Léon: The Professional

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Léon: The Professional
Regjia ngaLuc Besson
Shkruar ngaLuc Besson
ProdhuesiPatrice Ledoux
Luajnë
KinematografiaThierry Arbogast
MontazhiSylvie Landra
MuzikaÉric Serra

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaGaumont Buena Vista International[2]
Data e publikimit
14 shtator 1994 (Francë)[3]
Kohëzgjatja
110 minuta
ShtetiFrancë
GjuhaAnglisht
Buxheti$16 million[4]
Fitimi$46.1 million[5]

Léon: The Professional është një film aksion thriller francez në gjuhën angleze i vitit 1994[6][7][8][9] i shkruar dhe drejtuar nga Luc Besson. Në të luajnë Jean Reno dhe Gary Oldman, dhe paraqet debutimin në film të Natalie Portman. Komploti përqendrohet në Léon (Reno), një vrasës me pagesë, i cili pa dëshirë pranon Mathilda Lando (Portman) dymbëdhjetë vjeçare pasi familja e saj vritet nga agjenti i korruptuar i Administratës së Kontrollit të Drogës, Norman Stansfield (Oldman). Léon dhe Mathilda krijojnë një marrëdhënie të pazakontë, pasi ajo bëhet e mbrojtura e tij dhe mëson zanatin e vrasësve. Filmi u publikua në Francë nga Gaumont dhe ndërkombëtarisht përmes Gaumont Buena Vista International më 14 shtator 1994 dhe mori vlerësime kryesisht pozitive nga kritikët.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Léon është një vrasës me pagesë (ose "pastrues", siç i referohet ai vetes) italian në lagjen Little ItalyNew York City që punon për një mafioz të quajtur "Old Tony". Një ditë, Leoni takon Mathilda Landon, një dymbëdhjetë vjeçare e vetmuar, e cila jeton me familjen e saj jofunksionale në një apartament në korridor nga Leoni dhe ka ndaluar së ndjekuri mësimin në shkollën e saj për vajza me probleme. Babai abuziv i Mathildës tërheq zemërimin e agjentëve të korruptuar të DEA-s, të cilët e kanë paguar për të ruajtur kokainën në banesën e tij. Pasi zbulojnë se ai ka vjedhur kokainën, agjentët e DEA-s sulmojnë ndërtesën, të udhëhequr nga shefi i tyre, i droguari i veshur ashpër Norman Stansfield. Gjatë bastisjes, Stansfield vret familjen e Mathildës ndërsa ajo po bënte pazar për sende ushqimore. Kur kthehet, Mathilda kupton se çfarë ka ndodhur pikërisht në kohë për të vazhduar në korridor për në apartamentin e Leonit; me hezitim i jep strehë.

Mathilda shpejt zbulon se Léon është një vrasës me pagesë. Ajo i lutet që të kujdeset për të dhe t'i mësojë aftësitë e tij, pasi dëshiron të hakmerret për vrasjen e vëllait të saj katërvjeçar. Në fillim, Leoni është i shqetësuar nga prania e saj dhe mendon ta vrasë në gjumë, por më në fund ai stërvit Mathildën dhe i tregon asaj se si të përdorë armë të ndryshme. Në këmbim, ajo kryen detyrat e tij, pastron apartamentin e tij dhe e mëson se si të lexojë. Mathilda i drejtohet Leonit dhe shpejt e dashuron atë, duke i thënë shpesh se e do, por ai nuk ia kthen.

Kur Léon është në punë, Mathilda mbush një çantë me armë nga koleksioni i Leon dhe niset të vrasë Stansfield. Ajo hyn në bllof në zyrën e DEA duke u paraqitur si një lindje dhe i zë pritë Stansfield në një banjë. Një nga njerëzit e tij mbërrin dhe e informon se Léon vrau Malky, një nga agjentët e korruptuar të DEA, në Chinatown atë mëngjes. Léon, pasi zbuloi planin e saj në një shënim të lënë për të, shpëton Mathildën, duke vrarë dy burra të tjerë të Stansfield në proces. Një Stansfield i tërbuar përballet me Tonin, i cili torturohet për vendndodhjen e Leonit.

