Liv Tyler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liv Tyler

Liv Rundgren Tyler (lindur Liv Rundgren , 1 korrik 1977) është një aktore amerikane, producente dhe ish modele.[1] Ajo njihet më së shumti për portretizimin e Arwen Undómiel në trilogjinën e filmit " Zoti i unazave " (2001-03).

Tyler filloi një karrierë në modelim në moshën 14 vjeçare. Ajo më vonë vendosi të përqëndrohet tek aktrimi, dhe pati debutimin e saj në filmin " Silent Fall" (1994). Ajo vazhdoi të arrinte njohje kritike me role në Heavy , Empire Records (1995), That Thing You Do! , dhe Stealing Beauty (të dyja 1996). Më pas ajo u shfaq në filma si Inventing the Abbotts (1997), Armageddon (1998), Cookie's Fortune , Onegin (1999), Dr T & Women (2000) dhe One Night at McCool's (2001).

Pas suksesit të Lord of the Rings, Tyler u shfaq në një shumëllojshmëri rolesh, përfshirë filmat Jersey Girl (2004), Lonesome Jim (2005), Reign Over Me (2007), The Strangers , The Incredible Hulk (2008) , Super (2010), Space Station 76 (2014), dhe Wildling (2018). Jashtë filmave, ajo luajti rolin e Meg Abbott në HBO, The Leftovers (2014-2017), dhe që atëherë luajti në serialin e BBC Gunpowder (2017) dhe në serialet e ITV / Hulu Harlots (2018).

Tyler ka shërbyer si Ambasadore e Vullnetit të Mirë të Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) për Shtetet e Bashkuara që nga viti 2003 dhe si zëdhënëse e linjës së parfumeve dhe kozmetikës së Givenchy. Ajo është vajza e Steven Tyler dhe Bebe Buell. Ajo ka tre fëmijë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tyler ka lindur si Liv Rundgren [2] në spitalin Mount Sinai në East Harlem të Nju Jorkut. [3] Ajo është bija e vetme e Bebe Buell, një modele, këngëtare dhe ish-<i id="mwTQ">Playboy</i> Playmate (Miss November 1974), dhe Steven Tyler , këngëtari kryesor i Aerosmith . [4] Nëna e saj e quajti atë pas aktores norvegjeze Liv Ullmann, pasi e pa Ullmanin në kopertinën e revistës TV Guide të 5 marsit 1977. [3] [5] Prejardhja e saj përfshin italiane, shqiptare, gjermane, polake dhe angleze. [6] [7] [8] Në shfaqjen Kush mendoni se jeni?, Tyler zbuloi se stër-stër-stër-stërgjyshi ishte pjesërisht afrikano-amerikan.[9][10] Tyler ka tre gjysmë të afërm: Mia Tyler (e lindur në 1978),[11] Chelsea Anna Tallarico (lindur në 1989) dhe Taj Monroe Tallarico (lindur në 1991).[12] Gjyshja e saj e nënës, Dorothea Johnson, themeloi Shkollën e Protokollit të Uashingtonit.[13]

Tyler në premierën e Lord of the Rings: Kthimi i mbretit në vitin 2003

Në vitin 2001, ajo luajti në filmin artistik Zoti i unazave: Bashkësia e Unazës, drejtuar nga Peter Jackson. Ajo luajti rolin e Elf Arwen Undómiel. [14][15] Filmi bazohet në vëllimin e parë të Lord of the RingsJRR Tolkien. Prodhuesit e filmave kontaktuan Tyler pasi e panë performancën e saj në Plunkett & Macleane.[16] Ajo mësoi të fliste gjuhën fiktive elfiane që u krijua nga Tolkien. Mick LaSalle i Kronikës së San Franciskos vuri në dukje se performanca e Tyler ishte "e bukur dhe e sinqertë". [17]

Aktivizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tyler është një mbështetëse aktive e Fondit të Bamirësisë të Kombeve të Bashkuara për Fëmijë (UNICEF). Ajo u emërua ambasadore e vullnetit të mirë për Shtetet e Bashkuara në vitin 2003. [18] [19] Në nëntor 2004, ajo priti ndriçimin e UNICEF Snowflake në New York City. Ajo gjithashtu shërbeu si zëdhënëse për promovimin e Ditës së Nënës 2004 të Givenchy, në mbështetje të fushatës të UNICEF-it për Nënat dhe Neonatalin Tetanus.

