Minneapolis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Miniapolis
Minneapolis
Qytet
noform
Pamje nga Miniapolis
Stema_figura
Emblema e Miniapolis
Flag of St. Paul, Minnesota.svg
Flag of Minneapolis, Minnesota.svg
Vendndodhja
Miniapolis is located in SHBA
Miniapolis
Miniapolis
Vendodhja e San Hozesë në SHBA

Miniapolis is located in Minesota
Miniapolis
Miniapolis
Vendodhja e Miniapolis në Minesota

Koordinatat: 44°59′0″V 93°16′0″P / 44.98333°V 93.26667°P / 44.98333; -93.26667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Minnesota
Qarku Hennepin
Kryetari i Bashkisë Betsy Hodges
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 151,3 km2
Lartësia 264 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 407.207 banorë
Dendësia 2.117,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Vendasit Miniapolitan
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 55401 – 55488
Prefiksi 612
Koordinatat 44° 59′ 0″ Veri

93° 16′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.mineapolismn.gov

Minneapolis është qyteti më i madh i shtetit MinnesotaShteteve të Bashkuara dhe selia qarkut Hennepin. Që nga viti 2016, Minneapolis është qyteti më i madh në shtetin e Minesotës dhe i 46-ti më i madh në Shtetet e Bashkuara me 407.207 banorë (2014). Miniapolis dhe qyteti ngjitur me të Saint Paul përbëjnë qendrën e dytë ekonomike më të madhe në Midwest, pas Çikagos.