Sean Paul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sean Paul në 2012 Sean Paul B96 Summerbash

Sean Paul Ryan Francis Henriques (lindur ne Janar 1973Kingston ) është një muzikant xhamajkan i sallës së kërcimit .

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sean Paul u rrit në famullinë Saint Andrew në Xhamajkën jugperëndimore. Paraardhësit e babait të tij ishin nga Portugalia dhe i përkisnin hebrenjve sefardikë, ata të nënës së tij, një piktore e njohur, nga Afrika dhe Kina . Si rezultat ai kishte një pamje të pazakontë për xhamajkanët, për të cilën ishte ngacmuar si fëmijë. Ai e kundërshtoi këtë me emrin e vetë-imponuar "Copper Color Chinese Bwoy" ("djalë kinez me ngjyrë bakri"). Ai ishte një atlet i talentuar, veçanërisht në not dhe vaterpolo - në këtë sportin e fundit ai u aktivizua në ekipin kombëtar të të rinjve Xhamajka. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si bazë muzikore e parë ai mori 15-ën. Dhurata për ditëlindje nga nëna e tij. Në vitin 1996, kënga debutuese Baby Girl (Mos qaj) i solli atij suksesin e parë në Xhamajka. Më vonë muzika e tij u luajt në disa radio stacione amerikane, gjë që filloi karrierën e tij ndërkombëtare. Modeli i tij muzikor është Bob Marley . Me albumin e tij të parë Stage One ai arriti sukses në mbarë botën. Albumi i dytë Dutty Rock e kaloi këtë me mbi gjashtë milionë shitje dhe një pozicionim 54-javor në listat gjermane të albumeve. Albumi gjithashtu fitoi një Grammy në kategorinë e albumit më të mirë Reggae .

Nga viti 2002 deri në vitin 2010 ai pati disa, dhjetë hitet më të mira në SHBA, MB dhe Gjermani . Ai regjistroi këngë me Beyoncé, Mýa, Rihanna, Blu Cantrell, Fabolous, Lil Jon, Brandy, Sasha, Carlos Santana, Jay Sean, Nina Sky dhe Busta Rhymes (ESRA), ndër të tjera. Albumi i tretë, The Trinity, përmban këngën Never Gonna Be the Same, të cilën Sean Paul e publikoi më 27 shtator. Janar 2005 i kushtoi mikut më të mirë Daddigon, i cili u qëllua për vdekje, i cili ishte gjithashtu në ekuipazhin e Dutty Cup.

Sean Paul mori disa çmime si "Çmimi më i mirë i videos muzikore" në MTV Music Awards në Toronto në 2003. Në MTV European Music Awards, ai mori çmimin në kategorinë "Best New Artist". Në vitin 2006, ai u fut në zhanrin reggaetón duke publikuar këngën reggaetón Oh Man me Daddy Yankee dhe Luny Tunes. Në vitin 2011, Sean Paul lëshoi singlin Got 2 Luv U së bashku me Alexis Jordan, i cili hyri në top 10 në Francë, Gjermani, Austri dhe Holandë dhe arriti numrin 1 në Zvicër. [2] Është kënga e tij më e suksesshme në Evropë që nga Get Busy në vitin 2003.

Në dhjetor 2011 ai njoftoi se albumi i tij i ri Tomahawk Technique do të dilte në janar 2012 në disa vende si Zvicra dhe Franca. Dy javë më vonë, ai prezantoi kopertinën e albumit dhe listën e këngëve. What I Want u publikua si një këngë promo dixhitale përpara se të publikonte këngën e dytë She Doesn't Mind në Gjermani në shkurt 2012. Albumi mundi të vendoset në top 10 në Gjermani, Austri dhe Zvicër. Ai debutoi në numrin 34 në MB. Në gusht 2013 u publikua singulli Other Side of Love, i cili arriti në top 10-shen e top-listave në Gjermani, Britani të Madhe dhe Zvicër. Në maj 2014, Sean Paul vizitoi Gjermaninë dhe Luksemburgun. Në janar 2017, ai publikoi këngën No Lie me këngëtaren dhe kantautoren britanike Dua Lipa me prejardhje shqiptare.

Sean Paul është i martuar që nga viti 2012. Në vitin 2017 ka lindur një djalë, i ndjekur nga një vajzë në vitin 2019.

Diskografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Eingebundene Diskografie

Jahr Titel Höchstplatzierung, Gesamtwochen, AuszeichnungChartplatzierungenChartplatzierungen[3]

(Jahr, Titel, Plat­zie­rungen, Wo­chen, Aus­zeich­nungen, Anmer­kungen)
Anmerkungen
lidhja=Deutsche_Albumcharts|alt=|20x20px|DE DE lidhja=Ö3_Austria_Top_40|alt=|20x20px|AT AT lidhja=Schweizer_Hitparade|alt=|20x20px|CH CH lidhja=Britische_Musikcharts|alt=|20x20px|UK UK lidhja=Billboard_200|alt=|20x20px|US US
2000 Stage One
Erstveröffentlichung: 28. März 2000
2002 Dutty Rock DE10
Platin


(54 Wo.)DE
AT5
Gold


(39 Wo.)AT
CH11
Platin


(68 Wo.)CH
UK2
×2
Doppelplatin


(53 Wo.)UK
US9
×2
Doppelplatin


(85 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 24. September 2002

Verkäufe: + 4.707.500
2005 The Trinity DE9
Gold


(33 Wo.)DE
AT6

(28 Wo.)AT
CH4
Gold


(50 Wo.)CH
UK11
Gold


(19 Wo.)UK
US7
Platin


(52 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 23. September 2005

Verkäufe: + 2.350.000
2009 Imperial Blaze DE17

(4 Wo.)DE
AT17

(4 Wo.)AT
CH4

(10 Wo.)CH
UK38

(1 Wo.)UK
US12

(7 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 14. August 2009

Verkäufe: + 50.000
2012 Tomahawk Technique DE6

(15 Wo.)DE
AT7

(11 Wo.)AT
CH3
Gold


(20 Wo.)CH
UK34

(3 Wo.)UK
Erstveröffentlichung: 27. Januar 2012

Verkäufe: + 65.000
2014 Full Frequency DE22

(4 Wo.)DE
AT36

(1 Wo.)AT
CH7

(6 Wo.)CH
Erstveröffentlichung: 18. Februar 2014
2021 Live N Livin
Erstveröffentlichung: 12. März 2021

çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet e Muzikës Amerikane
2006: për Artistin e Preferuar Mashkull Pop/Rock
Bravo Otto
2003: "Bronz" në kategorinë "Hip-Hop International"
grammy
2004: për "Albumi më i mirë Reggae" ( Dutty Rock )
Çmimet MOBO
2006: për "Best Reggae Act"
2009: për "Best Reggae Act"
MTV Romania Music Awards
2007: për "Artistin më të mirë ndërkombëtar"
Çmimet Soul Train
2009: për "Artisti më i mirë Reggae"

Lidhjet e internetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Steve Huey. "Sean Paul – Artist Biography" (në anglisht). Allmusic.
  2. ^ Platz 1 in der Schweiz
  3. ^ Chartquellen: DE AT CH UK US