Jump to content

Të Huajt (film, 2008)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Të Huajt
Regjia ngaBryan Bertino
Shkruar ngaBryan Bertino
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaPeter Sova
MontazhiKevin Greutert
MuzikaTomandandy

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures[1]
Data e publikimit
30 maj 2008
Kohëzgjatja
85 minuta[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës[1]
GjuhaAnglisht
Buxheti$9 milion[3]
Fitimi$82.4 milion[3]

Të Huajt (titulli origjinal, në anglisht: The Strangers) është një film horror psikologjik amerikan i vitit 2008 [4] i shkruar dhe drejtuar nga Bryan Bertino. Filmi ndjek një çift (të portretizuar nga Liv Tyler dhe Scott Speedman) qëndrimi i të cilëve në një shtëpi pushimi ndërpritet nga tre ndërhyrës të maskuar (të portretizuar nga Kip Weeks, Gemma Ward dhe Laura Margolis) të cilët depërtojnë në shtëpi një natë. Është pjesa e parë në serinë e filmave Të Huajt. Skenari u frymëzua nga dy ngjarje të jetës reale: vrasjet e shumëfishta të familjes Manson të Tate dhe një seri vjedhjesh që ndodhën në lagjen e Bertinos kur ishte fëmijë. Disa gazetarë vunë re ngjashmëri midis filmit dhe vrasjeve në kabinën e Keddie që ndodhën në Keddie, Kaliforni, në vitin 1981, megjithëse Bertino nuk e citoi këtë si referencë.

I realizuar me një buxhet prej 9 milionë dollarësh, filmi u xhirua në një vend në Karolinën e Jugut rurale në vjeshtën e vitit 2006. Fillimisht e planifikuar për një shfaqje teatrale në nëntor 2007, ajo u shty përpara një shfaqjeje teatrale më 30 maj 2008. Filmi u bë një hit i fjetur, duke fituar 82 milionë dollarë në arkat në mbarë botën. Ai mori vlerësime të ndryshme nga kritikët, me disa që vlerësuan atmosferën dhe tensionin e tij, dhe të tjerë kritikuan skenarin dhe personazhet e tij.

Në vitet që nga publikimi i tij, ai është kthyer në një film kult. [5] [6] [7] Një vazhdim, Të Huajt: Pre e Natës u publikua në mars 2018. Një film i tretë i ardhshëm është gjithashtu aktualisht në prodhim dhe do të pasohet më pas nga dy filma të tjerë. [8]

Xhejms Hojt dhe Kristen MekKej mbërrijnë në shtëpinë verore të izoluar të fëmijërisë së Xhejmsit, pasi morën pjesë në një martesë. Çifti është i shqetësuar pasi Kristen refuzoi propozimin për martesë të Xhejmsit. Xhejmsi telefonon mikun e tij Majk dhe i kërkon ta marrë atë në mëngjes. Çifti tenton të kryejë marrëdhënie seksuale, por ndërpritet nga një trokitje në derë. Ata përgjigjen për të gjetur një grua të re, duke e pyetur nëse Tamara është në shtëpi. Xhejmsi e lë mënjanë atë dhe i ndez një zjarr Kristenit.

Xhejmsi shkon për të blerë cigare për Kristenin. Gruaja nga më parë kthehet, duke bërë të njëjtën pyetje. Kristeni e lë mënjanë përsëri. Një burrë i maskuar shihet duke e parë në heshtje nga brenda shtëpisë.

Kristen vëren se alarmi i tymit që ajo kishte rënë në dysheme më herët është ulur në një karrige dhe kupton se dikush është në shtëpi. Ajo gjen celularin e saj të humbur dhe tmerrohet kur dera e përparme mbyllet me forcë. Gruaja e re, tani e veshur me një maskë, shikon në shtëpi. Ajo mbyll derën dhe tërhiqet.

