Jump to content

Biskotë fatsjellëse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Biskotë fatsjellëse të pahapura

Biskota fatsjellëse është një biskotë e freskët dhe e sheqerit, e bërë zakonisht nga mielli, sheqeri, vanilja dhe vaji i farës së susamit me një copë letër brenda, një "fatsjellës", mbi të cilën është një aforizëm, ose një profeci e paqartë. Mesazhi brenda mund të përfshijë gjithashtu një shprehje kineze me përkthim dhe / ose një listë të numrave me fat të përdorur nga disa si numra lotari; duke qenë se janë shtypur relativisht pak mesazhe të dallueshme, në rastin e regjistruar ku numrat fitues u shtypën, llotaria kishte një numër të papritur të lartë fituesish që ndanin një çmim.[1] Biskota fatsjellëse shpesh shërbehen si ëmbëlsirë në restorantet kineze në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore, por nuk janë një traditë në Kinë. Origjina e saktë e biskotës fatsjellëse është e paqartë, megjithëse grupe të ndryshme emigrantësh në Kaliforni pretendojnë se i kanë popullarizuar ato në fillim të shekullit të 20-të. Ato me siguri kanë origjinën nga biskotat e bëra nga emigrantët japonezë në Shtetet e Bashkuara në fund të shekullit 19-të ose fillim të shekullit të 20-të. Versioni japonez nuk i kishte numrat me fat kinez dhe u hëngrën me çaj.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjekja e biskotave japoneze fatsjellëse, Tsujiura Senbei në periudhën Edo (1603-1868). nga një libër i shkruar në vitin 1878

Qysh në shekullin e 19-të, një biskotë shumë e ngjashme në pamje me biskotën moderne fatsjellëse u bë në Kyoto, Japoni; dhe ekziston një traditë e tempullit japonez të fatit të rastit, të quajtur omikuji. Versioni japonez i biskotës ndryshon në disa mënyra: ato janë pak më të mëdha; janë bërë nga brumë më të errët; dhe peta e tyre përmban susam dhe miso sesa vanilje dhe gjalpë. Ato përmbajnë një fatsjellës; sidoqoftë, copa e vogël e letrës u lidh në kthesën e biskotës sesa vendosja brenda pjesës së uritur. Ky lloj biskote quhet tsujiura senbei (辻 占 煎餅) dhe ende shitet në disa rajone të Japonisë, veçanërisht në Kanazawa, Ishikawa.[2] Shitet gjithashtu në lagjen e faltores Fushimi Inari-taisha në Kyoto.[3]

Makoto Hagiwara i Kopshtit Japonez të ÇajitGolden Gate ParkSan Francisco raportohet të ketë qenë personi i parë në ShBA që ka shërbyer versionin modern të biskotës kur e bëri këtë në kopshtin e çajit në vitet 1890 ose në fillim të viteve 1900. Biskotat fatsjellëse u bënë nga një furrë buke San Francisco, Benkyodo.[4][5][6]

David Jung, themeluesi i kompanisë Hong Kong Noodle në Los Angeles, ka bërë një pretendim konkurrues se ai e shpiku biskotën në vitin 1918.[7] Gjykata e Rishikimit Historik i San Francisco u përpoq të zgjidhte mosmarrëveshjen në vitin 1983. Një gjykatës federal i Gjykatës së Rishikimit Historik përcaktoi që biskota ishte me origjinë nga Hagiwara dhe gjykata vendosi në favor të San Francisko. Më pas, qyteti i Los Anxheles dënoi vendimin.[7]

Seiichi Kito, themeluesi i Fugetsu-do të Tokyos së Vogël në Los Angeles, gjithashtu pretendon të ketë shpikur biskotën.[8] Kito pretendon të ketë marrë idenë e vendosjes së një mesazhi në një biskote nga Omikuji, të cilat shiten në tempuj dhe faltore në Japoni. Sipas rrëfimit të tij, ai i shiti biskotat e tij në restorantet kineze, ku u përshëndetën me shumë entuziazëm në të dy zonat e Los Angeles dhe San Francisco. Kështu që pretendimi kryesor i Kito është që ai është përgjegjës që biskota të jetë kaq i lidhur me restorantet kineze.

Deri në rreth Luftës së Dytë Botërore, biskotat fatsjellëse njiheshin si "ëmbëlsirat fatsjellëse të çajit", të cilat reflektojnë me siguri origjinën e tyre në ëmbëlsira japoneze të çajit.[2]

Biskotat fatsjellëse u zhvendosën nga të qenit një konfeksion i mbizotëruar nga japo-amerikanët në atë të dominuar nga kinezo-amerikanët diku rreth Luftës së Dytë Botërore. Një teori pse ndodhi kjo është për shkak të internimit amerikanëve japonez gjatë Luftës së Dytë Botërore, i cili vendosi me forcë mbi 100,000 japo-amerikanë në kampe internimi, përfshirë ata që kishin prodhuar biskota fatsjellëse. Kjo u dha një mundësi prodhuesve kinezë.[2]

Aforizëm jo-pozitiv i pazakontë që gjendet në një biskotë fatsjellës

Biskotat fatsjellës para fillimit të shekullit të 20-të ishin bërë të gjitha me dorë. Sidoqoftë, industria ndryshoi në mënyrë dramatike pasi makina e biskotës fatsjellëse u shpik nga Shuck Yee nga Oakland, Kalifornia. Makineria lejoi për prodhimin masiv të biskotave fatsjellëse, të cilat më pas lejuan që biskotat të binin në çmim për t'u bërë risi dhe ëmbëlsirë mirësjellje për shumë amerikanë janë njohur me pas ngrënies së tyre në shumicën e restoranteve kineze sot.

