Green Arrow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Green Arrow (Shqip: Shigeta e Gjelbërt) është një superhero që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga DC Comics. Krijuar nga Mort Weisinger dhe projektuar nga George Papp, ai u shfaq për herë të parë në More Fun Comics #73 në nëntor 1941. Emri i tij i vërtetë është Oliver Jonas Queen, një biznesmen i pasur, pronar i Queen Industries dhe një personazh i njohur në Star City. Ai e përdor këtë pozicion për të fshehur faktin se ai është Shigjeta e Gjelbër. Pjesërisht i frymëzuar nga Robin Hood, Green Arrow është një shigjetar që përdor aftësitë e tij për të luftuar krimin në qytetet e tij të lindjes Star City dhe Seattle, si dhe së bashku me superheronjtë e tjerë si anëtar i Ligës së Drejtësisë. Shigjeta më e madhe në botë, si dhe një shpatar kompetent dhe artist luftarak, Green Arrow përdor një sërë shigjetash mashtrimi (në kohët bashkëkohore, ato quhen "shigjeta specialiteti") me funksione të ndryshme të veçanta, të tilla si ngjitës, majë shpërthyese, grep përleshjeje, granatë flash, gaz lotsjellës dhe madje shigjeta kryptonite për përdorim në një sërë situatash të veçanta.

Green Arrow pati sukses të moderuar në vitet e tij të hershme, duke u bërë kopertina e More Fun, si dhe duke pasur paraqitje të herëpashershme në komike të tjera. Megjithatë, gjatë njëzet e pesë viteve të tij të para, personazhi nuk gëzoi kurrë më shumë popullaritet. Në fund të viteve 1960, shkrimtari Denny O'Neil, i frymëzuar nga ridizajnimi vizual dramatik i personazhit nga Neal Adams, zgjodhi ta humbiste pasurinë e tij, duke i dhënë atij rolin e atëhershëm unik të një kryqtari të rrugës për klasën punëtore dhe të pafavorizuar. Në vitin 1970, ai u bashkua me një hero më të orientuar drejt ligjit dhe rendit, Green Lantern, në një seri librash komike novator dhe të ndërgjegjshëm shoqëror. Që atëherë, ai ka qenë i popullarizuar në mesin e adhuruesve të librave komikë dhe shumica e shkrimtarëve kanë marrë një qasje urbane dhe të ashpër ndaj personazhit. Oliver Queen u vra në vitet 1990 dhe u zëvendësua nga një personazh i ri, djali i Oliver, Connor Hawke. Connor, megjithatë, u tregua një personazh më pak i popullarizuar dhe personazhi origjinal i Oliver Queen u ringjall në historinë e "Quiver" të vitit 2001, nga shkrimtari Kevin Smith. Në vitet 2000, personazhi është paraqitur në tregime më të mëdha duke u fokusuar te Shigjeta e Gjelbër dhe Kanaria e Zezë, siç është ngjarja DC The Green Arrow/Black Canary Wedding dhe linja e profilit të lartë Justice League: Cry for Justice, përpara rilançimit të personazhit. krahas shumicës së pronave të DC në 2011.

Green Arrow nuk ishte fillimisht një personazh i mirënjohur jashtë fandomit të librave komik: ai ishte shfaqur në një episod të vetëm të serialit të animuar Super Friends në vitin 1973. Në vitet 2000, personazhi u shfaq në një sërë pronash televizive DC, duke përfshirë filmin e animuar seritë Justice League Unlimited, Young Justice, The Batman dhe Batman: The Brave and the Bold dhe disa filma origjinalë të animuar të DC Universe. Në veprim live, ai u shfaq në serialin Smallville, i luajtur nga aktori Justin Hartley, dhe u bë një anëtar kryesor i kastit. Në vitin 2012, seriali i veprimit të drejtpërdrejtë Arrow debutoi në The CW, në të cilin personazhi i titullit u portretizua nga Stephen Amell dhe lansoi disa seri spin-off, duke u bërë pika fillestare për një ekskluzivitet të përbashkët televiziv të quajtur Arrowverse.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]