Game of Thrones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Game of Thrones
Gjinia
Krijuar nga
Luajnëshih Lista e karaktereve të Game of Thrones
KompozitoriRamin Djawadi
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve8
Nr. i episodeve67 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
Prodhuesit
 • Mark Huffam
 • Chris Newman
 • Greg Spence
 • Lisa McAtackney
 • Bryan Cogman
Montazhierët
 • Oral Norrey Ottey
 • Frances Parker
 • Martin Nicholson
 • Katie Weiland
 • Crispin Green
 • Tim Porter
Kohëzgjatja50–65 minuta
Transmetimi
Formati i pikturës
Formati i zëritDolby Digital 5.1
Transmetimi i parëprill 17, 2011 (2011-04-17)
Transmetimi origjinalprezent
Lidhje të jashtme
[game-of-thrones Faqja e rrjetit]

Game of Thrones (shqip: Froni i shpatave) është një serial televiziv amerikan i zhanrit dramë dhe fantazi, i krijuar për HBO nga David Benioff dhe D. B. Weiss. Është një përshtatje e serisë të romaneve të zhanrit fantazi, A Song of Ice and Fire, të shkrimtarit George R. R. Martin, nga të cilat romani i parë titullohet A Game of Thrones. Filmi është xhiruar në një studio në Belfast dhe në disa vende të tjera si Kroacia, Islanda, Malta, Maroku, Irlanda e Veriut, Spanja, Skocia, dhe Shtetet e Bashkuara, ndërsa premiera u shfaq në HBO në Shtetet e Bashkuar më 17 prill, 2011. Seriali përfundoj transmetimin e sezonit të pestë më 14 qershor, 2015, dhe ka rinovuar kontratë edhe për një sezon të gjashtë.[5]

Fabula[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Game of Thrones përafërsisht ndjek tregimin nga A Song of Ice and Fire,[6] e vendosur në imagjinatë "Shtatë Mbretëritë të Westeros". Seria i përshkruan ngjarjet e betejave të dhunshme dinastike mes familjeve fisnike të mbretërisë për të kontrolluar Fronin e Hekurt. Pas fillimit të serisë, dalin kërcënime të reja në Veriun e akullt dhe në kontinentin lindor Essos.[2] Sezoni i parë është një përshtate shumë e ngjajshme me romanin. Megjithatë, në sezonet e mëvonshme, fillon të devijojë me ndryshime të rëndësishme.


Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 10 prill 17, 2011 (2011-04-17) qershor 19, 2011 (2011-06-19)
2 10 prill 1, 2012 (2012-04-01) qershor 3, 2012 (2012-06-03)
3 10 mars 31, 2013 (2013-03-31) qershor 9, 2013 (2013-06-09)
4 10 prill 6, 2014 (2014-04-06) qershor 15, 2014 (2014-06-15)
5 10 prill 12, 2015 (2015-04-12) qershor 14, 2015 (2015-06-14)

Karakteret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si novelat nga të cilat është përshtatur, Game of Thrones ka një ansambël karakteresh zvarrisës, që vlerësohet të jetë më i madh në televizion.[7] Gjatë prodhimit të sezonit të tretë, janë regjistruar 257 emrat e karaktereve.[7] Në vitin 2014, disa nga kontratat e aktorëve janë rinegociohet duke qene se ekziston mundesia për një sezon të shtatë, dhe duke përfshire ngritje te pageses duke bërë kështu që këto aktorë të jenë më të mirë-paguarit në TV kabllor.[8][9] Përmbledhja në vijim tregon listën e karaktereve në Game of Thrones.[10]

Karakteret kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

num_seasons hapës
num_seasons hapës
num_seasons "me të ftuar"
num_seasons rekrutues
Anëtarët e mëposhtëm të karaktereve janë kredituar si karakteret kryesor në Game of Thrones.

Aktoret/Aktorët Karakteret Shfaqja në sesone
S1 S2 S3 S4 S5 S6 Total
Peter Dinklage Tyrion Lannister 9 10 9 8 10 [11] 46
Lena Headey1 Cersei Lannister 10 9 8 9 8 [12] 44
Emilia Clarke Daenerys Targaryen 9 8 8 8 8 [12] 41
Kit Harington Jon Snow 8 8 8 8 9 [13] 41
Sophie Turner Sansa Stark 9 7 8 7 9 [14] 40
Maisie Williams Arya Stark 9 9 9 6 6 [15] 39
Iain Glen Jorah Mormont 9 7 8 7 8 [16] 39
Nikolaj Coster-Waldau Jaime Lannister 8 4 7 9 7 [17] 35
John Bradley Samwell Tarly]] 5 6 8 7 9 [18] 35
Alfie Allen Theon Greyjoy 9 8 6 3 6 [18] 32
Aidan Gillen Petyr Baelish 8 7 4 5 6 [19] 30
Conleth Hill Varys 7 6 5 6 4 [18] 28
Gwendoline Christie Brienne of Tarth 7 7 7 6 27
Charles Dance Tywin Lannister 4 7 8 7 1 27
Rory McCann Sandor Clegane 8 5 8 6 27
Jerome Flynn Bronn 5 7 4 4 6 [20] 26
Jack Gleeson Joffrey Baratheon 10 6 7 3 26
Michelle Fairley Catelyn Stark 9 8 8 25
Isaac Hempstead Wright Bran Stark 8 7 6 4 [21] 25
Stephen Dillane Stannis Baratheon 7 5 4 8 24
Nathalie Emmanuel Missandei 8 7 7 [22] 22
Richard Madden Robb Stark 8 6 7 21
Natalie Dormer Margaery Tyrell 4 6 6 5 [18] 21
Liam Cunningham Davos Seaworth 6 4 4 7 [16] 21
Sibel Kekilli Shae 2 8 6 4 [23] 20
Carice van Houten Melisandre 4 6 3 6 [16] 19
Hannah Murray Gilly 3 6 3 6 [24] 18
Dean-Charles Chapman2 Tommen Baratheon 4 4 5 5 [25] 18
Michael McElhatton Roose Bolton 4 7 2 4 [26] 17
Kristofer Hivju Tormund Giantsbane 7 5 5 17
Joe Dempsie Gendry 2 7 8 17
Rose Leslie Ygritte 4 8 5 17
Michiel Huisman3 Daario Naharis 3 5 7 [22] 15
Iwan Rheon Ramsay Bolton 6 3 6 [27] 15
Tom Wlaschiha4 Jaqen H'ghar 1 6 6 [28] 13
James Cosmo Jeor Mormont 5 3 4 12
Oona Chaplin Talisa Stark 5 6 11
Sean Bean Ned Stark 10 1[29] 10
Jason Momoa Khal Drogo 9 1 10
Indira Varma Ellaria Sand 4 5 9
Mark Addy Robert Baratheon 7 7
Harry Lloyd Viserys Targaryen 5 5
Starring Cast Members Total 18 25 28 27 28 50

