Jump to content

The Incredible Hulk (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Incredible Hulk
Regjia ngaLouis Leterrier
Shkruar ngaZak Penn
Bazuar nëHulk
nga Stan Lee
Jack Kirby
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaPeter Menzies Jr.
Montazhi
MuzikaCraig Armstrong

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures[a]
Data e publikimit
8 qershor 2008 (Amfiteatri Gibson)
13 qershor 2008 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
112 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$137.5–150 million[2][3]
Fitimi$265.5 million[3]

The Incredible Hulk është një film superhero amerikan i vitit 2008 i bazuar në personazhin e Marvel Comics, me të njëjtin emër. Prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Universal Pictures,[a] është filmi i dytë në Marvel Cinematic Universe (MCU). Ai u drejtua nga Louis Leterrier nga një skenar i Zak Penn dhe luan Edward Norton si Bruce Banner së bashku me Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt, Tim Blake Nelson, Ty Burrell dhe Christina Cabot. Në film, Bruce Banner bëhet Hulk si një peng i padashur në një skemë ushtarake për të rigjallëruar programin "Super-Ushtar" përmes rrezatimit gama. Banner shkon në arrati nga ushtria ndërsa përpiqet të kurojë veten nga Hulk.

Xhirimet u zhvilluan nga korriku deri në nëntor 2007, kryesisht në Toronto, me xhirime shtesë në New York City dhe Rio de Janeiro. Mbi 700 poza me efekte vizuale u krijuan në post-produksion duke përdorur një kombinim të kapjes së lëvizjes dhe imazheve të krijuara nga kompjuteri për të përfunduar filmin.

The Incredible Hulk u shfaq premierë në Amfiteatrin GibsonUniversal City, Kaliforni, më 8 qershor 2008 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 13 qershor, si pjesë e Fazës së Parë të MCU. Ai mori vlerësime për sekuencat e tij të veprimit dhe u konsiderua si një përmirësim në krahasim me filmin e vitit 2003, por u kritikua si i munguar në thellësi. Filmi fitoi 265.5 milionë dollarë në mbarë botën. Norton nuk u pajtua me Marvel për modifikimin përfundimtar të filmit dhe u zëvendësua në rolin e Banner nga Mark Ruffalo për përmbajtjen e ardhshme të MCU duke filluar me The Avengers në 2012.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Universitetin Culver në Virxhinia, gjenerali Thaddeus "Thunderbolt" Ross takohet me Dr. Bruce Banner, kolegun dhe të dashurin e vajzës së tij Betty, në lidhje me një eksperiment që Ross pretendon se ka për qëllim t'i bëjë njerëzit imun ndaj rrezatimit gama. Eksperimenti - pjesë e një programi "super ushtar" të epokës së Luftës së Dytë Botërore që Ross shpreson ta rikrijojë - dështon. Ekspozimi ndaj rrezatimit gama bën që Banner të shndërrohet në Hulk për periudha të shkurtra kohore, sa herë që rrahjet e zemrës së tij rriten mbi 200 rrahje në minutë. Hulk shkatërron laboratorin dhe zonën përreth, duke vrarë disa njerëz brenda dhe duke plagosur gjeneralin dhe Betty, dhe të tjerë jashtë. Banner bëhet një i arratisur nga ushtria amerikane dhe Ross, i cili dëshiron të armatizojë Hulk.

Pesë vjet më vonë,[b] Banner punon në një fabrikë të shisheve në Rocinha, Rio de Janeiro, Brazil, ndërsa kërkon një kurë për gjendjen e tij. Në internet ai bashkëpunon në mënyrë anonime me një koleg të njohur vetëm si “Mr. Blue”. Ai po mëson teknikat e jogës për të ndihmuar në mbajtjen e kontrollit dhe nuk është transformuar për pesë muaj. Pasi Banner pret gishtin e tij, një pikë gjaku i tij bie në një shishe, e cila përfundimisht gëlltitet nga një konsumator i moshuar në Milwaukee, Wisconsin, duke i shkaktuar atij sëmundje gama. Duke përdorur shishen për të gjetur Bannerin, Ross dërgon një ekip të forcave speciale, të udhëhequr nga Emil Blonsky, për ta kapur atë. Banner transformohet në Hulk dhe mposht ekipin e Blonsky, me Blonsky që mbijetoi. Pasi Ross shpjegon se si Banner u bë Hulk, Blonsky pranon të injektohet me një sasi të vogël të një serumi të ngjashëm, i cili i jep atij shpejtësi, forcë, shkathtësi dhe fuqi shëruese, por gjithashtu fillon të deformojë skeletin e tij dhe dëmton gjykimin e tij.

