Saint Paul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saint Paul
Saint Paul
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 285,068
{{{postal_code_type}}}
55101–55175
Faqja zyrtarewww.stpaul.gov

Saint Paul, shkurt St. Paul (shqiptohet Seint Poll) është kryeqyteti dhe qyteti i dytë më i populluar i shtetit të MinesotësSHBA. Popullsia e qytetit në regjistrimin e vitit 2010 ishte 285.068 banorë. Seint Polli është qendra e qarkut Ramsey, qarku më i vogël dhe me dendësi më të madhe të popullsisë në Minesota. Qyteti shtrihet kryesisht në bregun lindor të lumit Misisipi në zonën që rrethon përreth pikën e takimit tij të me lumin Minesota, dhe bashkohet me Minneapolis, qyteti më i madh i shtetit.