Jump to content

Joga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
shtatore e Shivas në një përsiatje jogike.

Joga (nga Devanagari: योग = lidhje, bashkim) është një emërtim në filozofinë hinduiste që tregon tërësinë e teknikave trupore apo mendore të cilat lejojnë bashkimin e trupit, mendjes dhe shpirtit me Perëndinë (apo Paramatman). Kushdo që ndjek ushtrimin e jogës quhet jogi apo jogin (gratë quhen jogini).

Joga është një prej gjashtë shkollave klasike të quajtura Darshana. Format e jogës janë të shumta e të ndryshme dhe shpesh kanë filozofinë dhe ushtrimin vetjak.

Joga në vetvete përmbledh shumë ushtrime trupore dhe mendore si: Asanasi, Pranajama, Jama, Nijama, Krijasi, Përsiatja, dhe Agjërimi.

Historia e jogës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joga dhe shëndeti

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Yoga – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Jogat

Tekste:

Hinduizëm:

Degët e Raja jogas:

Artikuj ndërlidhës: