Jump to content

Ty Burrell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ty Burrell
Burrell në shkurt 2014
U lind në
Tyler Gerald Burrell

(1967-08-22) 22 gusht 1967 (56 vjeç)
Grants Pass, Oregon, SHBA
Shkollimi
 • Universiteti i Oregonit (BA)
 • Pennsylvania State University (MFA)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2000–akoma
Bashkëshorti/ja
Holly Burrell
(m. 2000)
Fëmijë2

Tyler Gerald Burrell (lindur më 22 gusht 1967) është një aktor amerikan. Burrell njihet më së shumti për rolin e tij si Phil Dunphy në serialin Modern FamilyABC-së, për të cilin fitoi çmimin Primetime Emmy për aktorin dytësor të shquar në një serial komedi më 2011 dhe 2014, nga tetë nominime radhazi.

Burrell ka pasur disa role në shfaqjet e Broadway-t si Macbeth dhe shfaqje jashtë Broadway si Burn This. Ai gjithashtu pati role kryesore në serialet televizive Out of Practice dhe Back to You. Ai është shfaqur në filma si Evolution, Black Hawk Down, Dawn of the Dead, Muppets Most Wanted dhe si Doc Samson në The Incredible Hulk. Ai gjithashtu ka shprehur personazhet në filmat e animuar Z. Peabody & Sherman, Finding Dory dhe Storks.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2001 Evolution Colonel Flemming
2001 Black Hawk Down Timothy A. Wilkinson
2004 Dawn of the Dead Steve Marcus
2004 In Good Company Enrique Colon
2005 Down in the Valley Sheriff / Cowboy
2006 Friends with Money Other Aaron
2006 The Darwin Awards Emile
2006 Fur Allan Arbus
2007 National Treasure 2: Book of Secrets Connor
2008 The Incredible Hulk Dr. Leonard Samson
2009 Leaves of Grass Professor Sorenson
2010 Fair Game Fred
2010 Morning Glory Paul McVee
2011 Butter Bob Pickler
2012 Goats Frank Whitman
2014 The Skeleton Twins Rich Levitt
2014 Mr. Peabody & Sherman Mr. Hector Peabody Zëri
2014 Muppets Most Wanted Jean Pierre Napoleon
2016 Finding Dory Bailey Zëri
2016 Storks Mr. Henry Gardner Zëri
2017 Rough Night Pietro

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2000, 2003 Law & Order Paul Donatelli Episodi: "Turnstile Justice"
Herman Capshaw Episodi: "Sheltered"
2001 The West Wing Tom Starks Episodi: "The Women of Qumar"
2002 Law & Order: Special Victims Unit Alan Messinger Episodi: "Execution"
2003 Nip/Tuck "Big Mike" (Cadaver) Episodi: Joel Gideon (S2E5)
2005–2006 Out of Practice Dr. Oliver Barnes 21 episode
2007 Lipshitz Saves the World Man in Red Episodi i parë
2007–08 Back to You Gary Crezyzewski 17 episode
2008 Fourplay Christopher Episodi i parë
2009 Damages Douglas Schiff Episode: "I Agree, It Wasn't Funny"
2009–2020 Modern Family Phil Dunphy Rol kryesor
2010–2011 The Super Hero Squad Show Captain Marvel (zëri) 3 episode
2010–2011 Glenn Martin, DDS Mart-E (zëri) 2 episode
2011 Doc McStuffins Big Jack (zëri) Episodi: "Out of the Box/Run Down Race Car"
2012–2014 Key & Peele Colonel Hans Müller 2 episode
2015 Comedy Bang! Bang! Himself Episodi: "Ty Burrell Wears a Chambray Shirt and Clear Frame Glasses"
2015 The Penguins of Madagascar Parker (zëri) Episodi: "The Penguin Who Loved Me"
2016 Boondoggle Ty 6 episode
2017 Family Guy Himself Episodi: "Emmy-Winning Episode"
2020 A Modern Farewell Himself Dokumentar për Modern Family
2020–2022 Duncanville Jack Harris (zëri) Rol i rregullt

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2010 Primetime Emmy Award Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Modern Family Kandidat/e [1]
2011 Fitues/e [2]
2012 Kandidat/e [3]
2013 Kandidat/e [4]
2014 Fitues/e [5]
2015 Kandidat/e [6]
2016 Kandidat/e [7]
2017 Kandidat/e [8]
Outstanding Actor in a Short Form Series Boondoggle Kandidat/e
2009 Screen Actors Guild Award Outstanding Ensemble Cast in a Comedy Series Modern Family Kandidat/e [9]
2010 Fitues/e [10]
Outstanding Actor in a Comedy Series Kandidat/e
2011 Outstanding Ensemble Cast in a Comedy Series Fitues/e [11]
Outstanding Actor in a Comedy Series Kandidat/e
2012 Outstanding Ensemble Cast in a Comedy Series Fitues/e [12]
Outstanding Actor in a Comedy Series Kandidat/e
2013 Outstanding Ensemble Cast in a Comedy Series Fitues/e [13]
Outstanding Actor in a Comedy Series Fitues/e
2014 Outstanding Ensemble Cast in a Comedy Series Kandidat/e [14]
Outstanding Actor in a Comedy Series Kandidat/e
2015 Outstanding Ensemble Cast in a Comedy Series Kandidat/e [15]
Outstanding Actor in a Comedy Series Kandidat/e
2016 Outstanding Ensemble Cast in a Comedy Series Kandidat/e [16]
Outstanding Actor in a Comedy Series Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "62nd Primetime Emmy Award Nominations". emmys.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 3 janar 2021.
 2. ^ "63rd Primetime Emmy Award Nominations". emmys.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2023. Marrë më 3 janar 2021.
 3. ^ "64th Primetime Emmy Award Nominations". emmys.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 3 janar 2021.
 4. ^ "65th Primetime Emmy Award Nominations". emmys.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2020. Marrë më 3 janar 2021.
 5. ^ "66th Primetime Emmy Award Nominations". emmys.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2020. Marrë më 3 janar 2021.
 6. ^ "67th Primetime Emmy Award Nominations". emmys.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2023. Marrë më 3 janar 2021.
 7. ^ "68th Primetime Emmy Award Nominations". emmys.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2021. Marrë më 3 janar 2021.
 8. ^ "69th Primetime Emmy Award Nominations". emmys.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2021. Marrë më 3 janar 2022.
 9. ^ "16th Screen Actors Guild Awards". sagawards.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2020. Marrë më 3 janar 2022.
 10. ^ "17th Screen Actors Guild Awards". sagawards.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2021. Marrë më 3 janar 2022.
 11. ^ "18th Screen Actors Guild Awards". sagawards.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2018. Marrë më 3 janar 2022.
 12. ^ "19th Screen Actors Guild Awards". sagawards.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2021. Marrë më 3 janar 2022.
 13. ^ "20th Screen Actors Guild Awards". sagawards.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2020. Marrë më 3 janar 2022.
 14. ^ "21st Screen Actors Guild Awards". sagawards.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2020. Marrë më 3 janar 2022.
 15. ^ "22nd Screen Actors Guild Awards". sagawards.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2020. Marrë më 3 janar 2022.
 16. ^ "23rd Screen Actors Guild Awards". sagawards.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2017. Marrë më 3 janar 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]