Hirushja (2015)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hirushja
Regjia ngaKenneth Branagh
Shkruar ngaChris Weitz
ProdhuesiSimon Kinberg
Allison Shearmur
David Barron
LuajnëCate Blanchett
Lily James
Richard Madden
Stellan Skarsgård
Holliday Grainger
Derek Jacobi
Helena Bonham Carter
KinematografiaHaris Zambarloukos
MontazhiMartin Walsh
MuzikaPatrick Doyle

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios Motion Pictures
Data e publikimit
13 shkurt, 2015 (Berlin)
12 mars, 2015 (Shqipëri)
13 mars, 2015 (SHBA)
Kohëzgjatja
105 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht

Hirushja (titulli origjinal: Cinderella)[1] është një film amerikan, zhanri fantazi romancë, me regji të Kenneth Branagh dhe skenar të Chris Weitz. Filmi është i bazuar në përrallën e njohur nga Charles Perrault dhe i frymëzuar nga filmi i vitit 1950 me të njëjtin titull. U prit mjaft mirë nga kritikët,[2] arkëtoi mbi 543 milionë dollarë në mbarë botën[3] dhe fitoi një çmim Academy për kostumografinë më të mirë.[4]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në film trajtohet historia e Elës, së cilës i vdes e ëma dhe pas pak kohësh i ati martohet përsëri. Për ta mbështetur të atin, Ela e mirëpret njerkën e saj të re dhe dy vajzat e saj Anastasia dhe Drizela, në familje. Por kur babai i Elës vdes papritur, ajo e gjen veten nën mëshirën e një familjeje të re, xheloze e mizore. Ajo detyrohet të punojë si një shërbëtore, e mbuluar nga hiri dhe kështu emërohet Hirushe. Me kalimin e kohës Ela filloi të humbte shpresat, mirëpo krahas keqtrajtimeve, ajo gjithmonë i nderoi fjalët e fundit të nënës së saj "Bëhu kurajoze dhe zemërmirë".

Ela filloi t'i rriste shpresat përsëri, kur pallati mbretëror ftoi të gjitha zonjushat në një ballo, ku ajo mund të takonte princin e saj të kaltër. Fatkeqësisht, njerka e ndalon të shkojë në ballo dhe për t'u siguruar, i'a shqyen fustanin që ajo do të vishte. Por si në të gjitha përrallat e tjera edhe në këtë përrallë ndihma nuk mungon. Një grua zemërmirë me shkopin e saj magjik, i ndryshon Elës jetën përgjithmonë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 qershor, 2013, lajmet konfirmuan se Patrick Doyle do të kompozojë muzikën e filmit, duke u bazuar kryesisht në romancë.[8] Doyle më parë ka bërë muzikën për filma si Hamlet dhe Thor,[9] gjithashtu edhe për filmin nga Pixar, Rebelja.[10] Doyle regjistroi muzikën e filmit me Orkestrën Simfonike të Londrës në Londër.[11]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# TitulliShkrimtar(ët)Performues(ët) Gjatësia
1. "A Golden Childhood"     3:56
2. "The Great Secret"     3:01
3. "A New Family"     2:15
4. "Life and Laughter"     1:34
5. "The First Branch"     2:11
6. "Nice and Airy"     1:53
7. "Orphaned"     3:46
8. "The Stag"     4:56
9. "Rich Beyond Reason"     1:43
10. "Fairy Godmother"     2:47
11. "Pumpkins and Mice"     4:32
12. "You Shall Go"     3:02
13. "Valse Royale"     2:06
14. "Who Is She?"     3:20
15. "La Valse De L'amour"     2:34
16. "La Valse Champagne"     1:35
17. "La Polka Militaire"     1:47
18. "La Polka De Paris"     1:22
19. "A Secret Garden"     2:48
20. "La Polka De Minuit"     2:02
21. "Choose That One"     1:16
22. "Pumpkin Pursuit"     2:28
23. "The Slipper"     1:00
24. "Shattered Dreams"     4:10
25. "Searching the Kingdom"     2:51
26. "Ella and Kit"     2:11
27. "Courage and Kindness"     4:38
28. "Strong"  Patrick Doyle, Kenneth Branagh dhe Tommy DanversSonna Rele 3:14
29. "A Dream Is a Wish Your Heart Makes"  Al Hoffman, Mack David, dhe Jerry LivingstonLily James 2:00
30. "Bibbidi-Bobbidi-Boo (The Magic Song)"  Al Hoffman, Mack David, dhe Jerry LivingstonHelena Bonham Carter 2:28
31. "Strong (Instrumental)"     3:14
32. "A Dream Is a Wish Your Heart Makes (Instrumental)"     2:01
33. "Bibbidi-Bobbidi-Boo (The Magic Song) (Instrumental)"     1:21
84:57