Që nga viti 2004, ajo i ka dhuruar Fondit për Hulumtime të Kancerit të Grave për të mbështetur kërkimet, edukimin dhe shtrirjen inovative, të orientuara në zhvillimin e qasjeve më efektive për diagnozën e hershme, trajtimin dhe parandalimin e të gjitha llojeve të kancerit të grave. [20] Në tetor të vitit 2007, Tyler, së bashku me nënën e saj, Bebe Buell dhe gjyshen e saj Dorothea Johnson, ndihmuan në lëshimin e pijes energjetike Emergen-C Pink, eventi i së cilës ishte në nder të muajit të Sensibilizimit të Kancerit të Gjirit. [21]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Film Role Notes
1994 Silent Fall Sylvie Warden
1995 Heavy Callie
Empire Records Corey Mason
1996 Stealing Beauty Lucy Harmon Nominated – YoungStar Award for Best Performance by a Young Actress in a Drama Film[22]
That Thing You Do! Faye Dolan
1997 Inventing the Abbotts Pamela Abbott
U Turn Girl in Bus Station Cameo appearance[23]
1998 Armageddon Grace Stamper Nominated – MTV Movie Award for Best Female Performance[22]

Nominated – MTV Movie Award for Best On-Screen Duo Shared with Ben Affleck[22]

Nominated – Blockbuster Entertainment Award for Favorite Actress – Science Fiction[22]
1999 Plunkett &amp; Macleane Lady Rebecca Gibson
Cookie's Fortune Emma Duvall
Onegin Tatyana Larina Russian Guild of Film Critics Award for Best Foreign Actress[22]
2000 Dr. T &amp; the Women Marilyn
2001 One Night at McCool's Jewel
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Arwen Undómiel Phoenix Film Critics Society Award for Best Cast[22]

Nominated – Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast[22]
2002 The Lord of the Rings: The Two Towers Online Film Critics Society Award for Best Ensemble[22]

Phoenix Film Critics Society Award for Best Cast[22]

Nominated – Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast[22]
2003 The Lord of the Rings: The Return of the King Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast[22]

Broadcast Film Critics Association Award for Best Cast[22]

National Board of Review Award for Best Cast

Nominated – Phoenix Film Critics Society Award for Best Ensemble[22]
2004 Jersey Girl Maya
2005 Lonesome Jim Anika
2007 Reign Over Me Dr. Angela Oakhurst
2008 Smother Clare Cooper [24]
The Strangers Kristen McKay Scream Awards for Best Horror Actress[25]

Nominated – Teen Choice Award for Choice Movie Actress: Horror/Thriller[26]
The Incredible Hulk Betty Ross
2010 Super Sarah [27]
2011 The Ledge Shana [28]
2012 Robot &amp; Frank Madison Weld [29]
2014 Jamie Marks Is Dead Linda McCormick [30]
Space Station 76 Jessica Marlowe
2018 Wildling Ellen Cooper Also producer