Banner kthehet në Universitetin Culver dhe ribashkohet me Betty-n. Banner sulmohet për herë të dytë nga forcat e Ross dhe Blonsky, të informuar nga i dashuri i dyshimtë i Betty-t, Leonard Samson, duke bërë që Banner të shndërrohet përsëri në Hulk. Beteja që pasoi jashtë universitetit rezulton e kotë për forcat e Ross, dhe ata tërhiqen, megjithëse Blonsky, mendja e të cilit po lëkundet, sulmon dhe tallet me Hulk. Hulk plagos rëndë Blonsky dhe ikën me Betty. Pasi Hulk kthehet te Banner, ai dhe Betty shkojnë në arrati dhe Banner kontakton z. Blue, i cili i nxit ata ta takojnë atë në New York City. Z. Blue është në fakt biologu qelizor Dr. Samuel Sterns, i cili i thotë Bannerit se ka zhvilluar një antidot të mundshëm për gjendjen e Bannerit. Pas një testi të suksesshëm, ai paralajmëron Banner se antidoti mund të ndryshojë vetëm çdo transformim. Sterns zbulon se ka sintetizuar mostrat e gjakut të Banner, të cilat Banner i dërgoi nga Brazili, në një furnizim të madh, për të aplikuar "potencialin e tij të pakufishëm" në mjekësi. Nga frika se fuqia e Hulk do të bjerë në duart e ushtrisë, Banner dëshiron të shkatërrojë furnizimin me gjak.

Një Blonsky i rikuperuar bashkohet me forcat e Ross për një përpjekje të tretë për të marrë Banner në paraburgim. Ata ia dalin, dhe Banner dhe Betty janë marrë me një helikopter. Blonsky qëndron prapa dhe urdhëron Sterns t'i injektojë gjakun e Bannerit, pasi ai lakmon fuqinë e Hulk. Eksperimenti e shndërron Blonsky në Abominacion, një krijesë me madhësi dhe forcë që tejkalon atë të Hulk. Ai sulmon Sternsin, i cili merr pak nga gjaku i Bannerit në një prerje në ballin e tij, duke bërë që edhe ai të fillojë të ndryshojë. Tërbimi i neveritshëm kalon nëpër Harlem. Duke kuptuar se Hulk është i vetmi që mund të ndalojë neverinë, Banner e bind Ross ta lirojë atë. Ai kërcen nga helikopteri i Ross dhe transformohet pasi godet tokën. Pas një beteje në të gjithë Harlemin, Hulk mposht neverinë duke e mbytur gati për vdekje me një zinxhir, por i kursen jetën pasi dëgjoi lutjen e Betty-t dhe e lë të neveritshmen që Ross dhe forcat e tij ta arrestojnë. Pasi kalon një moment paqësor me Betty-n, Hulk largohet nga Nju Jorku.

Një muaj më vonë, Banner është në Bella Coola, Kolumbinë Britanike. Në vend që të shtypë transformimin e tij, ai fillon të transformohet në mënyrë të kontrolluar me një buzëqeshje të lehtë. Më vonë, Tony Stark i afrohet Ross në një bar lokal dhe e informon atë se një ekip është duke u bashkuar.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Në qershor 2023, të drejtat e shpërndarjes së filmit u transferuan nga Universal Pictures te Walt Disney Studios Motion Pictures.[4][5]
  2. ^ Leterrier tha se filmi zhvillohet rreth pesë vjet që nga transformimi i parë i Banner.[6] The book The Marvel Cinematic Universe: An Official Timeline (2023) e konfirmon këtë dhe e vendos filmin në fillim të vitit 2010,[7] njëkohësisht me ngjarjet e Iron Man 2 (2010) dhe Thor (2011).[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Incredible Hulk" (në anglisht). British Board of Film Classification. 3 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2022. Marrë më 27 maj 2022.
  2. ^ "The Incredible Hulk (2008)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 29 dhjetor 2020.
  3. ^ a b "The Incredible Hulk" (në anglisht). Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2022. Marrë më 27 maj 2022.
  4. ^ Franklin, McKinley (15 qershor 2023). "'Incredible Hulk' Is Finally Coming to Disney+". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2023. Marrë më 15 qershor 2023.
  5. ^ Haring, Bruce (15 qershor 2023). "'The Incredible Hulk' Bows On Disney+ After A Long Wait". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2023. Marrë më 15 qershor 2023.
  6. ^ Kistler, Alan (18 prill 2012). "Incredible Hulk Annotations – Green Goliath to Marvel Movies" (në anglisht). Newsarama. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2016. Marrë më 5 shtator 2016.
  7. ^ Sandwell, Ian (25 tetor 2023). "Marvel confirms official MCU timeline from Phase 1 to Phase 4". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2023. Marrë më 5 nëntor 2023.
  8. ^ Eisenberg, Eric (27 prill 2017). "Why Marvel Movies Don't Overlap Like They Used To, According To Kevin Feige" (në anglisht). CinemaBlend. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2022. Marrë më 27 maj 2022.