Xhejmsi kthehet dhe e siguron Kristenin se askush nuk është në shtëpi. Ata shohin gruan e re të maskuar, Fytyrëkukulla, duke parë shtëpinë e tyre nga jashtë. Ai përpiqet të marrë celularin e tij nga makina e tyre, por e gjen atë të plaçkitur. Çifti tenton të arratiset në makinë, por ndalohet papritur kur gruaja brune e maskuar i mbyll nga pas në një kamionçinë.

Majk mbërrin dhe Xhejmsi e qëllon për vdekje. Ai kujton një radio transmetues të vjetër në një hambar në pronë. Ai largohet dhe Njeriu me Maskë e rrëzon atë pa ndjenja, pastaj Kristenin. Çifti zgjohet i lidhur me karriget në dhomën e ndenjes. Kristeni kërkon një shpjegim për veprimet e ndërhyrësve, të cilit Fytyrëkukulla i përgjigjet: "Sepse ti ishe në shtëpi".

Autorët demaskohen përpara se të godasin me radhë çiftin. Ata largohen dhe ndeshen me dy djem të rinj që shpërndajnë trakte fetare të krishtera. Djali i jep Fytyrëkukullës një, dhe të huajt largohen. Dy djemtë vijnë në shtëpi, ku zbulojnë trupat e gjakosur të Kristen dhe Majkut. Kristeni befason njërin nga djemtë duke i kapur për dore dhe duke bërtitur, përpara se të telefonojë policinë.

Studiuesi i filmit Kevin Wetmore vuri në dukje portretizimin e filmit të dhunës si një pasqyrim të kulturës së tij bashkëkohore, duke shkruar: "Vdekja është një akt i rastësishëm në tmerrin e pas 11 shtatorit - rezultat i të qenit në vendin e gabuar në kohën e gabuar, si klishe. Ndryshe nga tmerri i fundit i viteve tetëdhjetë, për shembull, ku përfshirja në sjellje negative, si p.sh. pirja e alkoolit, marrja e drogës, seksi paramartesor janë shpesh pararendëse për t'u vrarë nga vrasësi [këtu], vdekja është e rastësishme dhe e palidhur me atë sjellje." [9]

The Horror Show Guide: The Ultimate Frightfest of Movies, Mike Mayo vuri në dukje "realizmin e zymtë" të filmit, duke shkruar se personazhet kryesore "mund të kishin dalë nga një film i zymtë i Ingmar Bergman", duke e quajtur në fund filmin si një shembull "natyralist". tmerr shtëpiak" i ngjashëm me Funny GamesMichael Haneke. [10]

Filmi është vënë në dukje gjithashtu nga studiuesi Philip Simpson duke theksuar "ndarjen midis klasave të paprivilegjuara dhe të privilegjuara", si dhe për përmbysjen e besimeve të zakonshme rreth dhunës në zonat urbane dhe etikës baritore: "Të Huajt, sa më shumë tmerr filmat bëjnë ... minon nocionin konvencional të shoqërisë rurale si një vend më i thjeshtë dhe pa krime. Dikush mund ta quajë ndjeshmërinë narrative që informon Të Huajt 'paranojë baritore', meqë rreziku fshihet mes njerëzve të vrazhdë të vendit dhe jo në periferi dhe qytete. Natyrisht, mund të ndodhë që dhuna provinciale të jetë rezultat i kontaminimit, ose me fjalë të tjera që lloji i dhunës nga i huaji mbi të huajin që zakonisht lidhet me jetën urbane, metastazon në fshat, një fenomen i vërejtur nga Louis Wirth". [11]

Në librin e tij Hearths of Darkness: The Family in the American Horror Film (2014), studiuesi Tony Williams vë në dukje mjedisin e filmit brenda një shtëpie të epokës 1970 si përfaqësues i një "tradite amerikane të dhunës që është e rastësishme dhe pa ndonjë shpjegim koherent". Për më tepër, Williams i lexon tre sulmuesit e maskuar si metafora për "tensionet e shtypura dhe të pazgjidhura që prekin çiftin brenda shtëpisë". [12]