1 Në sezonet 5, Nell Williams portretizon Cersei Lannister në një skenë kthim mbrapa.
2 Në sezonet e 1 dhe 2, TOMMEN Baratheon është portretizuar nga Callum Wharry.
3 Në sezonin e 3, Daario Naharis është portretizuar nga Ed Skrein.
4 Në sezonin 1, Jaqen H'ghar shfaqet në një skenë, portretizuar nga një shtesë uncredited.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mediat dhe produkte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Roberts, Josh (1 prill 2012). "Where HBO's hit 'Game of Thrones' was filmed". USA Today. Marrë më 8 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Martin, George R. R. (16 korrik 2010). "From HBO". Not a Blog. Marrë më 14 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Schwartz, Terri (28 janar 2013). "'Game of Thrones' casts a bear and shoots in Los Angeles for major Season 3 scene". Zap2it. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2013. Marrë më 8 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Jeremy, Nolais (14 maj 2015). "Game of Thrones casts Calgary wolf with Jon Snow". MetroNews.ca. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2015. Marrë më 18 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Goldman, Eric (8 prill 2014). "Game of Thrones Renewed for Season 5 and Season 6". IGN. Marrë më 8 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Martin, George R. R. (18 janar 2007). "HBO options Ice & Fire". GeorgeRRMartin.com. Marrë më 31 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Hibberd, James (29 maj 2012). "'Game of Thrones' scoop: Season 3 character list revealed – EXCLUSIVE". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2015. Marrë më 5 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Season 3: By the Numbers". Making Game of Thrones. 2 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2013. Marrë më 3 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Belloni, Matthew; Goldberg, Lesley (30 tetor 2014). "'Game of Thrones' Cast Signs for Season 7 with Big Raises". The Hollywood Reporter. Marrë më 31 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Stampa:Cite press
 11. ^ https://www.youtube.com/watch?v=mVAg7hjiY64
 12. ^ a b http://variety.com/2015/tv/awards/game-of-thrones-season-6-scripts-emmy-nominations-record-lena-headey-emilia-clarke-1201542041
 13. ^ Hewett, Emily (26 shtator 2015). "Kit Harington spotted filming Game Of Thrones on set in Belfast...suggesting Jon Snow MAY be very much alive!". Daily Mail. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ http://www.ibtimes.com/game-thrones-season-6-bran-back-arya-learning-fight-blind-sophie-turner-jon-snow-2006896
 15. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 29 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 16. ^ a b c Couch, Aaron (10 korrik 2015). "Comic-Con: 'Game of Thrones' Stars Talk Jon Snow Theories, Rape Controversy". The Hollywood Reporter. Marrë më 19 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 29 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 18. ^ a b c d "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 29 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 19. ^ http://www.ibtimes.com/game-thrones-season-6-production-may-return-ballintoy-harbor-kit-harington-aidan-2039184
 20. ^ http://www.curtisbrown.co.uk/client/jerome-flynn/cv
 21. ^ http://www.ew.com/article/2015/07/13/game-thrones-bran-stark-season-6
 22. ^ a b https://instagram.com/p/5Uc56ry_IJ/?taken-by=gameofthrones_insider
 23. ^ http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/tv/news/game-of-thrones-season-6-spoilers-another-dead-character-has-been-spotted-on-set-a6681161.html
 24. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2015. Marrë më 29 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 25. ^ https://twitter.com/Dean_C_Chapman/status/621434848423579648
 26. ^ https://www.youtube.com/watch?v=7HhtIDK31MM
 27. ^ Reid, Jacqueline (12 gusht 2015). "@WatchersOTWall Iwan Rheon in Belfast yesterday #gameofthronesseason6". Twitter. Marrë më 13 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ http://www.hamiltonhodell.co.uk/cv/client_tom-wlaschiha_id_100056.htm
 29. ^ http://uk.ign.com/articles/2015/08/10/game-of-thrones-young-ned-stark-cast-for-season-6

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]