Hulk (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hulk
Regjia ngaAng Lee
Skenari nga
Historia ngaJames Schamus
Bazuar nëHulk
nga Stan Lee
Jack Kirby
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaFrederick Elmes
MontazhiTim Squyres
MuzikaDanny Elfman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures[1]
Data e publikimit
20 qershor 2003
Kohëzgjatja
138 minuta[4]
ShtetiShtetet e Bashkuara[1]
GjuhaAnglisht
Buxheti$137 million[5]
Fitimi$245.4 million[5]

Hulk (gjithashtu i njohur si The Hulk) është një film superhero amerikan i vitit 2003 i bazuar në personazhin e Marvel Comics me të njëjtin emër, krijuar nga Stan Lee dhe Jack Kirby. Prodhuar nga Universal Pictures në bashkëpunim me Marvel Enterprises, Valhalla Motion Pictures, dhe Good Machine, dhe i shpërndarë nga Universal, ai u drejtua nga Ang Lee dhe shkruar nga James Schamus, Michael France dhe John Turman, nga një histori e konceptuar nga Schamus. Në film luajnë [Eric Bana]] si Bruce Banner dhe Hulk, së bashku me Jennifer Connelly, Sam Elliott, Josh Lucas, dhe Nick Nolte. Filmi eksploron origjinën e Bruce Banner. Pas një aksidenti laboratorik që përfshin rrezatim gama, ai shndërrohet në një humanoid gjigant me lëkurë të gjelbër me forcë mbinjerëzore të njohur si Hulk sa herë që stresohet ose provokohet emocionalisht. Ushtria e Shteteve të Bashkuara e ndjek atë dhe ai përplaset me babain e tij biologjik, i cili ka plane të errëta për djalin e tij.

Zhvillimi filloi në vitin 1990. Në një kohë, Joe Johnston dhe më pas Jonathan Hensleigh do të drejtonin. Hensleigh, John Turman, Michael France, Zak Penn, J. J. Abrams, Michael Tolkin, David Hayter, and Scott Alexander & Larry Karaszewski shkruan më shumë skenarë përpara përfshirjes së Ang Lee dhe James Schamus. Projekti u filmua kryesisht në Kaliforni nga marsi deri në gusht 2002, kryesisht në San Francisco Bay Area.

Hulk u publikua nga Universal Pictures më 20 qershor 2003 dhe fitoi 245.4 milionë dollarë në mbarë botën, duke u bërë një nga filmat me fitimet më të larta të vitit 2003. Filmi mori vlerësime të ndryshme nga kritikët, me vlerësime për performancën, ambicien dhe stilin e kastit, por kritika për dialogun e tij dhe imazhet e krijuara nga kompjuteri. Një vazhdim i planifikuar i cili do të dilte në maj 2005 u ripërdor si një rifillim i titulluar The Incredible Hulk dhe u publikua më 13 qershor 2008, si filmi i dytëMarvel Cinematic Universe.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

David Banner është një studiues i gjenetikës për qeverinë që përpiqet të përmirësojë ADN-në njerëzore. Mbikëqyrësi i tij, koloneli Thaddeus "Thunderbolt" Ross, ndalon eksperimentimin njerëzor, kështu që David eksperimenton me veten e tij. Gruaja e tij, Edith, së shpejti sjell në jetë djalin e tyre, Bruce Banner. David kupton se Bruce trashëgoi ADN-në e tij mutante dhe përpiqet të gjejë një kurë. Pasi zbuloi eksperimentet e tij, Ross mbyll kërkimin e Davidit; Davidi në një sulm të tërbimit psikotik vendos reaktorin gama të Desert Base për të shpërthyer si hakmarrje. Duke besuar se ai është i rrezikshëm, David përpiqet të vrasë Bruce, por aksidentalisht vret Edit kur ajo futet mes tyre; trauma e bën Bruce të shtypë kujtimet e tij të hershme të fëmijërisë. Ross e arreston dhe e dërgon Davidin në një spital mendor, duke e vendosur 4-vjeçarin Bruce në kujdestari. Zonja Krenzler e adopton atë dhe Bruce merr mbiemrin, duke u rritur duke besuar se prindërit e tij të lindjes kanë vdekur.

