Sara Lance

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sara Lance (25 dhjetor 1987[1] – 8 tetor 2014[2]; u ringjall në nëntor 2015[3]) është personazh fiktiv në serialin amerikan Arrow krijuar nga Greg Berlanti, Marc Guggenheim dhe Andrew Kreisberg.

Sara është ish-anëtare e Ligës së Vrasësve, vigjilante e parë e njohur si “Kanaria”, udhëheqëse e Legend Tomorrow (shkurt Legend), një ish-anëtare e Ekipit Arrow dhe kapitene e Waverider. Ajo është gjithashtu vajza e të ndjerit Quentin Lance dhe Dinah Lance, motra e vogël e Laurel Lance, ish-e dashura / mike e ngushtë e Oliver Queen, ish-dashnorja e Nyssa al Ghul dhe e dashura e Ava Sharpe, një klon nga e ardhmja. Sara është gjithashtu një shoqe e mirë me ish-shokët e saj John Diggle, Felicity Smoak dhe Thea Queen.

Pasi Queen's Gambit u rrëzua në vitin 2007, Sara u konsiderua e vdekur, por në të vërtetë u gjet nga Anthony Ivo dhe kaloi kohë në Amazo dhe Lian Yu. Një vit pas fundosjes së Amazos, Sara u shpëtua nga Liga e Vrasësve. Më pas, ajo u bashkua me Ligën dhe u trajnua me ta për pesë vjet, pas së cilës ajo u largua nga organizata dhe u kthye në Starling City nën monikerin vigjilent Kanarie, një përkthim i emrit të saj të Lidhjes si Ta-er al-Sahfer (Arabisht: الطائر الأصفر; që do të thotë Zogu i Verdhë). Sara qëndroi për të mbrojtur motrën e saj, Laurel, para se ajo ishte e detyruar të largohej për shkak të Lidhjes pas saj, duke u përpjekur për ta kthyer atë. Ajo u lirua përfundimisht nga Liga e Vrasësve nga dashnorja e saj, Nyssa. Pas kësaj, Sara u bashkua me ekipin Arrow dhe filloi një marrëdhënie me Oliver. Ajo së shpejti u bashkua me Ligën si pjesë e saj e një marrëveshje për ndihmën e tyre në humbjen e Slade Wilson. Sara përfundimisht u kthye në Starling pas Malcolm Merlyn, por u vra nga dora e Thea Queen, manipuluar dhe droguar nga ai. Mbi një vit pas vdekjes së saj, Sara u ringjall nga fuqitë e gropës së Llazarit me ndihmën e John Constantine. Pasi u bashkua me ekipin e Rip Hunter, Legends, ajo u bë e njohur si Kanarie e Bardhë. Sara është aktualisht kapiten i Legends pasi Rip u largua nga skuadra.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke u rritur, Sara Lance, ashtu si Oliver Queen, ishte një person që "nuk mund të qëndronte jashtë telashe". Sara ishte diçka e një "dele të zezë" për "fëmijën e artë" të Laurel Lance; ajo bëri vendime të padrejta, të pamatur, shpesh egoiste, të tilla si ndjekja e një djali me një të dashur në shkollën e mesme, duke provokuar sulme fizike nga të dashurën dhe shokët e saj në hakmarrje. Sara ishte një rebeluese dhe si adoleshente, ajo mori disa probleme ligjore, duke përfshirë një incident të vjedhjes së dyqaneve që babai i saj, Quentin, e bëri të ikte. Sara gjithashtu mishëroi një natyrë disi të vogël dhe xheloze; ajo kishte një lidhje me Oliver ndërsa ai ishte duke u takuar Laurel mbrapa mbrapa motrës së saj, madje edhe të gatshëm për të hedhur në shkollë për të shkuar në Queen's Gambit me të. Arsyeja e Sara për këtë ishte që të kthehej në Laurel për gjoja sabotimin e saj të shtypur në Oliver.

Megjithatë, pas përvojës së saj pranë vdekjes dhe kohës së kaluar me Dr. Anthony Ivo, pasi u shpëtua nga ai, Sara u bë më introvertuese, apatike dhe e ftohtë, si dhe me teknologji dhe shkencë. Ajo madje pranoi të ndihmonte Ivon të torturojë subjektet e tij të testimit, megjithëse vetëm sepse ishte fshehurazi e tmerruar që ishte tema e ardhshme. Megjithëse Oliver ishte një nga arsyet për mbytjen e saj, Sara ende kujdesej për të, deri në atë pikë saqë kur Oliver u soll në Amazo, gjithçka për të ndaluar ekuipazhin nga vrasja, pavarësisht nga besnikëria e saj ndaj Ivo. Ndërsa Sara e përdori Oliverin për të gjetur vendndodhjen e Shado dhe Slade Wilson në Lian Yu, ajo u zhgënjye me Ivo kur plagosi rëndë Slade, vrau ftohtë Shado dhe kërcënoi të torturojë të dyja dhe Oliverin, nëse Sara nuk u kthye në krah. Pas kalimit të kohës me Oliver dhe Slade, Sara shpejt rifitoi ndjenjën e saj të besimit dhe besnikërisë.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sara Lance së pari u portretizua nga Jacqueline Malness Wood, pastaj që nga viti 2013 ajo portretizohet nga Caity Lotz.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Arrow Epizodi 9 (sezoni 1)
  2. ^ The Arrow Epizodi 9 (sezoni 3)
  3. ^ The Arrow Epizodi 3 (sezoni 4)