Jump to content

Liam Neeson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liam Neeson

Neeson më 2012
U lind në
William John Neeson

7 qershor 1952 (71 vjet)
Ballymena, Irlanda Veriore
ProfesioniActor
Vite aktiviteti1976–present
Works
Lista e plotë
Bashkëshorti/jaNatasha Richardson (m. 1994; vdiq më 2009)
Bashkëshort/ëtHelen Mirren (1980–1985)[1][2]
Fëmijë2, përfshirë Micheál Richardson
ÇmimetLista e plotë

William John Neeson (lindi më 7 qershor 1952) është një aktor nga Irlanda e Veriut.[3] Ai ka marrë disa vlerësime, duke përfshirë nominimet për një Academy Award, një BAFTA Award, tre Golden Globe Awards, dhe dy Tony Awards. Në vitin 2020, ai u rendit i shtati në listën e The Irish Times të 50 aktorëve më të mëdhenj të filmit të Irlandës.[4] Neeson u emërua Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike (OBE) në vitin 2000.[5]

Në vitin 1976, Neeson iu bashkua Lyric Players' TheatreBelfast për dy vjet. Rolet e tij të hershme në film përfshijnë Excalibur (1981), The Bounty (1984), The Mission (1986), The Dead Pool (1988), dhe Husbands and Wives (1992). Ai u bë i njohur duke portretizuar Oskar Schindler në dramën e holokaustit të Steven Spielberg, Schindler's List (1993) për të cilën fitoi një Academy Award për Aktorin më të Mirë. Më pas ai luajti në Nell (1994), Rob Roy (1995), Michael Collins (1996), dhe Les Misérables (1998). Ai mori role të suksesshme duke portretizuar Qui-Gon Jinn në operën hapësinore të George Lucas Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999), Ra's al GhulBatman Begins (2005) dhe Aslan në trilogjinë The Chronicles of Narnia (2005–2010). Ai gjithashtu luajti në Gangs of New YorkMartin Scorsese (2002), komedinë romantike Love Actually (2003), dhe dramën Kinsey (2004).

Duke filluar nga viti 2009, Neeson u bë një yll aksioni me serialet thriller aksion Taken (2008–2014), The A-Team (2010), The Grey (2011), Wrath of the Titans (2012), dhe A Walk Among the Tombstones (2014). Ai është i njohur për bashkëpunimet e tij në zhanër me regjisorin Jaume Collet-Serra dhe luajti në katër nga filmat e tij: Unknown (2011), Non-Stop (2014), Run All Night (2015), dhe The Commuter (2018). Ai gjithashtu luajti në epikën fetare të Martin Scorsese Silence (2016), dramën fantazi A Monster Calls (2016), dramën e Steve McQueen Widows (2018), filmin perëndimor e vëllezërve Coen The Ballad of Buster Scruggs (2018) dhe dramën romantike Ordinary Love (2019).

Neeson njihet edhe për punën e tij në skenë. Ai bëri debutimin e tij në Broadway në 1993 me interpretimin e tij si Matt Burke në ringjalljen e Anna ChristieEugene O'Neill duke fituar një nominimin për Tony Award për Aktorin më të Mirë në një Shfaqje. Më pas ai luajti si Oscar Wilde në filmin e David Hare The Judas Kiss më 1998. Ai mori nominimin e tij të dytë për çmimin Tony për performancën e tij në ringjalljen e Broadway-t të vitit 2002 të The CrucibleArthur Miller.


  1. ^ "Helen Mirren Says She and Ex Liam Neeson 'Loved Each Other' But 'Were Not Meant to Be Together'" (në anglisht). 2022-11-22. Marrë më 2023-01-28.
  2. ^ "Liam Neeson Recalls First Falling for Former Flame Helen Mirren: 'I Was Smitten'" (në anglisht). 2018-01-19. Marrë më 2023-01-28.
  3. ^ "Liam Neeson promotes Northern Ireland tourism". BBC News (në anglisht). 10 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2014. Marrë më 29 dhjetor 2015.
  4. ^ Clarke, Donald; Brady, Tara (13 qershor 2020). "The 50 greatest Irish film actors of all time – in order". The Irish Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2020. Marrë më 19 korrik 2020.
  5. ^ Wilson, Jamie (31 dhjetor 1999). "Top billing at last for veteran entertainers; Showbusiness Awards for Elizabeth Taylor and Shirley Bassey". The Guardian (në anglisht). London. fq. 4.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liam Neeson tek IMDb