Audrey Hepburn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Audrey Hepburn
Audrey Hepburn Roman Holiday cropped.jpg
Informacione personale
Vendlindja Bruxelles, Belgjikë
Vendvdekja Tolochenaz afër Lausanne, Zvicër
Filma & seriale 
 shquar
Festa në Romë (1953) – Çmimi Oscar
Bashkëshort(ja) Mel Ferrer (1954–1968)
Andrea Dotti (1969–1982)
Kombësia Amerikane

Audrey Hepburn (4 maj 1929 Bruxelles, Belgjikë20 janar 1993 Tolochenaz afër Lausanne, Zvicer ), aktore e filmit dhe e teatrit e shpërblyer me Oscar. Ajo ishte gjithashtu e njohur si një ikonë mode, modele, kërcimtare dhe humanitare. E lindur si Audrey Kathleen Ruston në Bruxelles dhe ishte fëmija i vetëm i Josepha Anthonya Rustona, bankier irlandez, dhe i baroneshës Elle van Heemstra, anëtare e aristokracisë holandeze ku paraardhësit ishin mbretër francez dhe mbretër anglez. Ajo e kaloi fëmijërinë e saj midis Belgjikës, Anglisë dhe Hollandës.

Edhe pse ishte e bukur dhe sharamante, Hepburn i kushtoi një kujdes të vecantë shtresave në nevojë, kryesisht fëmijëve. Deri në fund të jetës së saj, ajo iu përkushtua punës së saj vullnetare në UNICEF, ku u njoh edhe si ambasadore e vullnetit të mirë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]