Peter Dinklage

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Peter Dinklage
Peter Dinklage by Gage Skidmore.jpg
Dinklage në vitin 2013 në San Diego Comic Con International
Lindi më (1969-06-11) 11 Qershor, 1969 (52 vjeç)
Vendlindja Morristown, New Jersey, Flag of the United States.svg
Emër tjetër Peter Hayden Dinklage
Shkolla e kryer Bennington College
Profesioni aktor
Vitet aktiv 1995–prezent
Bashkëshortja Erica Schmidt (2005)
Fëmijë 1

Peter Hayden Dinklage[1] ( /ˈdɪŋklɪ/,[2] lindi më 11 qershor, 1969)[3] është një aktor amerikan.[4] Që nga roli në The Station Agent (2003) që e zbuloi atë në publikun e gjerë, ai është shfaqur në një numër të madh të filmave duke përfshirë edhe rolin me zë Ghost në video lojën Destiny.

Që nga viti 2011, Dinklage ka luajtur rolin Tyrion Lannister në serinë e HBO, Game of Thrones. Ai fitoi një Emmy[5] dhe një Golden Globe Award[6] për Aktorin Mbështetës në vitin 2011, gjithashtu ka qen i kandiduar për Primetime Emmy nga viti 2012 deri më 2014. Ai gjithashtu fitoi një Emmy të dytë për Aktorin më të Mirë Mbështetës në Serinë Dramë në vitin 2015.[7]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe kandidimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Emmy winner Peter Dinklage thanks his dog sitter". 20 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2016. Marrë më 6 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Peter Dinklage Pronunciation. The Name Engine (April 30, 2014). Retrieved on May 7, 2015.
  3. ^ "Monitor". Entertainment Weekly (1263): 40. 14 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ http://m.nzherald.co.nz/entertainment/news/article.cfm?c_id=1501119&objectid=11510137
  5. ^ http://www.emmys.com/bios/peter-dinklage
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 6 nëntor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Mallenbaum, Carly (21 shtator 2015). "Peter Dinklage talks about 'being different'". USA Today. Marrë më 21 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]