Skenari dhe frymëzimi 

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Po mendoja për vrasjet e Tate dhe kuptova se këto përshkrime të hollësishme kishin pikturuar një histori se si ishte në shtëpinë me viktimat. Por asnjë nga viktimat nuk dinte për familjen Manson apo pse po ndodhte me ta. Pra, u magjepsa shumë me tregimin e përrallës së viktimave. Dhe jo duke e mbushur me një profil të FBI-së dhe duke mos e plotësuar me zbulimin se gjyshja e dikujt i ka rrahur dhe tani duan të vrasin të gjithë. Ju lexoni nekrologji çdo ditë ku dikush vritet për një arsye të rastësishme. Po, ne mund të zbulojmë përfundimisht pse, por ndonjëherë ata nuk e bëjnë.

Bryan Bertino, mbi frymëzimin e tij për filmin.[13]

Shkrimtari-regjisori Bryan Bertino shkroi skenarin i cili fillimisht titullohej Fytyrat; [14] ishte skenari i tretë që ai kishte shkruar ndonjëherë. Bertino kishte një interes të veçantë për zhanrin horror, duke vënë në dukje se si dikush mund të lidhet me një audiencë duke e frikësuar atë, dhe në intervistat e mëvonshme do të deklaronte se ai u rrit duke parë filma horror. [15] Në veçanti, ai deklaroi se ishte frymëzuar ndjeshëm nga filmat thriller të viteve 1970 ndërsa shkruante skenarin, [14] dhe parashikoi një film që "e vendosi audiencën në botën e viktimave". [15]

Sipas shënimeve të prodhimit [14] dhe intervistave të mëvonshme, filmi u frymëzua nga ngjarje të vërteta nga fëmijëria e Bertinos: Bertino shpjegon: [16]

Si fëmijë, kam jetuar në një shtëpi në një rrugë në mes të askundit. Një natë, ndërsa prindërit tanë ishin jashtë, dikush trokiti në derën e përparme dhe motra ime e vogël iu përgjigj. Në derë ishin disa njerëz që kërkonin dikë që nuk jetonte atje. Më vonë zbuluam se këta persona trokisnin në dyert e zonës dhe nëse nuk kishte njeri në shtëpi, hynin nëpër shtëpi.[14]

Në intervista, Bertino deklaroi se ishte "shumë i impresionuar" me disa nga teoritë që qarkullojnë në internet rreth "ngjarjeve të vërteta" në të cilat pretendohet se bazohet filmi, por tha se frymëzimi i tij kryesor ishte libri i vërtetë i krimit Helter Skelter, i cili ka të bëjë me vrasjet e familjes Manson; [17] disa gazetarë spekuluan se filmi ishte gjithashtu i frymëzuar nga vrasjet e pazgjidhura të Keddie Cabin të vitit 1981 që ndodhën në një komunitet të vogël pushimesh në Sierra Nevada të Kalifornisë. [18] [19] Premisa e filmit është krahasuar nga disa kritikë të filmit me filmin horror francez Ata, i publikuar dy vjet më parë, i cili gjithashtu paraqet një çift të terrorizuar nga të huajt në shtëpinë e tyre të largët. [20]

Bertino hyri në skenarin e Të Huajt në një konkurs skenari, pas së cilës ai shiti të drejtat e tij regjisore te Universal Pictures.

Gjatë përzgjedhjes së dy aktorëve kryesorë në film, Bertino kërkoi Liv Tyler për rolin e Kristen. [14] Tyler, e cila nuk kishte punuar për disa vite pas lindjes së djalit të saj, pranoi pjesën pasi u impresionua nga skenari, të cilin e lexoi gjatë një fluturimi nga Japonia në Los Anxhelos: "Më pëlqeu veçanërisht mënyra e Bryan për të thënë shumë, por jo duke thënë gjithçka, është e gjitha për ty, dhe dialogu është shumë shpjegues, por Bryan nuk shkruan se si njerëzit normalë komunikojnë të jetë interesante ta veprosh atë." [14] Tyler më vonë vuri në dukje se ajo ndjeu se skenari ishte "jashtëzakonisht i shkruar mirë" dhe se "vizioni i Bertinos ishte më i madh se shumica". Thandie Newton dhe Charlize Theron gjithashtu shprehën interes për rolin. [21] Aktori kanadez Scott Speedman u zgjodh si Xhejmsi. Speedman u impresionua gjithashtu nga skenari, duke thënë se "audienca në fakt ka kohë për të marrë frymë me personazhet përpara se gjërat të bëhen të frikshme si dreqin. Kjo më bëri të interesuar që në faqet e para". [14]

