Jump to content

Hulk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Page Stampa:Comics infobox sec/styles.css has no content.

Bruce Banner
Hulk
Informacioni i publikimit
BotuesiMarvel Comics
Paraqitja e parëThe Incredible Hulk #1 (May 1962)
Krijuar ngaStan Lee
Jack Kirby
Informacioni në histori
Full name
 • Robert Bruce Banner[1]
SpeciesHuman mutate[a]
Team affiliationsAvengers
Defenders
Kalorësit e Apokalipsit
Fantastic Four
Pantheon
Warbound
S.M.A.S.H.
Secret Avengers
PartnershipsShe-Hulk
Pseudonimet e dukshmeJoe Fixit, World-Breaker, Hulk i Pavdekshëm/Devil Hulk, Jade Giant, Jade Jaws,[2] Doc Green, Guilt Hulk/Guilt, Lufta
FuqitëSi Bruce Banner/Doc Green:
 • Intelekt i nivelit gjenial
 • Shkencëtar dhe inxhinier i aftë

Si Hulk/Joe Fixit:

 • Forca mbinjerëzore, shpejtësia, qëndrueshmëria dhe qëndrueshmëria
 • Fuqizimi i zemërimit
 • Rigjenerimi
 • Gjenerimi i valëve të goditjes
 • Emetimi dhe manipulimi i rrezeve gama

Hulk është një superhero që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga Marvel Comics. Krijuar nga shkrimtari Stan Lee dhe artisti Jack Kirby, personazhi u shfaq për herë të parë në numrin debutues të The Incredible Hulk (maj 1962). Në paraqitjet e tij të librit komik, personazhi, i cili ka çrregullim disociativ të identitetit (DID), përfaqësohet kryesisht nga alter egoja Hulk, një humanoid me lëkurë të gjelbër, trupmadh dhe muskuloz që zotëron një shkallë të pakufishme të forcës fizike, dhe alter egoja Dr. Robert Bruce Banner, një fizikant i dobët fizikisht, i tërhequr nga shoqëria dhe i rezervuar emocionalisht, të cilët të dy zakonisht kanë inat me njëri-tjetrin.

Pas ekspozimit të tij aksidental ndaj rrezeve gama ndërsa i shpëtoi jetën Rick Jones gjatë shpërthimit të një bombe eksperimentale, Banner transformohet fizikisht në Hulk kur i nënshtrohet stresit emocional, me ose kundër vullnetit të tij. Ky transformim shpesh çon në tërbime shkatërruese dhe në konflikte që ndërlikojnë jetën civile të Banner. Niveli i forcës së Hulk-ut zakonisht përcillet në proporcion me nivelin e tij të zemërimit. I portretizuar zakonisht si një i egër i tërbuar, Hulk është përfaqësuar me ego të tjera, nga një forcë e pamend, shkatërruese (Lufta), në një luftëtar brilant (World-Breaker), një mbrojtës që urren veten (Djalli / i Pavdekshëm), një shkencëtar gjenial në të drejtën e tij (Doc Green) dhe një gangster (Joe Fixit).

Pavarësisht dëshirës së Hulk dhe Banner për vetmi, personazhi ka një kast të madh mbështetës. Kjo përfshin interesin e dashurisë së Banner, Betty Ross, mikun e tij më të mirë Rick Jones, kushërirën e tij She-Hulk dhe terapistin dhe aleatin Doc Samson. Përveç kësaj, Hulk alter ego ka shumë personazhe kyçe mbështetëse, si bashkëthemeluesit e ekipit të superheronjve Avengers, mbretëresha e tij Caiera, bashkëluftëtarët Korg and Miek dhe djemtë Skaar dhe Hiro-Kala. Megjithatë, fuqia e tij e pakontrollueshme e ka sjellë atë në konflikt me shokët e tij heronjë dhe të tjerë. Përkundër kësaj, ai përpiqet të bëjë atë që është e drejtë ndërsa lufton me zuzarët si Leader, Abomination, Absorbing Man dhe më shumë.

Lee deklaroi se krijimi i Hulk ishte frymëzuar nga një kombinim i Frankenstein dhe Dr. Jekyll dhe Mr. Hyde.[3] Edhe pse ngjyrimi i Hulk ka ndryshuar gjatë historisë së publikimit të personazhit, ngjyra më e zakonshme është gjelbër.

Një nga personazhet më ikonë në kulturën popullore,[4][5] personazhi është shfaqur në një sërë mallrash, të tilla si veshje dhe sende të koleksionueshme, struktura të frymëzuara të botës reale (të tilla si atraksionet e parkut tematik) dhe është referuar në një sërë mediash. Banner dhe Hulk janë përshtatur në mishërime me live-action, të animuar dhe video lojërash. Personazhi u luajt për herë të parë në live-action nga Bill Bixby dhe Lou Ferrigno në serinë televizive të vitit 1978 The Incredible Hulk dhe filmat e tij të mëpasshëm televiziv The Incredible Hulk Returns (1988), The Trial of the Incredible Hulk (1989), dhe The Death of the Incredible Hulk (1990). Në film, personazhi u luajt nga Eric BanaHulk (2003). Në Marvel Cinematic Universe (MCU), personazhi u portretizua fillimisht nga Edward Norton në filmin The Incredible Hulk (2008) dhe më pas nga Mark Ruffalo në paraqitjet e mëvonshme në ekskluzivitet.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Në stripet e Marvel, termi "mutate" përdoret si emër për të përcaktuar personazhet që morën superfuqi nga një burim i jashtëm, në krahasim me mutantët e Marvel.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cronin, Brian (3 nëntor 2005). "Comic Book Urban Legends Revealed #23". Comic Book Resources (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2015. [Stan] Lee began referring (for more than a couple of months) to the Incredible Hulk's alter ego as 'Bob Banner' rather than the 'Bruce Banner' that he was originally named. Responding to criticism of the goof, Stan Lee, in issue #28 of the Fantastic Four, laid out how he was going to handle the situation, 'There's only one thing to do-we're not going to take the cowardly way out. From now on his name is Robert Bruce Banner-so we can't go wrong no matter WHAT we call him!'
 2. ^ World War Hulk: Gamma Files #1
 3. ^ DeFalco, Tom (2003). The Hulk: The Incredible Guide (në anglisht). London, United Kingdom: Dorling Kindersley. fq. 200. ISBN 978-0-7894-9260-9.
 4. ^ Miller, Matt (korrik 13, 2016). "Marvel Just Killed Off Another Iconic Superhero (But it Was the Worst One, Really)". Esquire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2016. Marrë më tetor 1, 2016.
 5. ^ Rothman, Michael (korrik 13, 2016). "Marvel Kills Off Iconic 'Avenger' and 50-Year-Old Superhero". Good Morning America (në anglisht). Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2016. Marrë më tetor 1, 2016.