Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Pirates of the caribbean 2 poster b.jpg
Viti 2006
Regjia Gore Verbinski
Prodhimi Jerry Bruckheimer
Skenari Personazhet:
Ted Elliott
Terry Rossio
Stuart Beattie
Jay Wolpert
Skenari:
Ted Elliott
Terry Rossio
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Johnny Depp
Orlando Bloom
Keira Knightley
Bill Nighy
Stellan Skarsgård
Jack Davenport
Tom Hollander
Naomie Harris
Muzika Hans Zimmer
Kinematografia Dariusz Wolski
Montazhi Stephen E. Rivkin
Craig Wood
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Walt Disney Pictures
Buena Vista Pictures
Data e daljes në kinema 7 korrik 2006
Kohëzgjatja 150 min.
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Pasohet nga Pirates of the Caribbean: At World's End


Box office
Fitimi
Fitimi $1,065,659,812
  ShBA   $423,315,812
  Internacional   $642,344,000
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 3
Buxheti
Buxheti $225 milion
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest është një film amerikan i vitit 2006 dhe sequel i Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl. Regji bëri si te pjesa e parë Gore Verbinski, skenarin e shkruajti Ted Elliott dhe Terry Rossio. Rolet kryesore i luajtën Johnny Depp, Orlando Bloom dhe Keira Knightley. Filmi është një ko-prodhim të Walt Disney Pictures dhe Jerry Bruckheimer Films, shpërndarë nga Buena Vista International.

Aktrojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.