Në castin e tre ndërhyrësve të maskuar, Bertino zgjodhi modelen australiane Gemma Ward për pjesën e Dollface, duke ndjerë se ajo kishte "pamjen" e saktë që ai kishte imagjinuar; Ward u luajt zyrtarisht në film në shtator 2006. [22] Në përgatitjen për rolin, Ward lexoi Helter SkelterVincent Bugliosit për frymëzim. [11] Kip Weeks u zgjodh më pas si Njeriu me Maskë, dhe aktorja televizive Laura Margolis, e cila e gjeti skenarin si një "ndryshues faqesh" të vërtetë, u luajt në pjesën e Vajzës Pin-Up. [14] Në retrospektivë, Bertino tha se ai zgjodhi tre aktorët bazuar në aftësitë e tyre për të përcjellë personazhet e tyre, pavarësisht se fytyrat e tyre mbeten të padukshme në ekran.

Mark Romanek (në foto) fillimisht ishte i bashkangjitur për të drejtuar projektin, por pasi ai u tërhoq, Bertino mori përsipër.

Bertino nuk kishte planifikuar fillimisht regjinë e The Strangers, dhe ishte shkëputur nga projekti pasi shiti të drejtat regjisoriale për Universal Pictures. Të dy Justin Lin [15] dhe Mark Romanek ishin të lidhur me regjinë, por përfundimisht u tërhoqën. [23] Përafërsisht dy vjet pasi Bertino kishte shitur skenarin, Universal ia kaloi projektin filialit të saj, Rogue Pictures, i cili iu afrua Bertinos për të drejtuar projektin, pavarësisht mungesës së përvojës së tij. [15] [24]

Me një buxhet prej 9 milionë dollarësh, xhirimet për Të Huajt filluan më 10 tetor 2006 dhe përfunduan në fillim të 2007. Është xhiruar në një vendndodhje rreth 10 miles (16 km) jashtë Firences, Karolina e Jugut dhe 2,000 square feet (190 m2) brendësia e shtëpisë është ndërtuar nga një grup i ekipit . Megjithëse filmi zhvillohet në vitin 2005, vetë shtëpia u ndërtua qëllimisht me një arkitekturë që të kujton shtëpitë e fermave të viteve 1970 dhe e veshur me orendi të zbatueshme për epokën. [14] Bertino e bazoi shtëpinë në llojet e shtëpive të zakonshme ku ai ishte rritur në Teksasin rural. Prona ishte e vendosur në periferi të Timmonsville, Karolina e Jugut. Pavarësisht nga komplikimet e motit, filmi u xhirua kryesisht në rend kronologjik. [14]

Tyler e përshkroi xhirimin si fiksim mendor dhe fizik për shkak të "gjendjes së rritur emocionale" që ajo dhe aktorët e tjerë duhej të mbanin. Në një moment, ajo ra me bajame për shkak të ulëritës së madhe që kërkonte rolin e saj. [14] Tyler më vonë tha se ishte filmi më i vështirë për të cilin ajo kishte punuar ndonjëherë, "si fizikisht ashtu edhe emocionalisht".

