Non-Stop (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Non-Stop
Regjia ngaJaume Collet-Serra
Shkruar ngaJohn W. Richardson
Chris Roach
Ryan Engle
ProdhuesiJoel Silver
Alex Heineman
Andrew Rona
LuajnëLiam Neeson
Julianne Moore
Scoot McNairy
Michelle Dockery
Nate Parker
Jason Butler Harner
Anson Mount
KinematografiaFlavio Martínez Labiano
MontazhiJim May
MuzikaJohn Ottman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
27 janar 2014 (Paris)
26 shkurt 2014 (Francë)
28 shkurt 2014 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
106 minuta[1]
ShtetetFrancë[2]
Shtetet e Bashkuara[2]
Mbretëria e Bashkuar[2]
Kanada[2]
GjuhaAnglisht
Buxheti50 milion dollarë[3][4]

Non-Stop është film amerikanë i vitit 2014 me zhanër aksion thriller me regji të Jaume Collet-Serra. Filmi ka të bëjë me një marshall federal i cili kërkon një person të panjohur në aeroplan i cili kërkon 150 milionë dollarë ose përndryshe ai do t'i vret nga një pasagjerë çdo 20 minuta. Ky është bashkëpunimi i dytë mes Liam Neeson dhe Jaume Collet-Serra pas filmit Unkown.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy marshall ajror amerikanë, Jack Hammond dhe Bill Marks alkoolik, veç e veç në një avion britanik Aqualantic Airlines Boeing 767 nga New York City në Londër. Marks ulet pranë Jen Summers, e cila ka ndërruar vendet në mënyrë që ajo të jetë pranë dritares. Pas fluturimit, Marks merr një mesazh me tekst në telefonin e tij duke thënë se dikush do të vdesë çdo 20 minuta përveç nëse transferohen 150 milion dollarë në një llogari të caktuar bankare. Marks thyen protokollin dhe konsulton Hammond, i cili hedh poshtë kërcënimin. Marks, megjithatë, ka Summers dhe stjuardesën Nancy të monitorojnë kamerat e sigurisë ndërsa shkruan me personin misterioz në përpjekje për ta identifikuar atë.

Kur Hammond është parë duke përdorur telefonin e tij dhe papritmas shkon në tualetin e pasëm, Marks e përcjellë atë. Hammond pa sukses i ofron atij disa para dhe e sulmon. Marks e vret saktësisht në shenjën 20-minutëshe pasi Hammond ngreu armën e tij. Marks gjen kokainën në çantën e tij. Ai paralajmëron TSA, por agjenti i TSA-së Marenick e informon atë që llogaria bankare është regjistruar në emrin e tij dhe akuzon Marks se është kryerësi. Piloti David McMillan vdes, i dukshëm i helmuar, në shenjën 40-minutëshe. Kyle, bashkë-pilot, bind Marks se është i pafajshëm.

Marks kontrollon pasagjerët e pakënaqur. Njëri prej tyre ngarkon një video në të cilën Marks akuzon dhe mësuesin e shkollës Tom Bowen, duke bindur pjesën tjetër të botës se Marks është kryerësi. Ndërkohë, Kyle udhëzohet nga TSA të zhvendoset në Islandë. Marks e bind programuesin Zack White të shkruaj një virus kompjuteri për të bërë telefonin e rrëmbyesit të cingëroj. Telefoni cingëron në xhepin e pasagjerit Charles Wheeler, por ai mohon që është i tiji. Ndërsa Marks e vë në dyshim, Wheeler papritmas vdes, duke shkumëzuar në gojë, në shenjën 60-minutëshe.

Në banjën e klasit të parë, Marks zbulon një vrimë të shpuar në mur që ofron një goditje të qartë në sediljen e pilotit dhe zbulon një shigjetë në trupin e Wheeler. Ai pyet një pasagjer që ka përdorur tualetin kohët e fundit nëse dikush e ka përdorur atë pas saj; ajo përgjigjet që bëri Summers. Marks akuzon Summers se është rrëmbyesja. Sumers acarohet, pasi ajo kishte qëndruar pranë tij. Ajo arrin të bindë Marks për pafajësinë e saj.

