Jump to content

Famullitë e Xhamajkës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Famulli
KategoriaShtet unitar
Vendiflamuri Xhamajka
Themeluar mëQarqet e Xhamajkës
Krijuar1655 (Kolonia e Xhamajkës)
Numri14 famulli (që nga viti 1866)
Popullsia69,533 (Hanover) – 573,369 (Saint Andrew)
Sipërfaqja25 km2 (9.7 sq mi) (Kingston) – 1,213 km2 (468 sq mi) (Saint Ann)
QeveriaQeveria e famullisë
NënndarjetQytete, qyteza, fshatra

Famullitë e Xhamajkës janë njësitë kryesore të qeverisjes vendore në Xhamajka. Ato u krijuan pas pushtimit anglez të Xhamajkës më 1655. Kjo strukturë administrative për Koloninë e Xhamajkës u zhvillua ngadalë. Sidoqoftë, që nga 1 maji 1867, Xhamajka është ndarë në katërmbëdhjetë famullitë aktuale. Këto u ruajtën pas pavarësisë në vitin 1962. Ato janë grupuar në tre qarqe historike, të cilat nuk kanë më asnjë rëndësi administrative. Çdo famulli ka një bregdet; asnjë nuk është pa dalje në det.

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Famullia Kryeqyteti Sipërfaqja
km2
Popullsia
(2011)[1]
Qarku Cornwall
1 Hanover Lucea 450.4 69,533
2 Saint Elizabeth Black River 1,212.4 150,205
3 Saint James Montego Bay 594.9 183,811
4 Trelawny Falmouth 874.6 75,164
5 Westmoreland Savanna-la-Mar 807.0 144,103
Qarku Middlesex
6 Clarendon May Pen 1,169.3 245,103
7 Manchester Mandeville 830.1 189,797
8 Saint Ann Saint Ann's Bay 1,212.6 172,362
9 Saint Catherine Spanish Town 1,192.4 516,218
10 Saint Mary Port Maria 610.5 113,615
Qarku Surrey
11 Kingston Parish[a][b] Kingston 21.8 89,057
12 Portland Port Antonio 814.0 81,744
13 Saint Andrew[a] Half Way Tree 430.7 573,369
14 Saint Thomas Morant Bay 742.8 93,902
Total 10,991.0 2,697,983
  1. ^ a b Famullitë e Kingston dhe Saint Andrew së bashku formojnë Kingston and St. Andrew Corporation.
  2. ^ Famullia e Kingston nuk përfshin të gjithë qytetin e Kingston. Pjesa më e madhe e qytetit është në famullinë e Shën Andreas.
Harta e famullive të Xhamajkës

Qarqet e Xhamajkës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e qarqeve: 1) Qarku Cornwall, 2) Qarku Middlesex, 3) Qarku Surrey.

Xhamajka është e ndarë në tre qarqe historike, megjithëse ato nuk kanë asnjë funksion administrativ sot. Ato u krijuan në vitin 1758 për të lehtësuar mbajtjen e gjykatave përgjatë linjave të sistemit britanik të gjykatave të qarkut.[2]

Të tre qarqet janë emëruar për qarqet historike angleze të Cornwall, Middlesex, dhe Surrey. Qarku Cornwall u emërua për të qenë qarku më perëndimor, ashtu si adashi i tij. Qarku Middlesex u emërua për vendndodhjen e tij në të tretën e mesme të Xhamajkës. Qarku Surrey u emërua për qarkun anglez në të cilin gjendet Kingston upon Thames, sepse Kingston ishte qyteti i tij i qarkut.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population Usually Resident in Jamaica, by Parish: 2011" (në anglisht). Statistical Institute of Jamaica. Marrë më 11 nëntor 2016.
  2. ^ a b Higman, B. W.; Hudson, B. J. (2009). Jamaican Place Names (në anglisht). Mona, Jamaica: University of the West Indies Press. fq. 31. ISBN 978-976-640-306-5.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]