Maisie Williams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Margaret Constance Williams
U lind në (1997-04-15) 15 prill 1997 (27 vjeç)
Bristol, Angli
ProfesioniAkotre
Vite aktiviteti2011–

Margaret Constance "Maisie" Williams[1] (lindur më 15 prill të vitit 1997), është një aktore angleze. Ajo bëri debutimin e saj si aktore profesioniste si Arya Stark në serinë televizive të HBO, Game of Thrones për të cilin ajo fitoi çmimin e EWwy si Aktorja më e Mirë Mbështetëse në Dramë, çmimin Portal të Airlock Alpha si Aktorja më e Mirë Mbështetëse - Televizion dhe Aktorja e Re më e Mirë dhe çmimin Saturn si Performanca më e mirë nga një Aktore e Re. Në 2016, ajo u nominua për një çmim Primetime Emmy si Aktore e Shkëlqyer Mbështetëse në një Seri Dramë[2]

Williams ka pasur edhe një rol të përsëritur në Doctor Who si Ashildr në vitin 2015. Krahas televizionit, ajo bëri debutimin e saj në filmin mister The Falling, për të cilin ajo fitoi çmimin e London Film Critics si Performuesja e Re e Vitit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Williams u lind në Bristol, Mbretëri e Bashkuar.[3][4] Ajo ka qenë gjithmonë e njohur si "Maisie" për shkak të personazhit në The Perishers.[5] Williams është fëmija më e vogël në familjen e saj; ajo ka dy vëllezër dhe një motër më të madhe.[5] E bija e Hilary Pitt (tani Frances),[6] një ish administruese kursi universiteti, ajo u rrit në Clutton, Somerset.[4] Ajo ndoqi shkollën fillore Clutton Primary School dhe Norton Hill School në Midsomer Norton, përpara se të shkonte në kolegjin Bath Dance College për të studiuar arte performuese.[7][8]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Williams bashkë me aktoren e Game of Thrones Sophie Turner në mars të vitit 2013

Që prej vitit 2011, Williams ka luajtur Arya Stark, një vajzë e re nga një familje fisnike, në serialin e HBO, Game of Thrones.[9] Arya ishte roli i parë i Williams në karrierën e saj profesionale.[10] Ajo ka marrë kritika shumë të mira për performancën e saj në serial.[11][12] 

Në vitin 2012, Williams luajti Loren Caleigh në seriallin e BBCThe Secret of Crickley Hall dhe u shfaq në një skeç të Funny or Die të titulluar The Olympic Ticket Scalper.[13] Ajo gjithashtu u shfaq në filmat e pavarur Heatstroke (2012) dhe Gold (2013), dhe në filmat e shkurtër Corvidae (2013) dhe Up On The Roof (2013).[14][15][16][17]

Në vitin 2014, Williams portretizoi Lydia në filmin britanik The Falling, i cili u dha premierë më 11 tetor të vitit 2014, dhe u publikua më 24 prill 2015 në Britani të Madhe.[18]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

title Viti Roli Shënime Ref
The Olympic Ticket Scalper 2012 Scraggly Sue Film i shkurtër
Heatstroke 2012 Jo O'Malley [16]
Up on the Roof 2013 Trish Film i shkurtër [17]
Corvidae 2014 Jay Film i shkurtër [15]
Gold 2014 Abbie [16]
The Falling 2015 Lydia Lamont [19]
The Devil and the Deep Blue Sea 2016 Millie [20]
iBoy 2016 Lucy
A Storm in the Stars 2017 Isabel Baxter
Shënim
Films that have not yet been released Tregon që filmi nuk është publikuar akoma.