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi / Festivali Kategoria Marrësi Rezultati Ref
2015 Teen Choice Awards Choice Movie: Sci-Fi/Fantasy Kandidat/e [12]
Choice Movie Actress: Sci-Fi/Fantasy Lily James Kandidat/e
Heartland Film Festival Truly Moving Picture Award Fitues/e [13]
Hollywood Film Awards Costume Designer of the Year Sandy Powell Fitues/e [14]
Italian Online Movie Awards Best Art Direction Dante Ferretti Kandidat/e [15]
Best Costume Design Sandy Powell Kandidat/e
World Soundtrack Award Best Original Score of the Year Patrick Doyle Kandidat/e
2016 People's Choice Awards Favorite Family Movie Kandidat/e [16]
Critics' Choice Movie Awards Costume Design Sandy Powell Kandidat/e [17]
British Academy Film Awards Costume Design Sandy Powell Kandidat/e [18]
Makeup & Hairstyling Guild Awards Feature Motion Picture – Best Period and/or Character Makeup Naomi Donne, Norma Webb Kandidat/e [19]
Feature Motion Picture – Best Period and/or Character Hairstyling Carol Hemming, Orla Carroll, Wakana Yoshihara Fitues/e
Satellite Awards Best Art Direction and Production Design Dante Ferretti Kandidat/e [20]
Best Costume Design Sandy Powell Kandidat/e
Costume Designers Guild Excellence in Fantasy Film Sandy Powell Kandidat/e [21]
Academy Awards Best Costume Design Sandy Powell Kandidat/e [22]
Kids' Choice Awards Favorite Movie Kandidat/e [23]
Favorite Movie Actress Lily James Kandidat/e
Empire Awards Best Costume Design Sandy Powell Kandidat/e [24]
Saturn Awards Best Fantasy Film Fitues/e [25][26]
Best Costume Design Sandy Powell Kandidat/e

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2014. Marrë më 2 gusht 2016. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ http://www.hollywoodreporter.com/news/cinderella-review-2015-what-critics-780135
 3. ^ http://www.cinemablend.com/new/Disney-Live-Action-Cinderella-Has-Made-Ridiculous-Amount-Money-71340.html
 4. ^ http://oscar.go.com/nominees/costume-design/cinderella
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2016. Marrë më 2 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ http://www.radiotimes.com/news/2015-03-27/cinderellas-richard-madden-i-based-my-prince-charming-on-ultimate-gentleman-kenneth-branagh
 7. ^ http://www.popsugar.com/entertainment/Cate-Blanchett-Stepmother-Cinderella-2015-37067931#photo-37067931
 8. ^ http://filmmusicreporter.com/2013/06/07/patrick-doyle-to-reunite-with-kenneth-branagh-on-disneys-cinderella/
 9. ^ http://collider.com/kenneth-branagh-cinderella-shakespeare-jack-ryan/
 10. ^ http://filmmusicreporter.com/2012/05/01/walt-disney-records-to-release-patrick-doyles-brave-soundtrack/
 11. ^ http://www.prnewswire.com/news-releases/walt-disney-records-presents-the-cinderella-original-motion-picture-soundtrack-available-march-10-300041449.html
 12. ^ Teen Choice Awards 2015 Winners: Full List Variety, Retrieved November 3, 2015
 13. ^ Truly Moving Picture Award - Heartland 2015 Heartland Film, Retrieved December 4, 2015
 14. ^ "2015 Hollywood Film Awards winners". CBS News. 1 nëntor 2015. Marrë më 4 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Winners IOMA 2015 Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine IOMA, Retrieved December 4, 2015
 16. ^ "People's Choice Awards 2016: Full List Of Nominees". People's Choice. 3 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2015. Marrë më 23 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Critics' Choice Award Nominations Led by 'Mad Max,' 'Fargo'". Variety. 14 dhjetor 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "BAFTA Nominations: 'Bridge of Spies,' 'Carol' Lead Film Awards Race". Variety. 8 janar 2016. Marrë më 8 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Tapley, Kristopher (13 janar 2016). "'Mad Max,' 'American Horror Story' Lead Makeup and Hair Stylists Guild Nominations". Variety. Marrë më 13 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Satellite Awards (2015)". International Press Academy. 2 dhjetor 2015. Marrë më 2 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ McNary, Dave (7 janar 2016). "'Star Wars,' 'Mad Max,' 'Empire' Land Costume Designers Guild Awards Nominations". Variety. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Oscars 2016 nominations list revealed: The Revenant, Mad Max: Fury Road lead". Entertainment Weekly. 14 janar 2016. Marrë më 14 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Kids' Choice Awards: Adele, Justin Bieber, 'Star Wars' Among Nominees". Marrë më 3 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "'Mad Max', 'Star Wars' lead Empire nominations". ScreenDaily. 18 shkurt 2016. Marrë më 16 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "'Star Wars,' 'Mad Max,' 'Walking Dead' Lead Saturn Awards Nominations". Variety. 24 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Saturn Award nominations on YouTube". Saturn Awards. 24 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]