Legjenda kineze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thashethemet se biskotat fatsjellëse u shpikën në Kinë konsiderohen të rreme.[9] Në vitin 1989, biskotat fatsjellëse u raportua se u importuan në Hong Kong dhe u shitën si "biskota fatsjellëse origjinale amerikane".[9] Wonton Food u përpoq të zgjerojë biznesin e saj me biskota fatsjellëse në Kinë në vitin 1992, por hoqi dorë pasi biskotat u konsideruan "shumë amerikane".[9]

Prodhuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biskota fatsjellëse të nxehta duke u palosur me letra brenda fati

Ka afërsisht 3 miliardë biskota fatsjellëse të bëra çdo vit në të gjithë botën, shumica e tyre përdoren për konsum në Shtetet e Bashkuara.[2] Prodhuesi më i madh i biskotave është Wonton Food Inc., me seli në Brooklyn, Nju Jork. Ata bëjnë mbi 4.5 milion biskota fatsjellëse në ditë. Një tjetër prodhues i madh janë Baily International në Midwest dhe Peking Noodle në zonën e Los Anxheles. Ka edhe prodhues të tjerë më të vegjël lokalë, përfshirë Tsue Chong Co në Siatëll, Keefer Court Food në Minneapolis, Sunrise Fortune Cookie në Filadelfia, dhe Golden Gate Fortune Cookie Factory në San Francisco. Shumë kompani më të vogla do të shesin edhe fatsjellës të personalizuara.

Autoritetet hulumtuan shkurtimisht Wonton Food Inc. më 2005, pasi 110 lojtarë të lotarisë Powerball fituan rreth 19 milion dollarë pasi përdorën "numrat me fat" në pjesën e prapme të fatsjellësit.[10][11]

Proceset e prodhimit ndryshojnë midis bimëve, por ato përgjithësisht ndjekin të njëjtën procedurë. Përbërësit (zakonisht të bëra me një bazë mielli, sheqeri, vanilje dhe vaji të farës së susamit) përzihen në një rezervuar të madh dhe shihen në tabaka që lëvizin shpejt. Këto funksionojnë si një rrip transportieri dhe nxehen për të gatuar brumin. Biskotat janë kompresuar me pjata të nxehta të rrumbullakëta për t'i dhënë formë dhe gatuar ato. Biskotat piqen përafërsisht një minutë dhe riformulohen. Ato mund të jenë në formë mekanike ose të palosura me dorë. Kur automatizohet, një makinë e palos biskotën në orientimin e duhur me fatsjellës brenda. Biskota të ftohura dhe të ngurtësuara mbyllen në mbështjellës plastike, të cilat më pas inspektohen përpara se të dërgohen për t’u servirur.[12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lottery Numbers from Fortune Cookie". Snopes.com (në anglishte amerikane). 11 janar 2010. Marrë më 30 maj 2017.
 2. ^ a b c d Lee, Jennifer (16 janar 2008). "Solving a Riddle Wrapped in a Mystery Inside a Cookie". The New York Times (në anglisht). Marrë më 10 maj 2012.
 3. ^ Lee, Jennifer 8. (16 janar 2008). "Fortune Cookies are really from Japan". The Fortune Cookie Chronicles (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-07-25.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 4. ^ Nagata, Erik. "A Brief History of The Fortune Cookie" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2008-08-20.
 5. ^ Ono, Gary (2007-10-31). "Japanese American Fortune Cookie: A Taste of Fame or Fortune -- Part II" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2009. Marrë më 14 qershor 2020.
 6. ^ (Martin 2004)
 7. ^ a b (Brunner 2005).
 8. ^ "History of Fugetsu-Do-". www.fugetsu-do.com (në anglisht). Marrë më 2017-05-30.
 9. ^ a b c "Origin of Fortune Cookies". Snopes.com (në anglishte amerikane). 2008-06-09. Marrë më 2017-05-30.
 10. ^ Jennifer Lee (12 maj 2005). "Who Needs Giacomo? Bet on the Fortune Cookie". New York Times (në anglisht). Marrë më 2 shkurt 2017.
 11. ^ Oliver B. Waxman (27 janar 2017). "Go Behind the Scenes as Fortune Cookie History Gets Made". TIME (në anglisht). Marrë më 2 shkurt 2017.
 12. ^ Bratskeir, Kate (2014-09-02). "This Is How Fortune Cookies Are Made". Huffington Post (në anglishte amerikane). Marrë më 2017-04-06.