Jump to content

A Game of Thrones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
A Game of Thrones
AutorGeorge R. R. Martin
Artist i kopertinësSteve Youll
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
SeriaA Song of Ice and Fire
Faqe694
ISBNISBN [[Special:BookSources/0-553-10354-7 (US hardback)
ISBN 0-00-224584-1 (UK hardback)
ISBN 0-553-57340-3 (US paperback)|0-553-10354-7 (US hardback)
ISBN 0-00-224584-1 (UK hardback)
ISBN 0-553-57340-3 (US paperback)]] Invalid ISBN
OCLC654895986
LC ClassPS3563.A7239 G36 1996
Përcjellet ngaA Clash of Kings 

A Game of Thrones (shqip: Një lojë e froneve) është romani i parë i serisë fantazi A Song of Ice and Fire, të shkruara nga autori amerikan George R. R. Martin. Për herë të parë u publikua më 6 gusht, 1996. Romani në vitin 1997 fitoi Locus Award[1] dhe u kandidua për dy çmime tjera, për 1997 Nebula Award[1] dhe 1997 World Fantasy Award.[2] Novela Blood of the Dragon, që përmban kapitujt për Daenerys Targaryen nga ky roman, fitoi 1997 Hugo Award si Novela më e Mirë. Në janar të vitit 2011 romani u bë bestseller i New York Times[3] dhe arriti në pozitën #1 në listën e korrikut të vitit 2011.[4]

Botimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani është publikuar në disa botime në formë të të shtypur, elektronik, dhe me zë. Në qershor 2000, Meisha Merlin publikoj një botim të kufizuar të librave, i ilustruar plotësisht nga Jeffrey Jones.[5]

Çmimet dhe kandidimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "1997 Award Winners & Nominees". Worlds Without End (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2009.
  2. ^ "2004 Award Winners & Nominees". Worlds Without End (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2009.
  3. ^ Taylor, Ihsan. "New York Times bestseller list, 2 January 2011" (në anglisht). Nytimes.com. Marrë më 2011-05-16.
  4. ^ Taylor, Ihsan. "New York Times bestseller list, 10 July 2011" (në anglisht). Nytimes.com. Marrë më 2011-07-04.
  5. ^ Martin, George. "Frequently Asked Questions" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2011. Marrë më 2011-08-10.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]