Lena Headey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lena Headey
U lind në1973.10.03
Profesioniaktore
Fëmijë2

Lena Kathren Headey (lindur më 3 tetor 1973)[1] është një aktore angleze.

Prej kur u zbulua në moshën 17 vjeçare, Headey ka punuar në mënyrë të vazhdueshme si aktore në role të vogla dhe dytësore në filma gjatë viteve 1990të, para se të gjente famë për performancat kryesore në filma me buxhet të madh siç është filmi fantazi The Brothers Grimm (2005), filmi aksion 300 (2007), duke portretizuar Gorgo, Mbretëreshën e Spartës, dhe në filmin aventurë dhe biografi The Red Baron (2008).

Headey më së miri njihet për portretizimin e Mbretëreshës Cersei Lannister në serinë e mirënjohur fantazi nga HBOGame of Thrones që nga viti 2011, një performacë që ka bërë që ajo të kandidohet dy herë për çmimin Emmy në kategorinë "Aktorja më e mirë në rolin mbështetës në një serial dramë"

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1992 Waterland Young Mary
1993 The Summer House Margaret
1993 The Remains of the Day Lizzie
1993 Century Miriam
1994 Fair Game Ellie Film televiziv
1994 The Jungle Book Katherine "Kitty" Brydon
1994 MacGyver: Trail to Doomsday Elise Moran Film televiziv
1995 The Grotesque Cleo Coal
1995 Devil's Advocate Clare Rigby Film televiziv
1995 Loved Up Sarah Film televiziv
1997 Face Connie
1997 Mrs Dalloway Young Sally
1998 The Man with Rain in His Shoes Sylvia Weld
1999 Inside-Out Window Dresser Film i shkurtër
1999 Onegin Olga
2000 Ropewalk Allison
2000 Gossip Cathy Jones
2000 Aberdeen Kaisa
2001 The Parole Officer Emma
2002 Anazapta Lady Matilda Mellerby
2002 The Gathering Storm Ava Wigram Film televiziv
2002 Possession Blanche Glover
2002 Ripley's Game Sarah Trevanny
2003 The Actors Dolores
2003 No Verbal Response Dr. Megan Pillay
2005 The Brothers Grimm Angelika
2005 The Cave Dr. Kathryn Jennings
2005 Round About Five Girlfriend Film i shkurtër
2005 Imagine Me & You Luce
2006 Vacancy Pam Bishop Film i shkurtër
2006 300 Gorgo, Queen of Sparta
2007 The Contractor DI Annette Ballard Direct-to-video
2007 St Trinian's Miss Dickinson
2008 The Broken Gina McVey
2008 The Red Baron Käte Otersdorf
2008 Whore Mom
2009 Devil's Wedding, TheThe Devil's Wedding The Devil's Bride Film i shkurtër
2009 Laid to Rest Cindy
2009 Tell Tale Elizabeth Clemson
2010 Pete Smalls Is Dead Shannah
2012 Dredd Madeline "Ma-Ma" Madrigal
2013 The Purge Mary Sandin
2013 The Mortal Instruments: City of Bones Jocelyn Fray
2014 The Adventurer: The Curse of the Midas Box Monica
2014 Low Down Sheila Albany
2014 300: Rise of an Empire Gorgo, Queen of Sparta
2015 Zipper Jeannie Ellis
2015 Unity Narrator Dokumentar
2016 Pride and Prejudice and Zombies Lady Catherine de Bourgh[2] Post-production

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1993 Screen Two Margaret Episodi: "The Clothes in the Wardrobe"
1993 Spender Emily Goodman 2 episode
1993 How We Used To Live Grace Palmer 3 episode
1993 Soldier Soldier Shenna Bowles 3 episode
1996 Ballykissangel Jenny Clark Episode: "The Things We Do for Love"
1996–1997 Band of Gold Colette 8 episode
1997 Kavanagh QC Natasha Jackson Episode: "Diplomatic Baggage"
1997 The Hunger Steph Reynolds Episode: "Ménage à Trois"
1998 Merlin Queen Guinevere 3 episode
2004 The Long Firm Ruby Ryder 2 episode
2006 Ultra Penny / Ultra Pilot
2008–2009 Terminator: The Sarah Connor Chronicles Sarah Connor 31 episode
2009 The Super Hero Squad Show Black Widow

Mystique

Episodi me Zë: "Deadly Is the Black Widow's Bite!"
2011 White Collar Sally Episodi: "Taking Account"
2011–present Game of Thrones Cersei Lannister Rol kryesor
2014–2015 Uncle Grandpa Aunt Grandma

2 episode

2015–present Danger Mouse Jeopardy Mouse

Video lojra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2009 Risen Patty / Cathy / Jasmin / Lily
2012 Dishonored Callista Curnow
2014 Game of Thrones Cersei Lannister Zë dhe ngjashmëri figurative

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lena Headey".
  2. ^ Canova, Stacey (August 5, 2015).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]