Léon i tregon Matildës se si u bë vrasës me pagesë. Kur Leoni ishte tetëmbëdhjetë vjeç në Itali, ai ra në dashuri me një vajzë nga një familje e pasur, por familja e Leonit ishte e varfër. Të dy bënë plane për t'u arratisur, por kur babai i vajzës i zbuloi, ai e vrau atë nga inati. Léon vrau babanë për hakmarrje dhe iku në Nju Jork, ku takoi Tonin dhe u stërvit për t'u bërë vrasës me pagesë.

Më vonë, ndërsa Mathilda kthehet në shtëpi nga pazaret ushqimore, një ekip i NYPD ESU i dërguar nga Stansfield e kap atë dhe depërton në apartamentin e Leon. Léon i zë pritë ekipit të ESU dhe shpëton Mathildën. Léon krijon një arratisje të shpejtë për Mathildën duke thyer një vrimë në një bosht ajri. Ai i thotë se e do dhe do ta takojë në shtëpinë e Tonit pas një ore, pak çaste para se ekipi i ESU të hidhte në erë apartamentin. Në kaos, një Léon i plagosur del fshehurazi nga ndërtesa i maskuar si një oficer i plagosur ESU. Ai kalon pa u vënë re nga të gjithë, përveç Stansfield, i cili e ndjek dhe e qëllon pas shpine. Ndërsa Léon vdes, ai shtyp një kunj granate në pëllëmbën e Stansfield, duke thënë se është nga Mathilda. Stansfield hap jelekun e Leon për të gjetur një grumbull granatash, të cilat shpërthejnë, duke vrarë Stansfield.

Mathilda shkon te Toni dhe përpiqet ta bindë atë që ta punësojë, por Toni refuzon kategorikisht të punësojë një dymbëdhjetë vjeçare dhe i thotë Matildës se Leoni i tha t'i jepte paratë e tij nëse i ndodhte ndonjë gjë. Toni i jep Matildës 100 dollarë si kompensim dhe e kthen në shkollë, ku drejtoresha e pranon atë pasi Mathilda zbulon se çfarë ka ndodhur. Mathilda ecën në një fushë afër shkollës për të mbjellë bimën e shtëpisë së Leonit, siç i kishte thënë Leonit, për t'i "i dhënë rrënjë".

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa e apartamenteve të Léon dhe Mathilda në cepin veriperëndimor të E 97th St & Park Ave, foto më 2003

Léon: The Professional është deri diku një zgjerim i një ideje në filmin e mëparshëm të Besson të vitit 1990, La Femme Nikita (në disa vende Nikita). Në La Femme Nikita, Jean Reno luan një personazh të ngjashëm të quajtur Victor. Besson e përshkroi Léon si "Tani ndoshta Jean po luan kushëririn amerikan të Victor. Këtë herë ai është më njerëzor."[10]

Ndërsa shumica e pamjeve të brendshme janë xhiruar në Francë, pjesa tjetër e filmit është xhiruar në një vendndodhje në New York City. Skena e fundit në shkollë u filmua në Institutin e Teknologjisë StevensHoboken, New Jersey.[11]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes filmi mban një vlerësim të miratimit prej 74% bazuar në 65 komente, me një vlerësim mesatar prej 6.9/10. Konsensusi i kritikëve të faqes thotë: "Duke u ndalur në marrëdhënien e pazakontë midis vrasësit me përvojë dhe nxënëses së tij 12-vjeçare - një kthesë e re nga e reja Natalie Portman - Léon i Luc Besson është një thriller elegant dhe çuditërisht me ndikim."[12]Metacritic, filmi mori një notë mesatare prej 64 nga 100, bazuar në 12 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[13] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "B" në një shkallë A+ në F.[14]

Mark Salisbury i revistës Empire i dha filmit plot pesë yje. Ai tha: "Duke rrjedh stil, zgjuarsi dhe besim nga çdo rrotë, dhe duke ofruar një perspektivë marramendëse, të freskët për Big Apple që vetëm Besson mund të sillte, kjo është, me një fjalë, e mrekullueshme".[15] Mark Deming në AllMovie i dha filmit katër yje nga pesë, duke e përshkruar atë si "Sa vizualisht elegant, aq edhe grafikisht i dhunshëm", dhe duke shfaqur "një performancë të fortë nga Jean Reno, një debutim të mrekullueshëm nga Natalie Portman dhe një love-it-or-hate-it, kthesë mbi krye nga Gary Oldman”.[16]