Tridhjetë vjet më vonë, Bruce është një shkencëtar i shkëlqyer që punon në Berkeley Lab me të dashurën e tij dhe vajzën e larguar të Ross, Betty Ross. Duke përfaqësuar kompaninë private të kërkimit Atheon, i dyshimti Glenn Talbot interesohet për kërkimin e shkencëtarëve për nanomedat për të krijuar ushtarë rigjenerues për kompleksin ushtarako-industrial. David rishfaqet si portier në ndërtesën e laboratorit për të depërtuar në jetën e Bruce. Gjenerali tani Ross heton, duke u shqetësuar për sigurinë e Betty rreth Bruce.

Bruce shpëton një koleg të quajtur Harper nga një aksident me një gamasferë që nuk funksionon. Bruce zgjohet në një shtrat spitali dhe i thotë Betty se ndihet më mirë se kurrë, por Betty nuk mund ta kuptojë mbijetesën e tij pasi nanomedët vranë gjithçka tjetër; i panjohur për ta, rrezatimi u bashkua me ADN-në e ndryshuar të Bruce. Më vonë, David takon Bruce, duke zbuluar marrëdhënien e tyre dhe duke lënë të kuptohet për mutacionin e Bruce. Ai më vonë përdor mostrat e ADN-së së Bruce për eksperimente me kafshë. Zemërimi në rritje i Bruce nga tensionet rreth tij aktivizon ADN-në e tij të rrezatuar gama; ai bëhet Hulk dhe shkatërron laboratorin. Betty e gjen Brusin pa ndjenja në shtëpinë e tij mëngjesin tjetër, mezi kujton natën e mëparshme. Ross mbërrin më vonë për të marrë në pyetje Bruce përpara se Betty të gjejë Davidin për ta hetuar atë. Pas orëve të marrjes në pyetje, Ross kap laboratorin dhe e vendos Bruce në arrest shtëpie. Davidi e telefonon Brusin atë natë, duke i treguar se ai ndryshoi tre qentë e tij dhe i sëmuri Betty, duke e zemëruar atë. Duke qarë për shkatërrimin e laboratorit, Talbot sulmon Brusin, i cili transformohet, duke plagosur policët e Talbot dhe Ross. Hulk gjen Betty në kabinën e saj pyjore, e shpëton atë nga qentë dhe ndryshon përsëri.

Betty telefonon Ross të nesërmen; ushtria qetësohet dhe e çon Brusin në bazën e shkretëtirës. Duke e konsideruar atë të dënuar për të ndjekur gjurmët e Davidit, Ross dyshon të ndihmojë Bruce, por Betty e bind Ross-in që ta lejojë atë të provojë. Davidi i nënshtrohet nanomedave dhe gamasferës, duke u bërë i aftë të bashkohet dhe të përthithë vetitë e çdo gjëje që prek. Talbot lufton kontrollin nga Ross, duke e detyruar Betty të kthehet në shtëpi. Duke kërkuar të përfitojë nga fuqia e Hulk, Talbot nuk arrin të provokojë Bruce dhe e vendos atë në një tank izolimi. David përballet me Betty në shtëpinë e saj, duke i ofruar të dorëzohet vetë, por duke kërkuar të flasë me Bruce "një herë të fundit". Talbot shkakton një makth nga kujtimet e shtypura të Bruce dhe shkakton një transformim. Duke e zënë në kurth Hulk në shkumë ngjitëse, Talbot përpiqet të marrë një mostër të tij, por Hulk shkëputet. Talbot vritet kur gjuan një raund shpërthyes që bën rikoshet dhe Ross rifillon komandën. Hulk ikën nga baza, lufton ushtrinë në shkretëtirë dhe kërcen në San Francisko për të gjetur Betty. Ajo e bind Rosin që ta çojë te Hulk, duke e kthyer Bruce në normalitet.

