Jump to content

The Painted Bird (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Painted Bird
Nabarvené ptáče
Regjia ngaVáclav Marhoul
Shkruar ngaVáclav Marhoul
Bazuar nëThe Painted Bird nga Jerzy Kosinski
ProdhuesiVáclav Marhoul
LuajnëPetr Kotlár
Harvey Keitel
Udo Kier
Julian Sands
Stellan Skarsgård
KinematografiaVladimír Smutný
MontazhiLuděk Hudec
MuzikaPetr Ostrouchov

Kompania prodhuese
Data e publikimit
3 shtator 2019, Venecia
Kohëzgjatja
169 minuta
ShtetetRepublika Çeke, Sllovakia, Ukraina
GjuhëtNdërsllavisht, rusisht, gjermanisht
Buxheti175 million CZK[1]

The Painted Bird (çekisht: Nabarvené ptáče, shqip: Zogu i pikturuar) është një film çeko-sllovako-ukrainas bardhë e zi i vitit 2019 nga regjisori çek Václav Marhoul me Petr Kotlár si protagonist, i përketë zhanerit dramë historike. Filmi bazohet në librin me të njëjtin emër shkruar nga shkrimtari polako-amerikan Jerzy Kosinski. Filmi përmban një trup aktorësh të përbërë nga Harvey Keitel, Udo Kier, Julian Sands, Stellan Skarsgård, Jitka Čvančarová dhe Aleksej Kravçenko.

Ky film u prezantua në Festivalin i Filmit në Venecia3 shtator 2019, u nominuan për çmimin Luani i artë,[2][3] dhe është përzgjedhur si Filmi më i mirë i huaj në edicionin e 92th Academy Awards.[4]

Ky është filmi i parë në gjuhën ndërsllave.[5][6][7]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Nabarvené ptáče patří mezi nejdražší české filmy". E15.cz (në çekisht). Marrë më 7 shtator 2019.
  2. ^ ""Kryevepra" e Holokaustit përplas kritikët në Venecie". Kultplus. 5 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Më poshtë vijojnë 21 filmat në konkurrim për "Luanin e Artë" të edicionit të 76-të të Festivalit të Venecias". KosovaPress. 7 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Venice Competition Film 'The Painted Bird' Is Czech Entry in Oscar Race". Variety (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2019.
  5. ^ "«Раскрашенная птица» – кинодебют межславянского языка". Radio Praha (në rusisht). Marrë më 7 shtator 2019.
  6. ^ "Nabarvené ptáče aneb Bolestivé pochybnosti o poslání živočišného druhu Homo sapiens". Kinobox.cz (në çekisht). Marrë më 7 shtator 2019.
  7. ^ "The Painted Bird – the First Film in Interslavic". steen.free.fr (në anglisht). Marrë më 17 shtator 2019.