Diga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përbërësit e një dige:

Një digë, breg përmbytjeje ose breg ndalimi është një strukturë që zakonisht është prej dheu dhe që shpesh shkon paralelisht me rrjedhën e një lumi në fushën e tij të përmbytjes ose përgjatë vijave të ulëta bregdetare.[1]

Qëllimi i një pjerrësie është të parandalojë ndryshimin e rrjedhës së lumenjve dhe të mbrojë nga përmbytjet e zonës ngjitur me lumin ose bregdetin. Lishtet mund të jenë struktura kreshtash të natyrshme që formohen pranë bregut të një lumi ose të jenë një mbushje ose mur i ndërtuar artificialisht që rregullon nivelet e ujit. Megjithatë, diga mund të jetë e keqe për mjedisin.[2]

Ana e një nyje në Sacramento, Kaliforni.

Qytetërimet e lashta në Luginën e Indusit, Egjiptin e lashtë, Mesopotami dhe Kinë të gjitha ndërtuan diga. Sot, pjerrëzat mund të gjenden në mbarë botën, dhe dështimet e pilave për shkak të erozionit ose shkaqeve të tjera mund të jenë katastrofa të mëdha,[3] si p.sh. dështimet katastrofike të pilave të vitit 2005 në Greater New Orleans që ndodhën si rezultat i uraganit Katrina.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Henry Petroski (2006). "Levees and Other Raised Ground". American Scientist. 94 (1): 7–11. doi:10.1511/2006.57.7. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Flood risk reduction with multiple benefits: more space for the river". www.preventionweb.net (në anglisht). Marrë më 2023-01-22.
  3. ^ "A Look at Preventing Levee Erosion". Federal Emergency Management Agency. 11 shkurt 2021. Marrë më 28 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)