Richard Schickel i revistës Time e lavdëroi filmin, duke shkruar, "ky është një art i kuzhinës i një filmi, duke përzier përbërës të njohur por të ndryshëm, duke bërë diçka të çuditshme, ndoshta të papëlqyeshme, të pamohueshme duke arrestuar prej tyre". Ai e vlerësoi performancën e Oldman si "psikotike hyjnore".[17] Hal Hinson i The Washington Post vlerësoi gjithashtu aktrimin e Oldman, duke thënë: "Reno e luan atë minimalisht; Oldman spërkat performancën e tij në të gjithë ekranin. Oldman është aktori më pak i frenuar i brezit të tij dhe si ky detektiv i çmendur, ai nuk mban absolutisht asgjë në Kur kamera i afrohet, ndihesh sikur dëshiron të tërhiqesh”.[18]

Roger Ebert i dha filmit dy yje e gjysmë nga katër, duke shkruar: "Është një film me regji të mirë, sepse Besson ka një dhunti të natyrshme për t'u zhytur në dramë me një stil vizual të ngarkuar. Dhe është interpretuar mirë." Megjithatë, ai nuk ishte plotësisht komplimentues: "Gjithmonë në fund të mendjes sime ishte mendimi i shqetësuar se kishte diçka që nuk shkonte në vendosjen e një personazhi 12-vjeçar në mes të këtij veprimi... Në atë që në thelb është një ushtrim. - një thriller i shkëlqyeshëm urban - duket se shfrytëzon rininë e vajzës pa u marrë realisht me të."[9]

Janet Maslin e New York Times shkroi, "Professional është shumë sentimental sa të tingëllojë sadopak amoral tronditës. Edhe në një finale dhune ekstravagante, ai arrin të jetë maudlin... Oldman shpreh pjesën më të madhe të sadizmit të filmit si dhe shumë nga ndjenjat e tij të gabuara poetike."[19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Léon (1993)". British Film Institute (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2017. Marrë më 28 mars 2023.
 2. ^ a b "Léon (1993) Luc Besson" (në frëngjisht). Bifi.fr. Marrë më 16 korrik 2019.
 3. ^ "Leon the Professional - 1994". natalieportman.com (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2019.
 4. ^ "Box Office Information for Léon". The Numbers (në anglisht). Marrë më 4 prill 2010.
 5. ^ JP. "Léon (The Professional) (1994)" (në anglisht). JPBox-Office. Marrë më 25 nëntor 2016.
 6. ^ "How Luc Besson's 'LEON: THE PROFESSIONAL' created a new type of action movie". Maxim (në anglisht).
 7. ^ "The Professional (1994) - Luc Besson - Synopsis, Characteristics, Moods, Themes and Related". AllMovie (në anglisht).
 8. ^ "The Professional (1994) - Box Office Mojo". boxofficemojo.com (në anglisht).
 9. ^ a b Ebert, Roger. "The Professional Movie Review (1994)" (në anglisht). rogerebert.com. Marrë më 12 tetor 2016.
 10. ^ Luc Besson. Léon: The Professional Uncut International Version DVD", inside sleeve.
 11. ^ "Leon – The Professional filming locations" (në anglisht). The Worldwide Guide To Movie Locations. 18 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2008. Marrë më 11 mars 2008.
 12. ^ Léon: The Professional at Rotten Tomatoes. Flixster. Retrieved 13 October 2022
 13. ^ The Professional] at Metacritic. Retrieved 21 August 2014
 14. ^ "Find CinemaScore" (Type "Professional" in the search box) (në anglisht). CinemaScore. Marrë më 14 janar 2022.
 15. ^ Salisbury, Mark. "Reviews: Leon". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2012. Marrë më 22 dhjetor 2011.
 16. ^ Mark Deming. "The Professional review". AllMovie (në anglisht). Marrë më 9 qershor 2010.
 17. ^ Schickel, Richard (24 qershor 2001). "Slice and Dice". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2012.
 18. ^ ‘The Professional’ (R), By Hal Hinson
 19. ^ Maslin, Janet (18 nëntor 1994). "He May Be a Killer, But He's Such a Sweetie". The New York Times (në anglisht).