David Benioff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
David Benioff
David Benioff by Gage Skidmore.jpg
Lindi më (1970-09-25) 25 Shtator, 1970 (50 vjeç)
Vendlindja New York City, New York
Shkolla e kryer Dartmouth College
The Collegiate School
Trinity College Dublin
University of California, Irvine
Profesioni novelist, skenarist, prodhues televiyiv
Bashkëshortja Amanda Peet, 2006
Prindër Stephen Friedman

David Benioff (lindur David Friedman, 25 shtator 1970) është një novelist, skenarist dhe producent televiziv Amerikan. Ai është bashkë-krijues i serialit shumë të vlerësuar gjerësisht dhe me çmime HBO Game of Thrones.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera si shkrimtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]