Jump to content

George R. R. Martin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
George Raymond Martin
George R.R. Martin si mysafir i Nderit në Archipelacon në Mariehamn, në vitin 2015
U lind më (1948-09-20) 20 shtator 1948 (75 vjeç)
Bayonne, New Jersey, Shtetet e Bashkuara të Amerikës
KombësiaAmerikan
Gjinitë letrarefantashkencë, horror, fantazi
Faqja zyrtare
www.georgerrmartin.com

George Raymond Richard Martin[1] (i lindur George Raymond Martin; 20 shtator, 1948), shpesh i referohen si GRRM,[2] është një shkrimtar i tregimeve të shkurtra dhe novelist amerikan, i cili shkruan ne zhanrin fantazi, horor, dhe fanta-shkencë, gjithashtu është a skenarist, dhe producent televiziv. Ai është i njohur mirë për serinë e tij të novelave fantastike më të shitura ndërkombëtarisht, A Song of Ice and Fire, të cilën më vonë HBO e përshtati për serinë e saj dramë, të titulluar Game of Thrones (loja e froneve).

Martin është bashkë-udhëheqës i prodhimit të serisë, gjithashtu skenarist i katër episodeve të serisë. Në vitin 2005, Lev Grossman nga Time e quajti Martin-in "Tolkien amerikan",[3] dhe magazina më vonë e emëroj një nga 100 personat e vitit në "2011 Time 100," një listë e "njerëzve me më shumë ndikim në botë"[4][5].

George Raymond Martin (më vonë ai e përshtati emrin Richard, kur ishte trembëdhjetë vjeç)[6] u lind më 20 shtator, 1948,[7]Bayonne, New Jersey,[8] djali i hamallit Raymond Collins Martin dhe gruas së tij Margaret Brady Martin. Martin ka dy motra më të vogla, Darleen dhe Janet. Babai i Martinit ishte me prejardhje gjysmë italian, ndërsa nëna e tij ishte me prejardhje gjysmë irlandeze;[9] ai gjithashtu ka prejardhje gjermane, angleze dhe franceze.

Martini filloi të shesë profesionalisht tregime të shkurtra fanta-shkencë në vitin 1970, në moshën 21 vjeçare. Shitja e tij e parë ishte "The Hero", që ja shiti revistës Galaxy dhe u publikua në të në lëshimin e shkurtit në vitin 1971; shumë shpejt pasuan shitje të tjera. Tregimi i tij i parë që nominohet nga Hugo Award[10] dhe Nebula Award, ishte "With Morning Comes Mistfall", i publikuar në vitin 1973 në revistën Analog.

 • 1997 Nebula Award për Best Novel për A Game of Thrones[12]
 • 1999 Nebula Award për Best Novel për A Clash of Kings
 • 2001 Nebula Award për Best Novel për A Storm of Swords
 • 2001 Hugo Award për Best Novel për A Storm of Swords[13]
 • 2006 Hugo Award për Best Novel për A Feast for Crows [14]
 • 2006 Quill Award për A Feast for Crows
 • British Fantasy Award për A Feast for Crows
 • 2012 Hugo Award për Best Novel për A Dance with Dragons[15]
Titulli Viti Lloji Shënim
A Song for Lya 1976 Short story collection
Dying of the Light 1977 Novel
Songs of Stars and Shadows 1977 Short story collection
The Ice Dragon 1980 Young-adult fiction
Windhaven 1981 Novel me Lisa Tuttle
Sandkings 1981 Short story collection
Fevre Dream 1982 Novel
"In the Lost Lands" 1982 Short story Amazons II anthology
Songs the Dead Men Sing 1983 Short story collection
The Armageddon Rag 1983 Novel
Nightflyers 1985 Short story collection
Tuf Voyaging 1986 Fix-up novel
Portraits of His Children 1987 Short story collection
The Skin Trade 1989 Novella Dark Visions compilation
A Game of Thrones 1996 Novel A Song of Ice and Fire,

