Jump to content

Natalie Dormer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Natalie Dormer
U lind në (1982-02-11) 11 shkurt 1982 (42 vjeç)
Reading, Berkshire, Angli, Mbretëri e Baashkuar
KombësiaAngleze
ArsimiWebber Douglas Academy of Dramatic Art
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2005–prezent

Natalie Dormer (e lindur më 11 shkurt 1982) është një aktore angleze. Ajo më shumë njihet për rolet e saj si Anne Boleyn në serinë e Showtime, The Tudors (2007–10), si dhe Margaery Tyrell në serinë e HBO, Game of Thrones (2012–prezent), Irene Adler dhe Jamie Moriarty në seritë e CBS, Elementary (2013–15), dhe si "Cressida" në filmat fantashkencë The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 (2014) dhe Part 2 (2015). Ajo gjithashtu është kandiduar për Performancë më të Mirë nga Gemini Awards për rolin e saj në The Tudors. Ajo është kandiduar edhe për çmimin Screen Actor's Guild për performancën e sa në Game of Thrones.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dormer në vitin 2014 në San Diego Comic Con International

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Film Roli Shënime
2005 Casanova Victoria
2007 Flawless Cassie
2009 City of Life Olga
2011 W.E. Elizabeth Bowes-Lyon
2011 Captain America: The First Avenger Private Lorraine
2012 Electric Cinema: How to Behave Lauren Bacall Film i shkurtër
2013 A Long Way from Home Suzanne
2013 Rush Nurse Gemma
2013 The Counselor The Blonde
2013 The Ring Cycle Millie Film i shkurtër
2013 The Brunchers Her Film i shkurtër
2014 The Riot Club Charlie
2014 The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 Cressida
2015 The Hunger Games: Mockingjay – Part 2 Cressida
2016 The Forest Sara
2016 Patient Zero Dr. Gina Rose In post-production

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2005 Distant Shores Mobile Woman Episode 1.1
2007 Rebus Cassie Episode: "The Falls"
2007–2010 The Tudors Anne Boleyn 21 episode
2009 Masterwork Mo Murphy Pilot
2009 Marple Moira Nicholson Episode: "Why Didn't They Ask Evans?"
2011 Silk Niamh Cranitch 6 episode
2011 The Fades Sarah Etches 6 episode
2011 Poe Celeste Chevalier Pilot
2012–prezent Game of Thrones Margaery Tyrell Main role
2013–prezent Elementary Jamie Moriarty/Irene Adler 6 episode
2015 The Scandalous Lady W Seymour Worsley Television film

Video loja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2014 Game of Thrones Margaery Tyrell

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artist
2015 "Someone New" Hozier

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2003 The Comedy of Errors Adriana The Cliveden Open Air Theatre
2010 Sweet Nothings Mizi Young Vic
2010 .45 Pat Hampstead Theatre
2012 After Miss Julie Miss Julie Young Vic

Çmimet dhe kandidimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati
2008 Gemini Awards Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role The Tudors Kandidat/e
2009 Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role Kandidat/e
2014 Screen Actors Guild Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series (shared with the cast) Game of Thrones Kandidat/e
2015 Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series (shared with the cast) Kandidat/e

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]