Arrow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Arrow është një serial amerikan i prodhuar nga Greg Berlanti, Marc Guggenheim dhe Andrew Kreisberg duke u bazuar në librat me vizatime komike më saktësisht në karakterin Green Arrow. Seritë janë promovuar për herë të parë në SHBA më 10 Tetorë 2012 në rrjetin televiziv në THE CW. Më 2 prill 2018, CW ka shtuar se do të ketë sezon të shtatë që do të promovohet më 15 tetor 2018.[1][2]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një playboy miliarder Oliver Queen zbulon një ishull misterioz Liu Yan pasi ai dhe babai i tij u mbytën në anije. Pas kthimit në Starling City, ai bashkohet me nënën e tij, Moira Queen, motrën e tij Thea Queen dhe shokët e tij Tommy Merlyn dhe Laurel Lance.

Sezoni i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oliver kalon natën e tij si vigjilent i veshur me një veshje me kapuç me ngjyrë të gjelbërt dhe me maskë duke i mbuluar vetëm sytë e tij. Ai shkon pas kriminelëve të pasur që janë të shënuar në bllokun e babait të tij. Ai zbulon komplotin e Malcolm Merlyn për të shkatërruar “The Gladers”. John Diggle dhe Felicity Smoak mbështetin kryqëzatën e Oliverit. Oliver po ashtu lidhet me flakën e vjetër Dinah Laurel Lance, e cila e fajëson atë për vdekjen e motrës së saj. Sezoni i referohet periudhës së parë të Oliver në ishull dhe si e ndryshoi atë, duke u përpjekur të ndalonte një forcë mercenare që synonte ekonominë kineze.

Sezoni i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oliver është zotuar se do të ndalojë vrasjen e kriminelëve. Familja dhe aleatët e tij sulmohen nga Slade Wilson, një njeri nga koha e Oliver në ishull që kthehet për të shkatërruar jetën e tij. Oliver pranon vigjilentin Roy Harper si mbrojtës i tij, dhe fiton ndihmë nga babai i Laurel, Quentin. Oliver gjithashtu bashkohet me një grua të zezë, e cila zbulohet të jetë motra e Laurel, Sara, e cila gjithashtu mbijetoi në anijen. Në të kaluarën përshkruhet koha e vazhdueshme e Oliverit në ishull me Slade, Sara, dhe shigjetari Shado, së bashku me origjinën e gjakmarrjes së tij me Slade.

Sezoni i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania e Oliver, Queen Consolidated, është shitur për biznesmenin, shkencëtarin dhe heroin aspirues, Ray Palmer. Pasi Sara u gjet e vrarë, Oliver u përfshi në një konflikt me Ra's al Ghul. Ai përpiqet të rilidhet me motrën e tij, i cili e di se Malcolm është babai i saj dhe Laurel synon të ndjekë Sarën si Black Canary. Ndërkohë, Diggle lufton si një njeri i familjes dhe Felicity bëhet nënkryetar i Teknologjive Palmer (më parë Queen Consolidated). Në të kaluarën, Oliver është i detyruar të punojë për A.R.G.U.S. udhëheqësja Amanda Waller në Hong Kong; ai dhe Tatsu Yamashiro punojnë për të ndaluar gjeneralin e korruptuar, Matthew Shrieve, nga lëshimi i një patogjeni, të cilin Ra's al Ghul fiton në të tashmen.

Sezoni i katërt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oliver përfundon në një pension të shkurtër dhe bëhet "Shigjeta e Gjelbër". Ekipi i tij lufton grupin terrorist H.I.V.E., i kryesuar nga Damien Darhk, i cili po sulmon Star City (më parë Starling City). Diggle zbulon se vëllai i tij Andi është i gjallë dhe një ushtarë i grupit H.I.V.E.; Thea punon me Oliverin si "Speedy", por me një temperament të dhunshëm; dhe Laurel përpiqet të ringjallë Sara duke përdorur Lazarus Pit. Jeta e Oliverit si një vigjilent dhe me Felicity është e komplikuar nga drejtimi i kryetarit të bashkisë dhe zbulimi i djalit të tij. Laurel vdes në një luftë me Damien, dhe Oliver zbulon planin e tij për të shpërthyer armët bërthamore dhe për të sunduar mbetjet e Tokës. Në të kaluarën, Oliver kthehet në Lian Yu për të infiltruar Shadowspire për Waller, dhe ndesh një idhull mistik përdorur nga Darhk.

Sezoni i pestë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oliver trajnon heronjtë e rinj Wild Dog, Mister Terrific, Artemis dhe Ragman për t'u bashkuar me luftën e tij kundër krimit pas vdekjes së Laurel dhe dorëheqjes së Thea. Ai gjithashtu rekruton një Black Canary të ri; ish-detektivi i policisë Dinah Drake. Oliver përpiqet të balancojë vigjilentizmin me rolin e tij të ri si kryetar, por kërcënohet nga Prometeusi, i cili ka lidhje me të kaluarën e Oliverit. Oliver është gjithashtu i detyruar të luftojë me aleatin e Prometheus Black Siren, një kopje e shtrembëruar i Laurel Lance me një ulërim zërit. Në të kaluarën, Oliver bashkohet me Bratva në Rusi si pjesë e një komploti për të vrarë Konstantin Kovar. Atje, ai takon dhe është trajnuar nga Talia al Ghul, si një harku me kapuç, përpara se të kthehej në Lian Yu.

Sezoni i gjashtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një beteje shpërthyese mbi Lian Yu, Oliver duhet të jetë ekuilibruar si një vigjilante, kryebashkiaku dhe një baba për të birin William. Në të njëjtën kohë, armiqtë e rinj shfaqen, fillimisht të udhëhequr nga hakeri Cayden James, i cili bashkon një ekip me tregtarin e drogës Richard Diaz, vigjilanti metahuman Vincent Sobel, mafiozi rus Anatoli Knyazev dhe Sirenë e Zezë. Ndërsa James humbet kontrollin e kabinetit të tij, Richard Diaz vjen përpara, duke njoftuar për skemën e tij të Green Arrow për të marrë nën kontroll nëntokën kriminale të Star City dhe për të kontrolluar infrastrukturën politike të qytetit, ndërsa Oliver duhet të luftojë me ish-shokët e tij duke formuar një ekip rivale. Ndërsa Diaz merr kontrollin e qytetit, Oliver është i detyruar të rekrutojë ndihmën e FBI-së, në këmbim të atij që njofton publikisht identitetin e tij dhe shkon në burg federal. Në finale, Oliver është burgosur në një penallti supermax.

Epizodat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Epizodat Transmetimi
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 23 10 tetor 2012 15 maj 2013
2 23 9 tetor 2013 14 maj 2014
3 23 8 tetor 2014 13 maj 2015
4 23 7 tetor 2015 25 maj 2016
5 23 5 tetor 2016 24 maj 2017
6 23 12 tetor 2017 17 maj 2018
7 Do të njoftohet 15 tetor 2018 Do të njoftohet

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Goldberg, Leslie (2 prill 2018). "'Riverdale,' 'Flash,' 'Supernatural' Among 10 CW Renewals". The Hollywood Reporter. Marrë më 2 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Swift, Andy (20 qershor 2018). "The CW Sets Fall Premiere Dates, Including New 'Super' Sunday". TVLine. Marrë më 20 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]