Në kërkim të Dorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Në kërkim të Dorit
Finding Dory.svg
Logoja e filmit
Viti 2016
Regjia Andrew Stanton
Prodhimi Lindsey Collins
Skenari Andrew Stanton
Victoria Strouse
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Ellen DeGeneres
Albert Brooks
Hayden Rolence
Ed O'Neill
Kaitlin Olson
Ty Burrell
Diane Keaton
Eugene Levy
Muzika Thomas Newman
Kinematografia Jeremy Lasky
Montazhi Axel Geddes
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios
Shpërndarë nga Walt Disney Motion Pictures
Data e daljes në kinema 16 qershor, 2016 (Shqipëri)
17 qershor, 2016 (SHBA)
Kohëzgjatja 97 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 7.4/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Dinozauri i Mbarë
Pasohet nga Cars 3


Në kërkim të Dorit (titulli origjinal: Finding Dory)[1] është një film i animuar 3D, zhanri komedi dramë, prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Pictures. Filmi është vazhdim i filmit të vitit 2003, Në kërkim të Nemos, me regji të Andrew Stanton[2] dhe me rikthimin e zërave të Ellen DeGeneres[3] dhe Albert Brooks.[4] Filmi u prit mirë nga kritikët dhe arkëtoi mbi 831 milionë dollarë nga mbarë bota.[5]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peshku blu miqësor por harraq niset në udhëtim për të gjetur prindërit e saj të humbur. Gjatë rrugës, ajo kapet dhe dërgohet në një akuarium publik në Kaliforni, prej ku Marlin dhe Nemo përpiqen ta shpëtojnë. Dori ribashkohet me të dashurit e saj dhe të gjithë mësojnë disa gjëra rreth kuptimit të vërtetë të familjes.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Kategoria Marrësi Rezultati Ref.
Teen Choice Awards Choice Summer Movie Finding Dory Fitues/e [6]
Choice Summer Movie Star: Female Ellen DeGeneres Fitues/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://articles.latimes.com/2013/apr/02/entertainment/la-et-mn-finding-nemo-sequel-release-date-dory-ellen-degeneres-20130402
  2. ^ http://www.hollywoodreporter.com/news/andrew-stanton-pixar-finding-nemo-sequel-350267
  3. ^ http://blogs.wsj.com/speakeasy/2013/04/02/ellen-degeneres-to-star-in-nemo-sequel-finding-dory/
  4. ^ https://www.rottentomatoes.com/m/finding_dory/trailers/11250799
  5. ^ http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=pixar2015.htm
  6. ^ Vulpo, Mike (24 maj 2016). "Teen Choice Awards 2016 Nominations Announced: See the "First Wave" of Potential Winners". E!. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2016. Marrë më maj 25, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]