Saint Paul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Seint Poll
Saint Paul
Qytet
noform
Flamuri_figura
Flamuri i Seint Poll
Vendndodhja
Seint Poll is located in SHBA
Seint Poll
Seint Poll

Koordinatat: 44°56′39″V 93°5′7″P / 44.94417°V 93.08528°P / 44.94417; -93.08528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Minnesota
Qarku Ramsey
Kryetari i Bashkisë Chris Coleman
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 145,51 km2
Lartësia 214 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 285.068 banorë
Dendësia 2.117,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1854
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 55101–55175
Prefiksi 651
Koordinatat 44° 56′ 39″ Veri

93° 5′ 7″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.stpaul.gov

Saint Paul, shkurt St. Paul (shqiptohet Seint Poll) është kryeqyteti dhe qyteti i dytë më i populluar i shtetit të MinesotësSHBA. Popullsia e qytetit në regjistrimin e vitit 2010 ishte 285.068 banorë. Seint Polli është qendra e qarkut Ramsey, qarku më i vogël dhe me dendësi më të madhe të popullsisë në Minesota. Qyteti shtrihet kryesisht në bregun lindor të lumit Misisipi në zonën që rrethon përreth pikën e takimit tij të me lumin Minesota, dhe bashkohet me Minneapolis, qyteti më i madh i shtetit.