Eugene O'Neill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eugene O'Neill Nobel prize medal.svg
ONeill-Eugene-LOC.jpg
Ditëlindja:16 tetor 1888
Vendlindja:New York Flag of United States.svg SHBA
Ditëvdekja:27 nëntor 1953
Vendvdekja:Boston, Massachusetts Flag of United States.svg SHBA
Kombësia:amerikane
Zhanri:Drama

Eugene Gladstone O'Neill (New York, 16 tetor 1888Boston, 27 nëntor 1953) ishte dramaturg amerikan. Fitues i katër Çmimimeve Pulitzer për dramë, dhe i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1936.

Dramat e tij ishin ndër të parat, ku teatri amerikan hyri në realizëm, karakteristikë për shkrimtarët Anton Çehov, Henrik Ibzen dhe August Strindberg. Dramat e O'Niloit në skenë shkaktuanshumë replika, sidomos, në zhargonin e botës së thjeshtë. Përsonazhet e dramave të tij ishin të margjinalizuarit të cilët luftonin për idealet e tyre, por përfundonin me me dhëmbje dhe të zhgënjyer. O'Nil e ka shkruar vetëm një komedi të mire e cila është bërë e njohur - „Ah, egërsira“ (Ah, Wilderness!).[1][2]. Më vonë pothuajse në të gjitha dramat e tij ka elemente të tragjedisë dhe pesimizmit vetanak.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b The New York Times, August 25, 2003: 'Next year Playwrights Theater will present an unproduced O'Neill comedy, Now I Ask You, a comic spin on Ibsen's Hedda Gabler."
  2. ^ a b The Eugene O'Neill Foundation newsletter: "Now I Ask You, along with The Movie Man, ... is the only surviving comedy from O’Neill’s early years."

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]