Jump to content

The Avengers (film 2012)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Avengers
Regjia ngaJoss Whedon
Skenari ngaJoss Whedon
Historia nga
Bazuar nëAvengers
nga Stan Lee dhe Jack Kirby
ProdhuesiKevin Feige
Luajnë
KinematografiaSeamus McGarvey
Montazhi
MuzikaAlan Silvestri

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios
Motion Pictures
Data e publikimit
11 prill 2012 (El Capitan Theatre)
4 maj 2012 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
143 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$220–225 milionë[2]
Fitimi$1.519 miliardë[3]

Marvel's The Avengers[4] (titulluar Marvel Avengers Assemble në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë[1][5] dhe zakonisht i referuar si thjesht The Avengers) është një film superhero amerikan i vitit 2012 i bazuar në ekipin e superheronjve të Marvel Comics me të njëjtin emër. Prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures. Është filmi i gjashtëMarvel Cinematic Universe (MCU). I shkruar dhe drejtuar nga Joss Whedon, filmi përfshin një grup aktorësh duke përfshirë Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, dhe Jeremy Renner si Avengers, së bashku me Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, and Samuel L. Jackson. Në film, Nick Fury dhe agjencia e spiunazhit S.H.I.E.L.D. rekruton Tony Stark, Steve Rogers, Bruce Banner, Thor, Natasha Romanoff, dhe Clint Barton për të formuar një ekip të aftë për të ndaluar vëllanë e Thor, Loki, që të nënshtrojë Tokën.

Zhvillimi i filmit filloi kur Marvel Studios mori një hua nga Merrill Lynch në prill 2005. Pas suksesit të filmit Iron Man në maj 2008, Marvel njoftoi se Avengers do të dilte në korrik 2011 dhe do të bashkonte Stark (Downey), Rogers (Evans), Banner (në atë kohë portretizuar nga Edward Norton),[a] dhe Thor (Hemsworth) nga filmat e mëparshëm të Marvel. Me nënshkrimin e Johansson si Romanoff në mars 2009, Renner si Barton në qershor 2010 dhe Ruffalo që zëvendësoi Norton si Banner në korrik 2010, filmi u shty për të dalë në vitin 2012. Whedon u soll në bord në prill 2010 dhe rishkruan skenarin origjinal nga Zak Penn. Prodhimi filloi në prill 2011 në Albuquerque, New Mexico, përpara se të transferohej në Cleveland, Ohio në gusht dhe New York City në shtator. Filmi ka më shumë se 2200 shkrepje me efekte vizuale.

The Avengers u shfaq premierë në El Capitan Theatre në Los Angeles më 11 prill 2012 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 4 maj, si filmi i fundit në Fazën e Parë të MCU. Filmi mori vlerësime për regjinë dhe skenarin e Whedon, efektet vizuale, sekuencat e veprimit, aktrimin dhe partiturën muzikore. Ai fitoi mbi 1.5 miliardë dollarë në mbarë botën, duke vendosur rekorde të shumta në arkë dhe duke u bërë filmi i tretë me fitimet më të larta të të gjitha kohërave në kohën e publikimit dhe filmi me fitimet më të larta të vitit 2012. Ishte prodhimi i parë i Marvel që gjeneroi 1 miliard dollarë në shitjet e biletave. Në vitin 2017, The Avengers u shfaq si një nga 100 filmat më të mirë të të gjitha kohërave në një sondazh të revistës Empire. Ai mori një nominim për Efektet Vizuale më të MirëAcademy Awards të 85-të, midis shumë vlerësimeve të tjera. Janë publikuar tre vazhdime: Avengers: Age of Ultron (2015), Avengers: Infinity War (2018), dhe Avengers: Endgame (2019).

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Norton portretizoi Bruce Banner në The Incredible Hulk (2008)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Marvel Avengers Assemble" (në anglisht). British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2012. Marrë më 20 prill 2012.
  2. ^ Breznican, Anthony (30 shtator 2011). "'The Avengers': Your first look at the dream team!". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2017. Marrë më 17 janar 2017. At risk is not only the movie's estimated $220 million budget, but also one of the most promising tent pole franchises in Hollywood.
  3. ^ The Avengers at Box Office Mojo.
  4. ^ Lovece, Frank (8 maj 2012). "Whedon Talks Avengers" (në anglisht). FilmFestivalTraveler.com. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2012.
  5. ^ "Marvel Avengers Assemble" (në anglisht). Irish Film Classification Office. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 1 maj 2012.