A Song of Ice and Fire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull është për serinë e novelave. Për përshtatjen televizive shih Game of Thrones.
A Song of Ice and Fire
A Game of Thrones Novel Covers.png
Kopertinat në Amerikën Veriore për pesë librat, të ilustruara nga Larry Rostant
Autor George R. R. Martin
Shteti Shtet e Bashkuara
Gjuha Anglisht
Zhanri fantazi epike [1]
Shtëpia botuese
botuar më gusht 1996–prezent
Lloji i medias Print (hardback & paperback)
audiobook

A Song of Ice and Fire (Një këngë e akullit dhe zjarrit) është një seri e novelave fantazi epike nga shkrimtari dhe skenaristi amerikan George R. R. Martin. Vëllimi i parë i serisë, A Game of Thrones, u fillua në vitin 1991 dhe u publikua në vitin 1996. Seria u rrit nga një trilogji e planifikuar në shtatë vëllime, prej të cilëve i pesti i cili është edhe i fundit, A Dance with Dragons, i ka marrë 5 vite Martinit për ta shkruar para publikimit të tij në vitin 2011. Novela e gjashtë, The Winds of Winter, është ende duke u shkruar.

Tregimi i A Song of Ice and Fire zhvillohet në një kontinentet imagjinare Westeros dhe Essos. Pikpamja e secilit kapitull në tregim është perspektivë e kufizuar e një game karakteresh që shtohen, nga nëntë që ishin në novelën e parë, deri në tridhjetë e një në novelën e pestë. Tre tregime kryesore gërshetojnë një luftë dinastike midis disa familjeve për kontrollin e Westeros, në rritje është kërcënimi i të tjerëve mbinatyrore përtej kufirit verior të Westeros, dhe ambicja e Daenerys Targaryen, vajza e dëbuar e mbretit të rrëzuar, që synon të marrë Fronin e hekurt.

Përmbledhja e fabulës[redakto | përpunoni burim]

Historia e publikimit[redakto | përpunoni burim]

Inspirimi dhe shkrimi[redakto | përpunoni burim]

Temat[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Flood, Alison (April 13, 2011). "George RR Martin: Barbarians at the gate". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më April 4, 2012. Marrë më January 21, 2012. 

Lidhjet e jashtme[redakto | përpunoni burim]