Ndërkohë, dy avionë luftarakë Typhoon takojnë aeroplanin, për ta shoqëruar në një bazë ushtarake në Islandë. Jen dhe Marks arrijnë të zhbllokojnë telefonin e rrëmbyesit, duke nisur pa dashje një kohëmatës 30-minutësh për një bombë. Përmes fjalëve në një raport lajmesh televizive që pretendojnë se Marks po pengon fluturimin e tyre, Marks e kupton se bomba anashkaloi kontrollet e sigurisë dhe e gjen atë në çantën e kokainës së Hammond-it. Kur disa pasagjerë sulmojnë Marksin, Bowen i ndalon ata, duke besuar se bomba është përparësia e parë. Marks i bind të tjerët për pafajësinë e tij, dhe i detyron të lëvizin bombën në pjesën e pasme dhe ta rrethojnë me bagazhe për ta drejtuar shpërthimin nga jashtë, ndërsa të gjithë lëvizin përpara aeroplanit. Marks i thotë Kyle të zbresë në 8,000 këmbë, pasi diferenciali i presionit aktual do të përcaktojë aeroplanin nëse bomba shpërthen, megjithëse avionët shoqërues nuk pranojnë ta lënë Kyle të devijojë nga kursi i tij.

Marks, duke parë videon e mëparshme, njofton Bowen duke mbjellë telefonin në Wheeler, duke implikuar kështu Bowen si rrëmbyesin e vërtetë dhe organizatorin e vrasjeve. I pa maskuar, Bowen shkon në pjesën e pasme. Shënon ndjekje pas tij, por e humbet armën e tij te Bowen. White zbulon se ai është bashkëpunëtori i Bowen. Qëllimi i tyre ishte të kornizonin Marks, duke prishur kështu reputacionin e Shërbimit të Marshals Ajrore. Bowen dëshiron hakmarrjen për shërbimin duke mos parandaluar vdekjen e babait të tij gjatë sulmeve të 11 shtatorit dhe, si rezultat, beson se "siguria është gënjeshtra më e madhe e vendit" dhe ekspozimi i saj është i pashmangshëm dhe i domosdoshëm për ta adresuar atë. Marks e bind White, i cili është më shumë për para, të përpiqet të çarmatosë bombën, duke thënë se ai nuk mund të mbijetojë me parashutizëm në këtë lartësi. Sidoqoftë, Bowen gjuan White. Kyle pastaj papritmas zbret rreptësisht kundër urdhrave, duke i bërë të mundur Marksit, me ndihmën e Nancy, të vrasë Bowen. White rikuperohet dhe sulmon Marks, ende duke dashur të shpëtojë nga avioni. Marks e nënshtron atë, duke e braktisur atë të vdesë kur bomba të dalë, duke fryrë derën. Megjithë dëmtimin, Kyle arrin të ulë aeroplanin në mënyrë të sigurt në Islandë. Marks vlerësohet si një hero. Ai dhe Summers bëjnë planet për fillimin e një të ardhme të mundshme së bashku.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazhdim i mundshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 qershor 2014, Entertainment Weekly raportoi se në një intervistë me producentin Joel Silver, ai foli për mundësinë e një vazhdimi, dhe deklaroi se nuk do të ndodhë përsëri në aeroplan. "Unë kam nevojë të mendoj për një mënyrë për t'i vendosur ato në një situatë të barabartë. Por kur bëj një vazhdim më pëlqen të përsëris përvojën, jo të kopjoj filmin. Unë nuk do t'i vendos ato përsëri në aeroplan, natyrisht. Ai ka një prekje të Sherlock Holmes në atë që ai duhet të kuptojë se çfarë po ndodh dhe më pas ai duhet të kuptojë se si ta zgjidhë atë. Mendoj se ai personazh është një personazh i shkëlqyeshëm dhe ne do të përpiqemi të kuptojmë diçka tjetër për të bërë. Nuk kam menduar akoma për këtë. Por më duhet të bëj, herët a vonë."[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NON-STOP - British Board of Film Classification". Bbfc.co.uk. Marrë më 17 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d "Non-Stop (EN)". Lumiere.obs.coe.int. Marrë më 24 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Lupita Nyong'o stars Alongside Liam Neeson & Julianne Moore in 'Non-Stop'". Bellanaija.com. 28 janar 2014. Marrë më 16 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Non-Stop". Box Office Mojo. 27 mars 2014. Marrë më 20 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Collis, Clark (11 qershor 2014). "Joel Silver talks 'Non-Stop,' sequel, and Key and Peele – EXCLUSIVE VIDEO". Entertainment Weekly. Marrë më 1 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)