Sipas Laura Margolis, e cila luante rolin e Vajzës Pin-Up, Tyler kërkoi në mënyrë specifike që ajo të mos e shihte maskën e saj para xhirimeve: "Kam marrë udhëzime të rrepta që të mos e lija Liv të më shihte në maskën time përpara se të xhirnim," kujton Margolis. "Skena e parë që xhirova ishte duke e përndjekur [atë] jashtë hambarit. Më kishin thënë se ajo me të vërtetë donte të frikësohej. Ajo nuk donte ta falsifikonte dhe kështu ishte përgjegjësia ime që ta trembja me të vërtetë. Kështu që ne e xhiruam atë skenë, unë vrapova drejt saj, ajo filloi të bërtasë dhe më pas më përzuri. [25]

Maskat e paraqitura në film u zgjodhën nga Bertino, i cili donte që ato të dukeshin sikur vrasësit "mund t'i kishin marrë në çdo dyqan".

Redaktori i filmit Kevin Greutert u punësua për montazhin e filmit; në atë kohë, ai kishte përfunduar së fundmi redaktimi i Saw III. Disa ndryshime iu bënë filmit gjatë postproduksionit, kryesisht në lidhje me përfundimin: Në skenarin dhe filmimin origjinal, tre të panjohurit e maskuar zbulojnë fytyrat e tyre në kamera. [26] Pas sekuencës në të cilën Kristen dhe James goditen me thikë, të huajt enden nëpër shtëpi, duke pastruar pjesë të skenës së krimit përpara se të vishen me rrobat e Kristen dhe James. [26] Pas shfaqjeve testuese, u vendos nga producentët që fytyrat e të huajve të mbeten të padukshme për audiencën, gjë që kërkonte që sekuencat pas goditjes me thikë të hiqen. [26]

The Strangers
by
Realizuar27 maj 2008
Zhanri
EtiketaLakeshore Records

Një partiturë muzikore, e përbërë nga 19 pjesë të kompozuara nga prodhuesit e partiturave Tomandandy, u publikua më 27 maj 2008 dhe u shpërnda nga Lakeshore Records . [27] Albumi u prit me vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët. "Është një rezultat rrëqethës për atë që duket të jetë një film që do t'ju bëjë të kërceni si dhe të siguroheni që dyert të jenë të kyçura gjatë natës," shkruan recensenti Jeff Swindoll. [28] "Ky është një rezultat mbresëlënës dhe i shton një faktor të jashtëzakonshëm ftohjeje në film," thotë Zach Freeman i Blogger News, duke e vlerësuar atë me një A. [29]

Lista e këngëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

All songs written and composed by Tomandandy

# Titulli Gjatësia
1. "Opening"   2:31
2. "The House"   1:46
3. "Empty"   1:26
4. "Wedding"   2:53
5. "Apology"   0:49
6. "James and Kristen"   2:39
7. "3 AM Knock"   4:47
8. "Alone"   4:02
9. "James Returns"   3:51
10. "Run to Car"   1:54
11. "Waiting"   1:11
12. "Angry"   1:44
13. "Mike"   4:17
14. "Cold"   0:53
15. "The Barn"   3:05
16. "Run"   2:36
17. "Scrape"   1:57
18. "Mercy"   2:02
19. "Alone"   1:22
Këngë nga filmi, por jo në kolonë zanore
 1. "Ariel Ramirez" - Richard Buckner
 2. "Hopeful" - Jennifer O'Connor
 3. "At My Window Sad and Lonely" - Billy Bragg dhe Wilco
 4. "Sprout and the Bean" - Joanna Newsom
 5. "My First Lover" - Gillian Welch
 6. "Mama Tried" - Merle Haggard

Marketingu dhe promovimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Scott Speedman dhe Liv Tyler duke promovuar filmin në San Diego Comic Con 2007

Në fund të korrikut 2007, Bertino, Tyler dhe Speedman morën pjesë në ngjarjen vjetore Comic-Con të San Diegos për të promovuar filmin; të tre ishin të pranishëm në një sesion paneli pyetje-përgjigje, si dhe në shfaqjen e trailerit zyrtar të filmit; [30] ky trailer u publikua në internet disa javë më vonë. Vetëm në mars 2008 u publikua një trailer i plotë për filmin, i cili mund të gjendet në galerinë e rimorkios së QuickTimeApple. [31] Traileri fillimisht filloi të shfaqej në kinematë e bashkangjitura me filmin fantastiko-shkencor të Rogue Pictures, Doomsday në mars 2008, [32] dhe reklamat televizive filluan të transmetoheshin në rrjete në fillim të mesit të prillit 2008 për të promovuar daljen e filmit në maj.

