Kingston

Coordinates: 17°58′17″N 76°47′35″W / 17.97139°N 76.79306°W / 17.97139; -76.79306
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kingston
Porti i Kingston në 2004
Porti i Kingston në 2004
Parimet: 
Qyteti i cili ka fundacione[1]
Kingston is located in Earth
Kingston (Earth)
Koordinatat: 17°58′17″N 76°47′35″W / 17.97139°N 76.79306°W / 17.97139; -76.79306
VendiXhamajka
QarkuSurrey
FamulliKingston
St. Andrew
Themeluar22 korrik 1692
Qeveria
 • KryetariDelroy Williams[3]
Sipërfaqja
 • Famulli480 km2 (190 sq mi)
Lartësia mbidetare
9 m (30 ft)
Popullsia
 (2011)
 • Famulli662.435[2]
 • Vendi65-ta në Amerikën e Veriut
1-ri në Xhamajka
 • Metro
1.190.000
Zona kohoreUTC−5 (EST)
Faqja zyrtareksamc.gov.jm

Kingston është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Xhamajkës, i vendosur në bregun juglindor të ishullit. Ajo përballet me një port natyror të mbrojtur nga Palisadoes, një hell i gjatë rëre që lidh qytetin e Port Royal dhe Aeroportin Ndërkombëtar Norman Manley me pjesën tjetër të ishullit.

Kingston u themelua në vitin 1692 nga britanikët pasi një tërmet me madhësi 7.5 shkatërroi pothuajse të gjithë ish-kryeqytetin, Port Royal. Qyteti u bë selia e administratës së Xhamajkës në vitin 1872. Ai e ruajti këtë status kur ishulli arriti pavarësinë më 1962.

Përveç të qenit selia e qeverisë xhamajkane, qyteti është gjithashtu vendndodhja e kampusit Mona të Universitetit të Indeve Perëndimore, i themeluar në vitin 1948. Kingston është gjithashtu vendi i disa festivaleve vjetore.

Zona qendrore e Kingston përbëhet nga dy pjesë: qendra historike, mjaft konfliktuale, dhe New Kingston, ku ndodhen shumica e atraksioneve turistike, si Muzeu Bob Marley, i ndërtuar në rezidencën e tij të mëparshme. Yje të tjerë reggae si Buju Banton dhe Beenie Man janë gjithashtu nga Kingston.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti ndërkombëtar Noman Manley ndodhet në jug të ishullit, 19 kilometra larg qendrës së qytetit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ KSAC lauds contribution of century-old churches downtown Arkivuar 27 maj 2015 tek Wayback Machine
  2. ^ "Population usually resident in Jamaica by parish":2011". Statistical Institute of Jamaica (në anglisht). Marrë më 16 tetor 2015.
  3. ^ "Williams as Kingston Mayor, Ennis his deputy". Jamaica Observer (në anglisht). 4 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2022. Marrë më 20 qershor 2017.