Bruce dhe David flasin në një bazë në qytet, ndërsa Ross i shikon, duke i kërcënuar se do t'i djegë. Davidi ka zbritur në megalomani, duke dashur që fuqia e Bruce të stabilizojë molekulat e tij të paqëndrueshme, në mënyrë që ai të mund të shkatërrojë me sukses të gjithë armiqtë e tij. Pasi Bruce refuzon, David kafshon në një kabllo të tensionit të lartë kur Ross e fuqizon atë dhe thith energjinë, duke u shndërruar në një entitet të fuqishëm elektrik. Bruce bëhet Hulk dhe e lufton dhe e mposht atë; ata supozohen të vdekur pasi Ross urdhëron një bombë Gamma Charge për t'i dhënë fund betejës. Një vit më vonë, Ross e ka Betty nën mbikëqyrje të vazhdueshme, pasi raportohen shumë shikime të Hulk. Në mërgim në pyjet tropikale të Amazonës, Bruce është gjallë si mjek i kampit mjekësor. Kampi i tij pushtohet nga ushtarë që përpiqen të vjedhin furnizimet e tyre. Pasi Bruce e paralajmëron pa sukses komandantin e tyre që të mos e zemërojë atë, Hulk vrumbullon i tërbuar.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas hapjes, Hulk mori vlerësime të ndryshme nga kritikët.[6] Në grumbulluesin e rishikimeve Rotten Tomatoes, Hulk mban një vlerësim miratimi prej 63% bazuar në 239 rishikime dhe një vlerësim mesatar prej 6.2/10. Konsensusi i kritikëve të faqes në internet thotë: "Ndërsa filmi ambicioz i Ang Lee fiton nota për stilin dhe një përpjekje për thellësi dramatike, në fund ka shumë të folur dhe jo mjaftueshëm goditje".[7] Metacritic, i cili përdor një mesatare të ponderuar, i caktoi filmit një rezultat prej 54 nga 100 bazuar në 40 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[8] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "B−" në një shkallë A+ deri në F.[9]

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Connelly dhe Danny Elfman morën nominime në 30th Saturn Awards me Aktoren më të Mirë dhe Muzikën më të Mirë. Filmi u nominua për Filmin më të Mirë Fantastiko-Shkencor, por humbi ndaj X2, një tjetër film i bazuar në personazhet e Marvel. Dennis Muren, Michael Lantieri dhe ekipi i efekteve speciale u nominuan për Efektet më të Mira Speciale.[10]

Çmimi Kategoria Nominuari(ja) Rezultati
30th Saturn Awards Filmi më i Mirë Fantastiko-Shkencor Hulk Kandidat/e
Aktorja më e Mirë Jennifer Connelly Kandidat/e
Muzika më e Mirë Danny Elfman Kandidat/e
Efektet më të Mira Speciale Dennis Muren, Michael Lantieri Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "The Hulk (2003)". American Film Institute (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2019. Marrë më 5 qershor 2019.
  2. ^ a b c d Jones, David. "Hulk, 2003". Mapping Contemporary Cinema (në anglisht). Queen Mary University of London. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2023. Marrë më 17 shkurt 2023.
  3. ^ a b "Hulk (2003)". British Film Institute (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2020. Marrë më 12 gusht 2022.
  4. ^ "HULK (12A)". British Board of Film Classification (në anglisht). 11 qershor 2003. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2017. Marrë më 15 korrik 2016.
  5. ^ a b "Hulk (2003)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2019. Marrë më 2008-06-02.
  6. ^ "How Ang Lee's Hulk Radically Changed the Marvel Hero's Origin" (në anglisht). 28 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2022. Marrë më 19 qershor 2022.
  7. ^ "Hulk (2003)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2020. Marrë më 6 tetor 2021.
  8. ^ "Hulk (2003)". Metacritic (në anglisht). CBS Interactive. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2019. Marrë më 24 qershor 2019.
  9. ^ "CinemaScore". CinemaScore (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2016. Marrë më 24 qershor 2019.
  10. ^ "The 30th Annual Saturn Awards Nominations" (në anglisht). Saturn Awards. Arkivuar nga origjinali më 2004-10-09. Marrë më 2010-04-27.