Dy postera me një fletë për filmin u publikuan në gusht 2007, njëri tregon tre të panjohurit e maskuar, [33] dhe tjetri shfaq një Liv Tyler të plagosur. [34] Në prill 2008, afërsisht dy muaj përpara debutimit zyrtar të filmit në teatër, u publikua fleta përfundimtare, zyrtare për filmin, [35] ku shfaqet Liv Tyler duke qëndruar në një kuzhinë të errët me një burrë të maskuar që shfaqet pas saj në hije.

Media në shtëpi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universal Pictures Home Entertainment publikoi Të HuajtDVD dhe Blu-ray në Shtetet e Bashkuara më 21 tetor 2008. [36] Të dy versionet Blu-ray dhe DVD të vlerësuara dhe të pavlerësuara të filmit, me edicionin e pavlerësuar që zgjat rreth dy minuta më shumë; Materialet bonus përfshijnë dy skena të fshira dhe një film të veçantë. [37] DVD u lëshua në Mbretërinë e Bashkuar më 26 dhjetor 2008. Filmi ishte i disponueshëm në Universal VOD (Video sipas kërkesës) nga 19 nëntori 2008 deri më 31 mars 2009. [38]

Në përkujtim të 10-vjetorit të filmit, një botim koleksionist me dy disqe Blu-ray nga Scream Factory u publikua më 6 mars 2018, duke shfaqur një transferim video 2K, si dhe një kombinim të intervistave të reja dhe arkivore të aktorëve dhe ekipit. [39] Një botim i kufizuar Blu-ray i rajonit B u lëshua në shtator 2020 nga distributori Second Sight Films me bazë në Mbretërinë e Bashkuar. [40]

Në vitet që nga publikimi i tij origjinal, Të Huajt ka zhvilluar një kult ndjekës. [5] [6] [7] Në vitin 2009, ai u rendit në vendin e 13-të në pjesën televizive " 13 Momentet më të Frikshme të Filmit të Bravo-s", dhe në një retrospektivë të 2018, Clark Collis i Entertainment Weekly e konsideroi filmin një "klasik slasher të ditëve moderne". [25] AV Club e quajti atë filmin e 23-të më të mirë horror të realizuar që nga viti 2000, [41] dhe në vitin 2023, ai u përfshi në listën e filmave më shqetësues të shekullit XXI nga /Film. [42]

Punime të ngjashme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2008, Rogue Pictures konfirmoi se një vazhdim ishte në punë, [43] me Brian Bertino duke bashkë-shkruar skenarin me Ben Ketai. [44] Projekti fillimisht ishte planifikuar të hynte në fotografinë kryesore në vitin 2009, [44] gjatë së cilës kohë u titullua paraprakisht Të Huajt: Pjesa II. [43] Regjisorët Laurent Briet dhe Marcel Langenegger u konsideruan të drejtonin, por përfundimisht u takuan Johannes Roberts. Pas një periudhe të trazuar zhvillimi, [45] xhirimet në vazhdim filluan më 30 maj 2017. [46] Më vonë i titulluar Të Huajt: Pre e Natës, filmi u publikua më 9 mars 2018.