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Seria Roli Shënime
2014-2017 The Leftovers Meg Abbott Roli kryesor; 13 episoda
2017 Gunpowder Anne Vaux Roli kryesor; 3 episoda
2018 Harlots Zonja Isabella Fitzwilliam Roli kryesor [31]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gibb, Bill (18 tetor 2017). "Lord of the Rings star Liv Tyler put the accent on being a lady in new BBC drama Gunpowder". The Sunday Post (në anglisht). Dundee, Scotland: DC Thomson & Co Ltd. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-13. Marrë më 24 prill 2018.
 2. ^ "Liv Tyler Biography". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2012. Marrë më 23 qershor 2008.
 3. ^ a b (Buell & Bockris 2002, pp. 164)
 4. ^ Reinhart, Ernst; Cumming, Gillian (1 qershor 2008). "Tyler Liv's life to the full". The Daily Telegraph (Sydney) (në anglisht). Sydney, New South Wales: Nationwide News Limited. Arkivuar nga origjinali më 2013-01-10. Marrë më 7 janar 2009.
 5. ^ "Hello Magazine Profile — Liv Tyler". Hello! (në anglisht). Hello! Ltd. Arkivuar nga origjinali më 2008-06-13. Marrë më 2008-06-23.
 6. ^ "arnavut-her-yerde-arnavuttur" (në anglisht). 2011-07-12. Arkivuar nga origjinali më 2018-11-18. Marrë më 2018-10-05.
 7. ^ Smolenyak, Megan (16 dhjetor 2010). "I've Got a Crush on Steven Tyler's Grandfather". Huffington Post (në anglisht). New York City: Huffington Post Media Group. Arkivuar nga origjinali më 2012-08-11. Marrë më 24 prill 2018.
 8. ^ "Aerosmith's Steven Tyler Singing with a Street Performer in Moscow". Weird Russia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-02-20. Marrë më 11 shkurt 2016.
 9. ^ "Steven & Liv Tyler Discover Black Ancestry" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-06-23. Marrë më 2017-06-07.
 10. ^ Olsen, Steve (shtator 2009). "Bebe Buell – INTERVIEW BY STEVE OLSON". Juice (në anglisht). Munich, Germany: Piranha Media GmbH. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-12. Marrë më 24 prill 2018.
 11. ^ Freidman, Roger (1 maj 2005). "Liv Tyler's Wedding Makes Her Lady of the Rings" (në anglisht). Fox News. Arkivuar nga origjinali më 2008-12-04. Marrë më 9 janar 2009.
 12. ^ Silverman, Steven M. (21 shkurt 2005). "Steven Tyler and Wife Split After 17 Years". People (në anglisht). New York City: Meredith Corporation. Arkivuar nga origjinali më 2012-01-16. Marrë më 9 janar 2009.
 13. ^ Morris, Bob (21 nëntor 2004). "Manners in the Time of Flu". The New York Times (në anglisht). New York City: New York Times Company. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-10. Marrë më 13 janar 2013.
 14. ^ "Liv Tyler Biography — Page 2". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2008-07-03. Marrë më 2008-06-23.
 15. ^ Burr, Ty (2001-12-12). "Liv and Let Liv". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-02-01. Marrë më 2009-01-08.
 16. ^ (Sibley 2006, pp. 388–444)
 17. ^ LaSalle, Mick (2001-12-19). "'Lord' rings true". San Francisco Chronicle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2008-09-30. Marrë më 2009-01-08.
 18. ^ Callebs, Sean (2003-11-29). "Interview with Alyssa Milano" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 2009-09-16. Marrë më 2009-01-07. What do Angela Bassett, Isabella Rossellini, Liv Tyler, and Alyssa Milano all have in common ... They are all national ambassadors for the U.S. Fund for UNICEF
 19. ^ "Liv Tyler :: Celebrity Ambassadors :: People and Partners :: U.S. Fund for UNICEF - UNICEF USA" (në anglisht). 22 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2009. Marrë më 11 mars 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 20. ^ Morgan, John (2004-03-03). "Nicole Kidman fashions fight against women's cancers". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-03-20. Marrë më 2009-01-12.
 21. ^ "Stars Help Fight Breast Cancer". InStyle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2008-12-08. Marrë më 2009-01-13.
 22. ^ a b c d e f g h i j k l m "Tyler, Liv 1977–". Encyclopedia.com (në anglisht). Gale. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 23. ^ Welsh, James Michael; Whaley, Donald M. (2013). The Oliver Stone Encyclopedia (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 250. ISBN 9780810883529. Marrë më 29 qershor 2018.
 24. ^ Stampa:Tcmdb title
 25. ^ "Scream Awards Handed Out". CBS News (në anglisht). 2008-10-20. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 26. ^ "2008 Teen Choice Awards winners and nominees". Los Angeles Times (në anglisht). 17 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 6 gusht 2013.
 27. ^ Gleiberman, Owen (2011-04-05). "Super". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 28. ^ Harvey, Dennis (2011-01-23). "The Ledge". Variety (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 29. ^ Wortham, Jenna (10 gusht 2012). "From the Future, a Subtle Spark of Recognition In 'Robot & Frank,' Technology of the Not-So-Distant Future on Display". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-09-06. Marrë më 9 shtator 2012.
 30. ^ Harvey, Dennis (2014-01-21). "Sundance Film Review: 'Jamie Marks Is Dead'". Variety (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2018-06-29. Marrë më 2018-06-29.
 31. ^ Andreeva, Nellie (2017-10-16). "Liv Tyler Joins Hulu Drama 'Harlots' As Series Regular For Season 2". Deadline (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2018-06-30. Marrë më 2018-06-29.