Ulçera në stomak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ulçera në stomak shfaqet në formë plagësh rrethore të malcuara dhe shpesh e qelbëzuar në sipërfaqen e brendshme mukozore të stomakut që çon në gangrenë të indeve. Helikobakteriet janë të afta të ngjiten në qelizat sipërfaqësore të membranës mukozore të stomakut të njeriut. Nga këto pozicione bakteriet nisin një proces malcimi, i cili në raste më të rënda jep ulçerën. Meshkujt kapen më shpesh nga ulçera në stomak.

Çfarë e shkakton ulçëren?[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ulçera e stomakut shkaktohet pothuajse gjithmonë nga një nga faktorët më poshtë:

 1. një infeksion me bakterin Helicobacter pylori (H. pylori)
 2. përdorimi afatgjatë i barnave anti-inflamatore josteroide (NSAID), të tilla si aspirina, ibuprofen ose naproxen

Rrallë, një gjendje e njohur si sindroma Zollinger-Ellison mund të shkaktojë ulçera të stomakut dhe zorrëve duke rritur prodhimin e acidit në trup. Kjo sindromë dyshohet se shkakton më pak se 1 përqind të të gjitha ulçerave peptike.[1]

Simptomat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një numër simptomash shoqërohen me ulçera të stomakut. Ashpërsia e simptomave varet nga ashpërsia e ulçerës.

Simptoma më e zakonshme është një ndjesi djegieje ose dhimbje në mes të barkut tuaj midis gjoksit dhe butonit të barkut. Në mënyrë tipike, dhimbja do të jetë më e fortë kur stomaku juaj është bosh, dhe mund të zgjasë për disa minuta deri në disa orë.[2]

Shenjat dhe simptomat e tjera të zakonshme të ulcerave përfshijnë:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • dhimbje në stomak
 • humbje peshe
 • mosushqyerja për shkak të dhimbjes
 • të vjella
 • fryrje
 • ndihen lehtësisht të ngopur
 • gërryerje ose zbaticë acidi
 • urth, e cila është një ndjesi djegie në gjoks
 • dhimbje që mund të përmirësohet kur hani, pini ose merrni antacide
 • anemi, simptomat e së cilës mund të përfshijnë lodhje, gulçim ose lëkurë më të zbehtë
 • jashtëqitje të errët
 • e vjella është e përgjakshme ose duket si llum kafeje

Flisni me mjekun tuaj nëse keni ndonjë simptomë të ulçerës së stomakut. Edhe pse shqetësimi mund të jetë i lehtë, ulçerat mund të përkeqësohen nëse nuk trajtohen. Ulcerat gjakderdhëse mund të bëhen kërcënuese për jetën.[3]

Diagnoza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diagnostikimi dhe trajtimi do të varet nga simptomat tuaja dhe ashpërsia e ulçerës tuaj. Për të diagnostikuar një ulçerë të stomakut, mjeku juaj do të rishikojë historinë tuaj mjekësore së bashku me simptomat tuaja dhe çdo ilaç me recetë ose pa recetë që po merrni.[4]

Për të përjashtuar infeksionin me H. pylori, mund të urdhërohet një test gjaku, stol ose frymëmarrje. Me një test frymëmarrjeje, do të udhëzoheni të pini një lëng të pastër dhe të merrni frymë në një qese, e cila më pas vuloset. Nëse H. pylori është i pranishëm, kampioni i frymëmarrjes do të përmbajë nivele më të larta të dioksidit të karbonit se normalisht.[5]

Testet dhe procedurat e tjera të përdorura për të diagnostikuar ulcerat e stomakut përfshijnë:

 1. Gëlltitja e bariumit: Ju pini një lëng të trashë të bardhë (barium) që vesh traktin tuaj të sipërm gastrointestinal dhe ndihmon mjekun tuaj të shohë stomakun dhe zorrën tuaj të vogël në rrezet X.
 2. Endoskopia (EGD): Një tub i hollë dhe i ndriçuar futet përmes gojës tuaj dhe në stomak dhe pjesën e parë të zorrës së hollë. Kjo provë përdoret për të kërkuar nëse ke ulçër, gjakderdhje ose nëse indi duket jo normal.
 3. Biopsia endoskopike: Një pjesë e indit të stomakut hiqet kështu që mund të analizohet në një laborator.

Dieta e një person me ulçëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të kaluarën, mendohej se dieta mund të shkaktojë ulçera. Ne e dimë se tani kjo nuk është e vërtetë. Ngrënia e një diete të shëndetshme mund të përfitojë nga trakti juaj i zorrëve dhe nga shëndeti i përgjithshëm.[6]

Në përgjithësi, është një ide e mirë të hani një dietë me shumë fruta, perime dhe fibra.

Ushqimet që mund të ndihmojnë në luftën kundër H. pylori ose të rrisin bakteret e shëndetshme të trupit përfshijnë:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • brokoli, lulelakër, lakër dhe rrepkë
 • zarzavate me gjethe, të tilla si spinaqi dhe lakra jeshile
 • ushqime të pasura me probiotikë, të tilla si lakër turshi, miso, kombucha, kos (veçanërisht me lactobacillus dhe Sacharomyces)
 • mollët
 • boronicat, mjedrat, luleshtrydhet dhe manaferrat
 • vaj ulliri

Për më tepër, meqenëse njerëzit me ulcera kanë aciditet të lartë në stomak, është një ide e mirë të qëndrojnë larg ushqimeve pikante dhe të tharta, ndërsa ulçera po shërohet.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Stomach Ulcers and What You Can Do About Them". Healthline (në anglisht). 2018-12-04. Marrë më 2021-02-18.
 2. ^ "Stomach Ulcers and What You Can Do About Them". Healthline (në anglisht). 2018-12-04. Marrë më 2021-02-18.
 3. ^ "Stomach Ulcers and What You Can Do About Them". Healthline (në anglisht). 2018-12-04. Marrë më 2021-02-18.
 4. ^ "Stomach Ulcers and What You Can Do About Them". Healthline (në anglisht). 2018-12-04. Marrë më 2021-02-18.
 5. ^ "Stomach Ulcers and What You Can Do About Them". Healthline (në anglisht). 2018-12-04. Marrë më 2021-02-18.
 6. ^ "Stomach Ulcers and What You Can Do About Them". Healthline (në anglisht). 2018-12-04. Marrë më 2021-02-18.
 7. ^ "Stomach Ulcers and What You Can Do About Them". Healthline (në anglisht). 2018-12-04. Marrë më 2021-02-18.