Adrien Brody

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adrien Brody
Brody në vitin 2011 në Tribeca Film Festival në premierën e Detachment
U lind në14 prill 1973
Shkollimi
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1989–present
Prind/ër

Adrien Nicholas Brody (lindi më 14 prill 1973[1]) është një aktor amerikan. Ai është më i njohur për portretizimin e Władysław Szpilman në dramën luftarake të Roman Polanskit The Pianist (2002), për të cilin fitoi Academy Award për Aktorin më të Mirë në moshën 29 vjeçare, duke u bërë aktori më i ri që fitoi në atë kategori. Ai gjithashtu u bë aktori i dytë mashkull amerikan që fitoi César Award për Aktorin më të Mirë për të njëjtin film. Ai ka luajtur në disa filma të tjerë dhe ka marrë disa çmime të tjera duke përfshirë nominimet për Golden Globe Award dhe Primetime Emmy Award.

Brody ka luajtur gjithashtu në The Thin Red Line (1998), The Village (2004), King Kong (2005), Hollywoodland (2006), Cadillac Records (2008), Predators (2010) dhe See How They Run (2022). Ai ka bashkëpunuar shpesh me regjisorin Wes Anderson, duke u shfaqur në filmat e tij The Darjeeling Limited (2007), Fantastic Mr. Fox (2009), The Grand Budapest Hotel (2014), The French Dispatch (2021), dhe Asteroid City (2023). Ai portretizoi Salvador DaliMidnight in ParisWoody Allen (2011) dhe Arthur MillerBlondeAndrew Dominik (2022).

Në televizion, ai ka luajtur Luca Changretta në sezonin e katërt të serialit të BBC-së Peaky Blinders (2017) dhe Pat Riley në serialin drama sportiv të HBO Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (2022–2023). Ai fitoi nominime për Primetime Emmy Award për rolet e tij si Harry Houdini në mini-serinë e History Channel Houdini (2014) dhe investitorit Josh Aaronson në serinë e HBO Succession (2021).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brody ka lindur në Woodhaven, Queens, New York City, si biri i Sylvia Plachy, një fotogazetare, dhe Elliot Brody, një piktor dhe profesor në pension.[2] Babai i Brody është me prejardhje polake jehude.[3][4][5] Nëna e Brody, e cila u rrit si katolike, ka lindur në Budapest, Hungari dhe është e bija e një babai aristokrat katolik hungarez dhe një nëne jehude çeke.[6][7][8]

Si fëmijë, Brody performonte shfaqje magjike në festat e ditëlindjeve të fëmijëve si "The Amazing Adrien".[9] Ka shkuar në I.S. 145 Joseph Pulitzer Middle School dhe Shkollën e Mesme të Muzikës dhe Artit dhe Arteve Performuese Fiorello H. LaGuardia të Nju Jorkut. Prindërit e kanë dërguar edhe në kurse të ndryshme të aktrimit, me qëllim që të largohet nga një shoqëri e rrezikshme, me të cilën ishte shoqëruar.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1992, Brody u plagos rëndë në një aksident me motor në të cilin ai u hodh mbi një makinë dhe u përplas me kokë në një vendkalim.[10] Ai kaloi muaj duke u rikuperuar. Ai e ka thyer hundën tri herë duke bërë marifete, përfshirë edhe gjatë xhirimeve të Summer of Sam.[11]

Brody filloi të takohej me aktoren dhe modelen spanjolle Elsa Pataky në vitin 2006. Për ditëlindjen e 31-të të Pataky në korrik 2007, Brody bleu për të një fermë të shekullit të 19-të në Central New York që u rimodelua për t'u dukur si një kështjellë. Brody dhe Pataky u shfaqën në shtëpinë e tyre në Nju Jork në një përhapje prej 35 faqesh për revistën HELLO! në tetor 2008.[12] Dyshja u ndanë në vitin 2009.[13]

Në vitin 2010, Brody paditi krijuesit e filmit Giallo, duke pretenduar se ata nuk arritën të paguanin pagën e tij të plotë.[14]

Në shkurt 2020, u raportua se ai ishte në një lidhje me aktoren dhe stilisten angleze Georgina Chapman.[15]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1989 New York Stories Mel
1991 The Boy Who Cried Bitch Eddie
1993 King of the Hill Lester Silverstone
1994 Angels in the Outfield Danny Hemmerling
1995 Ten Benny Ray Diglovanni
1996 Bullet Ruby Stein
Solo Dr. Bill Stewart
1997 The Last Time I Committed Suicide Ben
The Undertaker's Wedding Mario Bellini
Six Ways to Sunday Arnie Finklestein
1998 Restaurant Chris Calloway
The Thin Red Line Cpl. Geoffrey Fife
1999 Summer of Sam Richie Tringale
Oxygen Harry Houdini
Liberty Heights Van Kurtzman
2000 Bread and Roses Sam Shapiro
Harrison's Flowers Kyle Morris
2001 Love the Hard Way Jack Grace
The Affair of the Necklace Count Nicolas De La Motte
2002 Dummy Steven Schoichet
The Pianist Władysław Szpilman
2003 The Singing Detective First Hood
2004 The Village Noah Percy
2005 The Jacket Jack Starks
King Kong Jack Driscoll
2006 Hollywoodland Louis Simo Gjithashtu kinematograf shtesë
2007 The Darjeeling Limited Peter Whitman
2008 Manolete Manolete
The Brothers Bloom Bloom
Cadillac Records Leonard Chess
2009 Giallo Inspector Enzo Lavia Gjithashtu producent
Splice Clive Nicoli
Fantastic Mr. Fox Rickity Zëri
2010 High School Edward "Psycho Ed" Highbaugh
Predators Royce
The Experiment Travis Cacksmackberg
Wrecked Man Gjithashtu producent ekzekutiv
2011 Detachment Henry Barthes Gjithashtu producent ekzekutiv
Midnight in Paris Salvador Dalí
2012 Back to 1942 Theodore White
2013 Inappropriate Comedy Flirty Harry Gjithashtu shkroi dialog shtesë
Third Person Scott Lowry
2014 The Grand Budapest Hotel Dmitri Desgoffe und Taxis
American Heist Frankie Kelly Gjithashtu producent ekzekutiv
2015 Dragon Blade Tiberius
Stone Barn Castle No Dokumentar;
regjisor, producent dhe kompozitor
Backtrack Peter Bower
Septembers of Shiraz Isaac Amin Gjithashtu producent ekzekutiv
2016 Manhattan Night Porter Wren Gjithashtu producent
2017 Bullet Head Stacy
2018 Air Strike Steve
2021 Clean Clean Gjithashtu bashkë-skenar, producent dhe kompozitor
The French Dispatch Julien Cadazio
2022 See How They Run Leo Köpernick
Blonde Arthur Miller
2023 Manodrome Dad Dan
Ghosted Leveque
Fool's Paradise Chad Luxt
Asteroid City Schubert Green [16]
TBA The Brutalist Not yet released László Tóth Post-production

