Uragani Katrina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uragani Katrina më 28 gusht 2005.

Uragani Katrina ishte një uragan shkatërrues i kategorisë 5 në Atlantik që rezultoi në 1,836 viktima dhe shkaktoi dëme të vlerësuara nga 97.4 miliardë deri në 145.5 miliardë dollarë në fund të gushtit 2005, veçanërisht në qytetin e New Orleans dhe zonat përreth.[1] Në atë kohë, ishte cikloni tropikal më i kushtueshëm në rekord, i lidhur tani me uraganin Harvey të 2017. Katrina ishte ciklon i dymbëdhjetë tropikal, uragani i pestë dhe uragani i tretë i madh i sezonit të uraganeve të Atlantikut 2005. Ishte gjithashtu uragani i katërt më intensiv i Atlantikut i regjistruar që arriti në tokë në Shtetet e Bashkuara fqinje nga presioni barometrik.

Katrina filloi në 23 gusht 2005, si rezultat i bashkimit të një valë tropikale dhe mbetjeve të Depresionit Tropical Ten. Në fillim të ditës tjetër, depresioni u intensifikua në një stuhi tropikale dhe u drejtua përgjithësisht drejt perëndimit drejt Floridës. Më 25 gusht, dy orë para se të zbriste në plazhin Hallandale, ai u forcua në një uragan. Pas dobësimit të shkurtër në fuqinë e stuhisë tropikale mbi Floridën jugore, Katrina hyri në Gjirin e Meksikës më 26 gusht dhe u intensifikua me shpejtësi. Stuhia u forcua në një uragan të kategorisë 5 mbi ujërat e ngrohta të Gjirit të Meksikës përpara se të dobësohej në një stuhi të kategorisë 3 në rënien e dytë në tokë më 29 gusht mbi Luizianën juglindore dhe Misisipi.

Pjesa më e madhe e humbjeve të jetëve në uraganin Katrina ishte për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga defekte inxhinierike fatale në sistemin e mbrojtjes nga përmbytjet, veçanërisht në digë,[2] rreth qytetit të New Orleans.[3] Përfundimisht, 80% e qytetit, si dhe zona të mëdha në famullitë fqinje, u përmbytën për javë të tëra. Përmbytjet shkatërruan gjithashtu shumicën e objekteve të transportit dhe komunikimit të New Orleans, duke lënë dhjetëra mijëra njerëz që nuk u evakuuan nga qyteti para rënies në tokë me pak akses në ushqim, strehim dhe nevoja të tjera themelore. Fatkeqësia në New Orleans nxiti një përpjekje masive të reagimit kombëtar dhe ndërkombëtar, duke përfshirë operacione shpëtimi federale, lokale dhe private për të evakuuar të zhvendosurit nga qyteti në javët në vijim. Pas stuhisë, hetime të shumta arritën në përfundimin se Korpusi i Inxhinierëve të Ushtrisë Amerikane, i cili kishte projektuar dhe ndërtuar plehra të rajonit dekada më parë, ishte përgjegjës për dështimin e sistemeve të kontrollit të përmbytjeve. Sidoqoftë, gjykatat federale më vonë vendosën që Korpusi nuk mund të mbahej financiarisht përgjegjës për shkak të imunitetit sovran në Aktin e Kontrollit të Përmbytjeve të vitit 1928.[4]

Përgjigja e urgjencës nga qeveritë federale, shtetërore dhe lokale u kritikua gjerësisht, duke çuar në dorëheqjen e drejtorit të Agjencisë Federale të Menaxhimit të Emergjencave (FEMA) Michael D. Brown dhe mbikëqyrësit të Departamentit të Policisë së New Orleans (NOPD) Eddie Compass. Shumë zyrtarë të tjerë qeveritarë u përballën me kritika për përgjigjet e tyre, veçanërisht kryetari i bashkisë së New Orleans Ray Nagin, Guvernatori i Luizianës Kathleen Blanco dhe Presidenti George W. Bush. Megjithatë, disa agjenci, të tilla si Roja Bregdetare e Shteteve të Bashkuara (USCG), Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC) dhe Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS), u vlerësuan për veprimet e tyre, me NHC-në që u vlerësua veçanërisht për parashikimet e saj të sakta shumë përpara.[5] Katrina ishte stuhia më e hershme me emrin e 11-të në rekord, përpara se të kalonte nga stuhia tropikale Kyle më 14 gusht 2020. Si rezultat i shkatërrimit dhe humbjes së jetëve të shkaktuara nga stuhia, emri Katrina u tërhoq zyrtarisht nga Organizata Botërore Meteorologjike në Prill 2006.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Richard D. Knobby; Jamie R. Rhome; Daniel P. Brown. "Tropical Cyclone Report Hurricane Katrina" (PDF). National Hurricane Center. Marrë më 4 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Robertson, Campbell. "Decade After Katrina, Pointing Finger More Firmly at Army Corps". The New York Times. 2015-05-23. Marrë më 2016-10-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Charles F. Anderson, Jurjen A. Battjes; et al. (2007). "The New Orleans Hurricane Protection System: What Went Wrong and Why" (PDF) Arkivuar mars 4, 2016, tek Wayback Machine. American Society of Civil Engineers. Retrieved July 25, 2016.
  4. ^ Nossiter, Adam (1 shkurt 2008). "In Court Ruling on Floods, More Pain for New Orleans". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2015. Marrë më 22 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ United States Congress (19 shkurt 2006). A Failure of Initiative: Final Report of the Select Bipartisan Committee to Investigate the Preparation for and Response to Hurricane Katrina (PDF). Washington, DC: Government Printing Office. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 mars 2009. Marrë më 20 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)