Jump to content

Steve Rogers (Marvel Cinematic Universe)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Steve Rogers
Kapiten Amerika
Paraqitja e parëCaptain America: The First Avenger (2011)
Paraqitja e funditAvengers: Endgame (2019)
Luajtur nga
Dubluar ngaChris Evans (film video lojë)
Josh Keaton (What If...?)[1]
Informacione
NofkatKapiten Amerika
Profesioni
TitulliKapiten (më vonë nderi)
FamiljaSarah Rogers (nënë)
Bashkshortja(et)Peggy Carter[a]
KombësiaAmerikan
Aftësitë
 • Forca mbinjerëzore, shpejtësia, qëndrueshmëria, qëndrueshmëria dhe reflekset
 • Shërimi i përshpejtuar dhe jetëgjatësia
 • Taktikist dhe strateg ekspert
 • Mjeshtër luftëtar dorë më dorë

Steven Grant Rogers është një personazh imagjinar i portretizuar kryesisht nga Chris Evans në ekskluzivitetin mediatik të Marvel Cinematic Universe (MCU) - i bazuar në personazhin Marvel Comics me të njëjtin emër - i njohur zakonisht me pseudonimin e tij, Kapiten Amerika. Rogers përshkruhet si një super ushtar i epokës së Luftës së Dytë Botërore, të cilit iu dha një serum që i dha atij aftësi mbinjerëzore, duke përfshirë qëndrueshmëri të shtuar, forcë dhe atletikë.[5][6] Gjatë luftës së tij kundër organizatës sekrete naziste Hydra, ai u ngri në Arktik për gati shtatëdhjetë vjet derisa u ringjall në shekullin e 21-të.

Rogers bëhet një anëtar themelues dhe udhëheqës i Avengers. Pas konfliktit të brendshëm brenda Avengers si rezultat i Marrëveshjeve të Sokovias dhe Thanos që nisi The Blip, Rogers drejton ekipin në një mision përfundimtar dhe ata rivendosin me sukses triliona jetë në të gjithë universin dhe mposhtin Thanos. Pas kthimit të Infinity Stones në afatet e tyre origjinale, ai mbetet në vitet 1940 me dashurinë e tij të humbur Peggy Carter; ata martohen dhe Rogers jeton një jetë të plotë. Rogers zgjedh Sam Wilson të jetë pasardhësi i tij, duke i kaluar atij mburojën dhe titullin e Kapiten Amerika.[7]

