomy Renewed for Two More Seasons at ABC as Ellen Pompeo Extends Contract Until 2021". TVLine. Marrë më maj 10, 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ausiello, Michael (10 maj 2019). "Grey's Anatomy Promotes 3 Actors to Series Regular Ahead of Season 16". TVLine. Marrë më maj 10, 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]