Kapiten Amerika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Captain America në New York Comic Con 2013, interpretuar nga Chris Evans.

Kapiten Amerika (anglisht: Captain America), emri i vërtet i të cilit është Steven Grant "Steve" Rogers, është një personazh i librave komik të Marvel Comics, krijuar nga Joe Simon dhe Jack Kirby në virin 1941. Është një nga superheronjtë më të famshëm dhe më jetëgjatë.

Personazhi lindi si element propagande gjatë luftës së Dytë Botërore, ku përfaqësonte një Amerikë të lirë dhe demokratike që i bënte oponencë Europës imperialiste që kërcënohej nga fuqi totalitare si nazizmi dhe komunizmi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]