 1. ^ a b c d e f "The Strangers (2008)". AFI Catalog of Feature Films. American Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "THE STRANGERS (15)". British Board of Film Classification. 14 mars 2008. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura mojo
 4. ^ Tinoco, Armando (15 tetor 2023). "'The Strangers Trilogy' Director Renny Harlin Teases The Beginning Of The "Strangers Universe" With Next Three Films". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Iaboni, Randi (8 mars 2018). "Why 'The Strangers' Is Still Terrifying 10 Years Later". Entertainment Tonight. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2021. Marrë më 23 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b O'Sullivan, Michael (7 mars 2018). "'The Strangers: Prey at Night': An homage to cheese-ball horror falls victim to laziness". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2021. Marrë më 23 shkurt 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Lewis, Grant (23 shkurt 2013). "6 Scary Great Needle Drops". Fangoria. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "'The Strangers 3' – Renny Harlin to Direct". IsTamaraHome.net. 10 gusht 2022. Marrë më 15 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Wetmore 2012.
 10. ^ Mayo 2013.
 11. ^ a b Simpson 2013.
 12. ^ Williams 2014.
 13. ^ Simpson 2013, f. 187.
 14. ^ a b c d e f g h i j k "The Strangers Production Notes provided by Universal Pictures" (PDF). Hollywood Jesus. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 tetor 2012. Marrë më 9 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c d Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura moments
 16. ^ Dawson, Angela (28 maj 2008). "Liv in the moment". Entertainment News Wire. AZCentral. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2017. Marrë më 1 korrik 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Turek, Ryan (26 maj 2008). "Interview: The Strangers' Bryan Bertino (Pt. 2)". Shock Till You Drop. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2008. Marrë më 20 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Turek, Ryan (1 gusht 2007). "Never Talk to Strangers". Shock Till You Drop. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Hayes, Britt (4 mars 2016). "THE STRANGERS And The Real-Life Horrors That Inspired A Slasher Masterpiece". Birth.Movies.Death. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ West 2016.
 21. ^ Fernandez, Jay A. (20 shtator 2006). "King of the world of adaptation". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Gemma Ward's One Of The Strangers". Empire. 1 shtator 2006. Marrë më 9 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Vander Kaay & Fernandez-Vander Kaay 2016.
 24. ^ "Bryan Bertino Interview, The Strangers". MoviesOnline. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ a b Collis, Clark (6 mars 2018). "Liv Tyler wanted to be genuinely terrified while making The Strangers". Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura cuts
 27. ^ "The Strangers [Original Motion Picture Soundtrack]". AllMusic. Marrë më 10 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Swindoll, Jeff (23 maj 2008). "Soundtrack Review: The Strangers". Monsters and Critics. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2012. Marrë më 19 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Freeman, Zach (28 maj 2008). "CD Review: The Strangers Original Motion Picture Soundtrack, by tomandandy". Blogger News. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2017. Marrë më 25 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Ullrich, Chris (29 korrik 2007). "Comic-Con: 'Balls of Fury', 'The Strangers', and 'Doomsday'". Cinematical. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2007. Marrë më 20 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "The Strangers". Apple.com. Apple Trailers. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Billington, Alex (11 mars 2008). "New Trailer for Liv Tyler's The Strangers". First Showing. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "The Strangers Poster – Internet Movie Poster Awards Gallery". Internet Movie Poster Awards. Marrë më 29 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "The Strangers Poster (ver. 2) – Internet Movie Poster Awards Gallery". Internet Movie Poster Awards. Marrë më 29 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "The Strangers Poster (ver. 3) – Internet Movie Poster Awards Gallery". Internet Movie Poster Awards. Marrë më 29 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Gaul, Lou (21 tetor 2008). "Video View". The Beaver County Times. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Gingold, Michael (15 tetor 2023). "DVD Review: The Strangers". Fangoria. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Universal – VOD: The Strangers – November 19, 2008.
 39. ^ "The Strangers: Collector's Edition Blu-ray Detailed". Blu-ray.com. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "The Strangers Limited Edition". Second Sight Films. 2020. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "The 25 Best Horror Movies Since 2000: The Strangers". The A.V. Club. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Scott, Ryan (13 qershor 2023). "These Are The 35 Most Disturbing Movies Of The Century So Far". /Film. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ a b ""The Strangers" Sequel to Shoot in September". Worst Previews. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ a b Fletcher, Alex (28 gusht 2008). "Rogue Pictures confirms 'Strangers 2'". Digital Spy. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura ewsequel
 46. ^ Knapp, JD (11 maj 2017). "Christina Hendricks, Bailee Madison, Lewis Pullman Join 'Strangers 2'". Variety. Marrë më 19 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)