Rogers është një figurë qendrore në MCU, duke u shfaqur në njëmbëdhjetë filma që nga viti 2023. Kur u prezantua për herë të parë në Captain America: The First Avenger (2011), personazhi u prit me një pritje të përzier,[8][9] por gradualisht u bë i preferuari i fansave.[10][11] Portretizimi i Steve Rogers nga Chris Evans ka marrë vlerësime dhe personazhi citohet shpesh, së bashku me Tony StarkRobert Downey Jr., si çimentues i suksesit të MCU.[12] Harku i tij i tregimit konsiderohet të jetë një nga më të mirët në MCU,[13][14] dhe filmat e Captain America brenda "Infinity Saga" zakonisht referohen si trilogjia më e mirë e ekskluzivitetit.[15][16][17]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Steve Rogers lindi më 4 korrik 1918, në Brooklyn, Nju Jork, nga Joseph dhe Sarah Rogers. Babai i tij, pjesëtar i Regjimentit të 107-të të Këmbësorisë, u vra nga gazi mustardë gjatë Luftës së Parë Botërore. Ai u rrit nga nëna e tij, një infermiere, e cila vdiq nga tuberkulozi, duke e lënë Rogers të vetëm në moshën tetëmbëdhjetë vjeç. I gjatë 1.63 m dhe peshon vetëm 41 kg, Rogers u prek gjithashtu nga një sërë problemesh mjekësore, duke përfshirë astmën, skoliozën, aritminë e zemrës, shurdhim të pjesshëm, ulçera në stomak dhe anemi pernicioze.[b]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Në një realitet alternativ përmes udhëtimit në kohë,[2][3] ose në të kaluarën në vijën kohore kryesore.[4]
 2. ^ Siç shihet në një ekspozitë muzeu të paraqitur në Captain America: The Winter Soldier.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jorgensen, Tom (10 gusht 2021). "What If...? Season 1, Episode 1 - Review". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2021. Marrë më 10 gusht 2021.
 2. ^ Chitwood, Adam (15 shkurt 2021). "The Russo Brothers Finally Answer Whether Cap Went to a Different Timeline in 'Avengers: Endgame'". collider.com (në anglisht). Collider. Marrë më 29 prill 2021.
 3. ^ Carr, Mary Kate (13 shkurt 2021). "Endgame Director Confirms Captain America Traveled Back to Main Timeline". Screen Rant (në anglisht). Marrë më 29 prill 2021.
 4. ^ Cardona, Ian (21 gusht 2019). "Peggy Carter's Husband in Captain America: Winter Soldier Was Steve Rogers". Comic Book Resources (në anglisht). Marrë më 11 maj 2021.
 5. ^ Benjamin, Troy (20 tetor 2020). The Wakanda Files: A Technological Exploration of the Avengers and Beyond (në anglisht). Epic Ink Books. ISBN 978-0760365441. Marrë më 5 prill 2021.
 6. ^ Carpenter, Perry (2 nëntor 2020). "Marvel Confirms the Insane Amount of Calories Captain America Burned In a Day". cheatsheet.com (në anglisht). Marrë më 5 prill 2021.
 7. ^ Dela Paz, Maggie (26 prill 2021). "Marvel Studios Unveils Sam Wilson as Captain America in New Poster". comingsoon.net (në anglisht). Coming Soon.net. Marrë më 27 prill 2021.
 8. ^ Chitwood, Adam (25 mars 2021). "How the MCU Was Made: Changing the Game with 'Captain America: The Winter Soldier'". collider.com (në anglisht). Marrë më 8 prill 2021.
 9. ^ Gaudette, Emily (19 gusht 2018). "'Avengers: Infinity War:' How the Russo Brothers Saved Captain America (And the Marvel Cinematic Universe)" (në anglisht). Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2021. Marrë më 8 prill 2021.
 10. ^ "Iron Man and Cap' Voted Fans' Favorite Avengers". rottentomatoes.com (në anglisht). Rotten Tomatoes. 22 prill 2019. Marrë më 8 prill 2021.
 11. ^ Davis, Justin (18 maj 2016). "The Marvel Cinematic Universe's Most Popular Characters". ign.com (në anglisht). IGN. Marrë më 8 prill 2021.
 12. ^ Abad-Santos, Alex (23 dhjetor 2019). "How Iron Man and Captain America took Marvel from upstart to juggernaut". vox.com (në anglisht). Vox. Marrë më 25 mars 2021.
 13. ^ Jhaveri, Hemal (25 prill 2019). "How Captain America became the heart of the MCU". usatoday.com (në anglisht). USA Today. Marrë më 25 mars 2021.
 14. ^ Harrison, Mark (7 maj 2019). "What Chris Evans Has Done for Captain America". denofgeek.com (në anglisht). Den of Geek. Marrë më 25 mars 2021.
 15. ^ "All 3 Marvel Cinematic Universe Trilogies Ranked". redmangoreviews.com (në anglisht). 10 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 8 prill 2021.
 16. ^ Klein, Craig (19 qershor 2020). "Why Captain America is Marvel's Best Trilogy". bookstr.com (në anglisht). Marrë më 8 prill 2021.
 17. ^ "Why the Captain America Trilogy is the Best Part of the MCU". allthatsepic.com (në anglisht). 18 maj 2016. Marrë më 8 prill 2021.