libri 1

A Clash of Kings 1998 Novel A Song of Ice and Fire,

libri 2

The Hedge Knight 1998 Novella Tales of Dunk and Egg, pjesa 1
A Storm of Swords 2000 Novel A Song of Ice and Fire,

libri 3

Quartet 2001 Short story collection NESFA Press
GRRM: A RRetrospective 2003 Short story & essay collection Subterranean Press
The Sworn Sword 2003 Novella Tales of Dunk and Egg, pjesa 2
A Feast for Crows 2005 Novel A Song of Ice and Fire,

libri 4

Hunter's Run 2007 Novel meh Gardner Dozois dhe Daniel Abraham
The Mystery Knight 2010 Novella Tales of Dunk and Egg, phesa 3
A Dance with Dragons 2011 Novel A Song of Ice and Fire,

libri 5

The Wit and Wisdom of Tyrion Lannister 2013 Quote collection nga A Song of Ice and Fire
The Princess and the Queen 2013 Novella A Song of Ice and Fire, prequel[16]
The Rogue Prince 2014 Novella A Song of Ice and Fire, prequel[17]
The World of Ice & Fire 2014 Reference book The history of Westeros, with Elio M García Jr. and Linda Antonsson
The Ice Dragon 2014 Young adult illustrated novel Reworked version of the original novel published in 1980, illustrated by Luis Royo[18]
A Knight of the Seven Kingdoms 2015 Collection compilation of the first three Tales of Dunk and Egg[19]
The Winds of Winter Forthcoming Novel A Song of Ice and Fire, libri 6
A Dream of Spring Forthcoming Novel A Song of Ice and Fire, libri 7
 1. ^ Richards, Linda (January 2001). Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "middlename" defined multiple times with different content
 2. ^ Choate, Trish (September 22, 2011). Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "grrm" defined multiple times with different content
 3. ^ Grossman, Lev (13 nëntor 2005). "Books: The American Tolkien". Time. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2008. Marrë më 2 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b The 2011 TIME 100: George R.R. Martin Arkivuar 24 gusht 2013 tek Wayback Machine, John Hodgman, April 21, 2011
 5. ^ The 2011 TIME 100: Full List Arkivuar 25 korrik 2011 tek Wayback Machine Retrieved June 5, 2011
 6. ^ "Author George R.R. Martin Is Visiting Texas A&M, Talks 'Game of Thrones' and Texas A&M Libraries". TAMUTimes. Texas A&M University. 22 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2013. Marrë më 29 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Monitor". Entertainment Weekly. Nr. 1277/1278. 20–27 sht 2013. fq. 36. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Life & Times of George R.R. Martin". George R.R. Martin (official website). Marrë më 27 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Martin, George R. R. (tetor 2004). "The Heart of a Small Boy". Asimov's Science Fiction. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2004. Marrë më 28 mars 2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "With Morning Comes Mistfall". Hugo Awards. Marrë më 22 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "2014 Locus Awards Winners". Locus. 28 qershor 2014. Marrë më 26 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "2004 Award Winners & Nominees". Worlds Without End. Marrë më 2009-07-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "2001 Hugo Awards". World Science Fiction Society. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2011. Marrë më 21 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "2006 Hugo Awards". World Science Fiction Society. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2011. Marrë më 29 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "2012 Hugo Awards". World Science Fiction Society. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2012. Marrë më 21 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Dangerous Women: "The Princess and The Queen, or, The Blacks and The Greens" (Excerpt) by George R. R. Martin". tor.com. 30 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2015. Marrë më 8 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Martin, George R. R. (12 mars 2014). "Not a Blog: The Rogues Are Coming..." grrm.livejournal.com. Marrë më 2 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "The Ice Dragon – UK cover reveal!". HarperVoyagerbooks.co.uk. Marrë më 13 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Not a Blog post: Dunk and Egg". George R.R. Martin. Marrë më 14 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]