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

title Viti Roli Shënime Ref
Game of Thrones 2011–vazhdon Arya Stark Rol kryesor [21]
The Secret of Crickley Hall 2012 Loren Caleigh 3 episode [22]
Robot Chicken 2014 Various voices 2 episode
Cyberbully 2015 Casey Jacobs Film televiziv [22]
Doctor Who 2015 Ashildr 4 episode [23]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Oceans - Seafret (2015)
 • Rest Your Love - The Vamps (2015)
 • Sing - Pentatonix (2015)
 • Sunday - Gardna (2015)

Awards and nominations[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Vepra Rezultati Ref.
2011 Portal Award Best Young Actor Game of Thrones Kandidat/e [24]
Scream Award Best Ensemble Kandidat/e [25]
2012 SFX Awards Best Actress Kandidat/e [26]
Portal Award Best Supporting Actress Fitues/e [27]
Best Young Actor Fitues/e
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Kandidat/e [28]
Gold Derby TV Awards Breakthrough Performer of the Year Kandidat/e [29]
2013 Young Artist Award Best Performance in a TV Series – Supporting Young Actress Kandidat/e [30]
BBC Radio 1 Teen Award Best British Actress Fitues/e [31]
2014 Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Game of Thrones Kandidat/e [32]
EWwy Award Best Supporting Actress, Drama Fitues/e [33]
Online Film & Television Association Award Best Supporting Actress in a Drama Series Kandidat/e [34]
2015 SFX Awards Best Actress Kandidat/e [35]
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Kandidat/e [36]
Empire Award Empire Hero Award Fitues/e [37]
EWwy Award Best Supporting Actress, Drama Kandidat/e [38]
Berlin International Film Festival Shooting Stars Award Fitues/e [39]
Saturn Award Best Performance by a Young Actor in a Television Series Game of Thrones Fitues/e [40]
2016 Shorty Award Favorite Actress Kandidat/e [41]
London Film Critics' Circle Award Young British/Irish Performer Of The Year The Falling Fitues/e [42]
Evening Standard British Film Award Rising Star Fitues/e [43]
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Game of Thrones Kandidat/e [44]
Saturn Award Best Performance by a Young Actor in a Television Series Kandidat/e [45]
Online Film & Television Association Award Best Supporting Actress in a Drama Series Kandidat/e [46]
Primetime Emmy Award Outstanding Supporting Actress in a Drama Series Kandidat/e [47]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Maisie Williams passes driving test in between filming Game of Thrones - Celebrity News - Showbiz & TV - Daily Express". Marrë më 15 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "68th Emmy Awards Nominees and Winners". Marrë më 14 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Maisie Williams: About This Person". IGN. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2015. Marrë më 2 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Bristol teenager Maisie Williams on leaving school at 14 to become star of Game of Thrones". 23 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2015. Marrë më 23 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Maisie Williams talks resisting stereotypical roles as she prepares to take Hollywood by storm". London Evening Standard. Marrë më 24 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Vineyard, Jennifer (6 prill 2014). "Game of Thrones' Maisie Williams on Arya's Hard Road, Dreamy Brad Pitt, and Why She'll Never Get Married". Vulture.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Meet Maisie Sean Bean's co-star in new TV series Game of Thrones". This is Somerset. 27 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2013. Marrë më 2 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "BDC Student Maisie Williams". Bath Dance College. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2013. Marrë më 14 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Nguyen, Hanh (2 qershor 2011). "Game of Thrones' Maisie Williams: I Did Try to Make Arya Left-Handed!". Marrë më 29 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Spero, Jesse (13 qershor 2011). "Maisie Williams Talks "Game of Thrones" Shocking Death". Access Hollywood. Marrë më 29 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Porter, Rick (17 prill 2011). "Game of Thrones review: Well-acted, beautifully shot fantasy for grownups". Zap2it. Marrë më 29 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Chivers, Tom (6 qershor 2011). "Game of Thrones, episode eight – The Pointy End, review". Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2011. Marrë më 29 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "The Olympic Ticket Scalper with Sir Patrick Stewart, Ryan Lochte, Simon Pegg & Maisie Williams from Patrick Stewart, Ryan Lochte, Simon Pegg, Maisie Williams, Nick Corirossi, Charles Ingram, Betsy Koch, Funny Or Die, and Brian Lane". Funny or Die. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2013. Marrë më 25 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Louise Johnston Management". Louise Johnston Management. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2019. Marrë më 25 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b "Cat and Weasel Films // Corvidae". CatandWeasel.com. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2013. Marrë më 25 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b c "Louise Johnston Management". Louise Johnston Management. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2019. Marrë më 25 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b "Up On The Roof & Game of Thrones with Maisie Williams". Flicks and the City. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2013. Marrë më 14 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Game of Thrones Maisie Williams Joins Cast of U.K. Film 'The Falling'". Marrë më 2 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Felperin, Leslie (13 tetor 2014). "'The Falling': London Review". Marrë më 6 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "'Sleepy Hollow' Star Orlando Jones Joins 'The Devil and the Deep Blue Sea'". 4 mars 2015. Marrë më 6 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Game of Thrones: Cast". HBO. Marrë më 6 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura bp-20150819
 23. ^ Warner, Sam (17 tetor 2015). "Doctor Who met Game of Thrones tonight - but how did the fans react to Maisie Williams' debut?". Marrë më 6 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "'Game Of Thrones,' 'Fringe' Split 2011 Portal Awards". airlockalpha.com. 19 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2017. Marrë më 28 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Murray, Rebecca. "2011 Scream Awards Nominees and Winners". About.com. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2013. Marrë më 28 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "List of winners from the SFX 2012 awards". Hypable. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "'Game Of Thrones' Conquers With 4 Portal Awards". airlockalpha.com. 17 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2017. Marrë më 28 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "The 18th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild. 29 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2012. Marrë më 7 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Montgomery, Daniel (20 shtator 2012). "'Breaking Bad' and 'Community' win top honors at the Gold Derby TV Awards". Gold Derby. Marrë më 6 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "34th Annual Young Artist Awards". Young Artist Award. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2013. Marrë më 2 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Maisie Williams, Best British Actor". BBC.com. 3 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2013. Marrë më 27 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "SAG Awards Nominations: '12 Years A Slave' And 'Breaking Bad' Lead Way". Deadline.com. 11 dhjetor 2013. Marrë më 11 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Wehelie, Benazir (18 gusht 2014). "And your 2014 EWwy Award winners are…". SiriusXM. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2017. Marrë më 28 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "OFTA Television Awards 2014". Online Film & Television Association. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2016. Marrë më 28 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ SFX Staff (12 shkurt 2015). "Vote in the SFX Awards 2015! POLL NOW CLOSED". GamesRadar+. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "21st SAG Awards:Full List of Nominees". Screen Actors Guild Awards. 2014. Marrë më 14 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)-
 37. ^ "Empire Hero Award". Empireonline.com. Bauer Consumer Media. 2015. Marrë më 1 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "EWwy Awards 2015: Meet Your Winners". ew.com. 11 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2017. Marrë më 28 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Shooting Stars
 40. ^ "'Captain America: The Winter Soldier' and 'Interstellar' Lead Saturn Awards Noms". Variety. 3 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Lee, Ashley (19 janar 2016). "Shorty Awards Nominees Include Adele, Kevin Hart, Amy Schumer (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 12 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Critics Circle". Marrë më 15 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ BEN NORUM (7 shkurt 2016). "Evening Standard British Film Awards 2016: Idris Elba and Dame Maggie Smith lead list of winners". Evening Standard. Marrë më 15 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "The 22nd Annual Screen Actors Guild Awards". www.sagawards.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Bryant, Jacob (24 shkurt 2016). "'Star Wars,' 'Mad Max,' 'Walking Dead' Lead Saturn Awards Nominations". Variety. Marrë më 26 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "20th Annual TV Awards (2015-16)". Online Film & Television Association. Marrë më 11 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Complete List of 2016 Emmy Nominations". latimes.com. 2016. Marrë më 14 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)