Freaky Friday (film 2003)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Freaky Friday
Regjia ngaMark Waters
Skenari nga
Bazuar nëFreaky Friday
nga Mary Rodgers
ProdhuesiAndrew Gunn
Luajnë
KinematografiaOliver Wood
MontazhiBruce Green
MuzikaRolfe Kent

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures Distribution
Data e publikimit
4 gusht 2003 (Los Anxhelos)
6 gusht 2003 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
96 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$26 million[1]
Fitimi$160.8 million[2]

Freaky Friday është një film komedi fantazi amerikan i vitit 2003 me regji të Mark Waters dhe shkruar nga Heather Hach dhe Leslie Dixon. Bazuar në romanin e Mary Rodgers të vitit 1972 me të njëjtin emër, është përshtatja e tretë e së njëjtës histori dhe pjesa e pestë në përgjithësi në ekskluzivitetin Freaky Friday. Në të luajnë Jamie Lee Curtis dhe Lindsay Lohan si nënë dhe vajzë, përkatësisht, trupat e të cilëve ndërrohen nga një biskotë misterioze dhe magjike kineze.

Filmi u shfaq në kinema më 6 gusht 2003, nga Walt Disney Pictures dhe u shpërnda nga Buena Vista Pictures. Ai fitoi mbi 160 milionë dollarë në mbarë botën me një buxhet prej vetëm 26 milionë dollarësh, duke e shënuar atë një sukses komercial. Ai gjithashtu mori vlerësime kryesisht pozitive nga kritikët, të cilët vlerësuan performancat e Curtis dhe Lohan. Filmi i dha Curtis një nominim për Golden Globe për Aktoren më të Mirë në Film – Muzikal ose Komedi. Ishte përshtatja e tretë filmike e romanit nga Disney, pas filmit të vitit 1976, me Barbara Harris dhe Jodie Foster, dhe 1995, me Shelley Long dhe Gaby Hoffmann.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikantja aspirante adoleshente Anna Coleman jeton me nënën e saj psikiatre të ve Tess, vëllain më të vogël Harry dhe gjyshin Alan. Tess është fejuar me Ryan, të cilin Anna nuk e ka pranuar pasi nuk e ka pajtuar plotësisht vdekjen e babait të saj tre vjet më parë.

Në shkollë, Anna merret me mësues të rreptë, duke ngacmuar nga ish-shoqja e saj më e mirë, Stacey Hinkhouse, dhe dashuria e saj me Jack, të cilin nëna e saj nuk e miraton. Pink Slip, grupi për të cilin Anna luan kitarën kryesore, është planifikuar të kalojë në audicion për një vend në Wango TangoHouse of Blues, por Anës i ndalohet të marrë pjesë pasi audicioni bie në të njëjtën natë me provat e dasmës së Tess. Ndërsa darkojnë në një restorant kinez, të dy hyjnë në një debat të ashpër, të cilin pronarja e ndërpret duke u dhënë biskota fatsjellëse. Ata hyjnë në banja të veçanta dhe lexojnë fatin e tyre njëkohësisht përpara se të ndjejnë një tërmet të fortë, të cilin pjesa tjetër e restorantit nuk e di.

Të nesërmen në mëngjes, Anna dhe Tess zgjohen në trupat e njëra-tjetrës. Tess shkon në shkollë si Anna dhe fillon të kuptojë plotësisht hallet e vajzës së saj, duke përfshirë të kuptuarit se trajtimi i padrejtë i mësuesit të anglishtes së Anës, Mr. Bates ndaj saj është hakmarrje për Tess që refuzoi një ftesë për maturën e tij vite më parë. Tess kërcënon të raportojë Bates në bordin e shkollës nëse nuk ndalet mizoria e tij e shtrembëruar dhe patetike ndaj Anës. Ndërkohë, Anna ka vështirësi në trajtimin e klientëve të nënave të saj dhe stresin e dasmës së saj të ardhshme. Të dy kthehen në restorant dhe mësojnë se vetëm shfaqja e dashurisë vetëmohuese ndaj njëri-tjetrit do të ndryshojë ndryshimin.

Anna merr pjesë në konferencën e prindërve dhe mësuesve të Harrit, ku lexon kompozimin e tij se sa shumë ai e admiron Anën dhe vendos të jetë më i sjellshëm me të. Tess përpiqet të korrigjohet me Stacey-n, por dërgohet në paraburgim kur Stacey e akuzon atë për mashtrim në një test, duke e bërë Tess-in të kuptojë se Anna kishte të drejtë për Stacey. Kur Jake e vë re se ajo po dilte fshehurazi nga paraburgimi, ai i ofron ta ndihmojë të përfundojë testin. Tess e kupton që ajo e gjykoi gabim, por ai humbet ndjenjat e tij për Anën pasi Tess vandalizon testin e Stacey si hakmarrje për ngacmimin e Anës duke fshirë shumicën e përgjigjeve dhe duke shkruar "Unë jam budalla!" në të.

Ndërkohë, Ryan e befason Tesin me një intervistë për të diskutuar librin e saj të fundit rreth plakjes në retrograde. Duke qenë se vetë Anna nuk e ka lexuar librin, ajo përkundrazi kalon në një tirade zbavitëse për rritjen e moshës. Tess dhe Jake shikojnë intervistën dhe ndërsa ajo është në siklet, atij i bën përshtypje. Anna më vonë përplaset me Jake në punën e tij dhe ata lidhen me muzikën.

Në darkën e provave, shokët e grupit të Anës, Maddie dhe Peg përpiqen ta bindin atë që të shkojë fshehurazi në audicion, por ata janë kapur nga siguria. Ryan i jep Anës leje për të shkuar me shpresën për të fituar pranimin e saj dhe inkurajon Tesin të mbështesë grupin, duke pretenduar se ai mund ta mbajë fortesën për pak kohë. Meqenëse Tess nuk mund të luajë, Anna i bie kitarës në prapaskenë, ndërsa Tess imiton së bashku. Më në fund, duke kuptuar qëllimin e plotë të talenteve muzikore të Anës, Tess premton t'i shikojë me më shumë respekt ambiciet dhe pasionet e vajzës së saj. Jake përsëri bëhet i dashuruar me Anën kur e sheh performancën e saj.

Prapa në darkën e provës, Tess i thotë Anës që t'i kërkojë Ryan të shtyjë dasmën derisa ndryshimi të kthehet. Në vend të kësaj, Anna propozon një dolli, duke pranuar më në fund Ryan pasi e kupton se sa të lumtur e bën ai nënën e saj. Kjo shkakton një tërmet brenda vendit, gjatë të cilit Anna dhe Tess kthehen në trupat e tyre origjinalë. Tess dhe Ryan më vonë martohen, dhe Tess më në fund lejon Anna të fillojë të takohet me Jake. Pink Slip performon gjatë pritjes.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Freaky Friday (2003)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 8 maj 2020.
  2. ^ "Freaky Friday (2003)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 27 korrik 2011.