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1988 Home at Last Billy Film televiziv
Annie McGuire Lenny McGuire Epizodi: "Annie and the Brooklyn Bridge"
1994 Rebel Highway Skinny Epizodi: "Jailbreakers"
1996 Bullet Hearts Chuckie Bragg Pilot
1999 Split Screen Harry Epizodi: "Waiting for Star Wars"
2003 Saturday Night Live Vetë ai (prezantues) Epizodi: "Adrien Brody/Sean Paul, Wayne Wonder"
2014 Houdini Harry Houdini Miniseri; 2 epizoda
2015 Breakthrough Narrator Epizodi: "Decoding the Brain"[17][18]
2016 Dice Vetë ai Epizodi: "Ego"
2017 Peaky Blinders Luca Changretta 6 epizoda
2021 Chapelwaite Captain Charles Boone 10 epizoda
Succession Josh Aaronson 2 epizoda
2022–2023 Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty Pat Riley 15 epizoda
2023 Poker Face Sterling Frost Jr. 2 epizoda

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2005 Peter Jackson's King Kong: The Official Game of the Movie Jack Driscoll

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Famous birthdays for April 14: Sarah Michelle Gellar, Loretta Lynn". United Press International (në anglisht). 14 prill 2019. Marrë më 29 shkurt 2020.
 2. ^ "Adrien Brody Biography (1973–)". FilmReference.com (në anglisht). Marrë më 24 tetor 2008.
 3. ^ "Interview: Adrien Brody, actor". The Scotsman (në anglisht). 4 korrik 2010. Marrë më 27 prill 2018.
 4. ^ Goodman, Lanie (3 nëntor 2002). "Adrien Brody takes on Chopin, Polanski and the burden of history". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 29 prill 2018.
 5. ^ Sugarman, Daniel (27 mars 2017). "Adrien Brody set to play a blinder in BBC series". The Jewish Chronicle (në anglisht). Marrë më 27 prill 2018.
 6. ^ Leslie Camhi (18 mars 2005). "An Autobiography in Pictures". The Jewish Daily Forward (në anglisht). New York City: forward.com. Marrë më 3 shkurt 2012.
 7. ^ Meyers, William (27 janar 2005). "Rescuing Beauty From History's Dark Corners". The New York Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2008. Marrë më 3 shkurt 2012.
 8. ^ Fox, Chloe (12 nëntor 2006). "The prime of Adrien Brody". The Guardian (në anglisht). Manchester. Marrë më 3 shkurt 2012.
 9. ^ Sylvia Plachy (31 dhjetor 2002). "My Son the Oscar Contender". The Village Voice (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2015. Marrë më 3 shkurt 2012.
 10. ^ Carpenter, Susan (7 nëntor 2007). "Adrien Brody's other passion". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 3 shkurt 2012.
 11. ^ "Adrien Brody" (në anglisht). South African TV Authority. Marrë më 3 shkurt 2012.
 12. ^ Hello (7 tetor 2008). "Adrien and Spanish love Elsa share their 'dream castle' with HELLO!". Hello (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2012.
 13. ^ Marcy (16 maj 2009). "Adrien Brody's Girlfriend leaves him for Olivier Martinez" (në anglisht). Zimbio. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2009. Marrë më 28 dhjetor 2012.
 14. ^ Anthony McCartney (24 shtator 2010). "Adrien Brody: Suing 'Giallo' Filmmakers Was My Only Option". HuffPost (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2012.
 15. ^ Roberto, Melissa (4 mars 2020). "Harvey Weinstein's ex-wife was 'shocked and humiliated' by scandal, disgraced mogul 'disgusts' her: report". Fox News (në anglisht).
 16. ^ Kit, Borys (2021-08-13). "Rupert Friend, Jason Schwartzman Join Wes Anderson's Next Film (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2021. Marrë më 2021-08-13.
 17. ^ "National Geographic Channel Greenlights Second Season of Critically Acclaimed Series BREAKTHROUGH". Business Wire (në anglisht). 25 korrik 2016. Marrë më 13 janar 2017.
 18. ^ "Jason Bateman, Adrien Brody Narrate Nat Geo's 'Breakthrough' With Brett Ratner, Akiva Goldsman". TheWrap (në anglisht). 23 shtator 2015. Marrë më 24 maj 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Adrien Brody – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale