Pride and Prejudice (film 2005)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pride & Prejudice
Regjia ngaJoe Wright
Skenari ngaDeborah Moggach
Bazuar nëKrenari dhe Paragjykim
roman i vitit 1813
nga Jane Austen
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaRoman Osin
MontazhiPaul Tothill
MuzikaDario Marianelli

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
11 shtator 2005 (TIFF)
16 shtator 2005 (Mbretëria e Bashkuar)
11 nëntor 2005 (Shtetet e Bashkuara)
18 janar 2006 (Francë)
Kohëzgjatja
127 minuta[2]
Shtetet
  • Mbretëria e Bashkuar
  • Shtetet e Bashkuara
  • Franca
GjuhaAnglisht
Buxheti$28 million*[3]
Fitimi$121.6 million[4]

Pride & Prejudice (shqip: Krenari dhe Paragjykim) është një film dramatik romantik i vitit 2005 me regji nga Joe Wright, në debutimin e tij artistik si regjisor, dhe i bazuar në romanin e Jane Austen të vitit 1813 me të njëjtin emër. Filmi paraqet pesë motra nga një familje angleze e zotërinjve toka që merren me çështje të martesës, moralit dhe keqkuptimeve. Keira Knightley luan në rolin kryesor të Elizabeth Bennet, ndërsa Matthew Macfadyen luan rolin e interesit të saj romantik Mr. Darcy.

Skenaristja Deborah Moggach fillimisht u përpoq ta bënte skenarin e saj sa më besnik ndaj romanit, duke shkruar nga këndvështrimi i Elizabeth duke ruajtur pjesën më të madhe të dialogut origjinal. Wright inkurajoi një devijim më të madh nga teksti, duke përfshirë ndryshimin e dinamikës brenda familjes Bennet. Wright dhe Moggach e vendosën filmin në një periudhë më të hershme dhe shmangën paraqitjen e një "bote krejtësisht të pastër Regency", duke paraqitur në vend të kësaj një "version me baltë" të kohës. Ajo u xhirua tërësisht në vendndodhje në Angli në një program 11-javor.[5][6] Wright e kishte të vështirë kastin për shkak të shfaqjeve të kaluara të personazheve të veçantë. Regjisorët duhej të ekuilibronin se kush mendonin se ishte më i miri për secilin rol me dëshirën e studios për yje. Knightley ishte e njohur pjesërisht nga roli i saj në filmserinë e Pirates of the Caribbean, ndërsa Macfadyen nuk kishte asnjë njohje ndërkombëtare.

Prodhuar nga Working Title Films në bashkëpunim me StudioCanal, Pride & Prejudice u publikua më 16 shtator 2005 në Mbretërinë e Bashkuar dhe më 11 nëntor në Shtetet e Bashkuara. Temat e filmit theksojnë realizmin, romantizmin dhe familjen. Ajo u tregtua për një audiencë më të re, të zakonshme; artikujt promovues vunë në dukje se ai erdhi nga producentët e komedisë romantike të vitit 2001 Bridget Jones's Diary përpara se të pranonin origjinën e tij si një roman i Austen. Pride & Prejudice fitoi një bruto botërore prej rreth 121 milionë dollarë, një sukses komercial. Ai mori vlerësime përgjithësisht pozitive dhe gjithashtu mori katër nominime në Academy Award të 78-të, duke përfshirë Aktoren më të Mirë në Rolin Kryesor për 20-vjeçaren Knightley. Studiuesit e Austen kanë menduar se puna e Wright krijoi një zhanër të ri hibrid duke përzier tiparet tradicionale të filmit të trashëgimisë me "teknikat e filmimit të orientuar drejt të rinjve".[7]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë fundit të shekullit të 18-të, Mr. dhe Mrs. Bennet dhe vajzat e tyre - Jane, Elizabeth, Mary, Kitty dhe Lydia - jetojnë në Longbourn, pasuria e tyre në Anglinë rurale. Mrs. Bennet, e etur për të siguruar martesa të përshtatshme për vajzat e saj, kënaqet kur beqari i pasur Charles Bingley shkon në Netherfield aty pranë. Në një ballo mbledhjesh, Bingley, motra e tij Caroline dhe shoku i tij Mr. Darcy takohen me shoqërinë lokale. Bingley dhe Jane merren menjëherë me njëri-tjetrin, ndërsa Elizabeth nuk i pëlqen në çast Darcy dhe dëgjon komentet e tij shpërfillëse për të.

Më vonë, duke vizituar Bingley, Jane sëmuret dhe duhet të qëndrojë për t'u shëruar. Ndërsa Elizabeth po viziton Jane në Netherfield, ajo verbalisht ndeshet me Karolinën krenare dhe Darsin e përmbajtur. Jane shërohet dhe menjëherë pas kësaj, kushëriri i zotit Bennet, Mr. Collins, një klerik pompoz, viziton Bennets; si i afërmi mashkull më i afërt, Collins do të trashëgojë Longbourn. Mr. Collins synon t'i propozojë Jane, por zonja Bennet thotë se së shpejti do të fejohet dhe rrjedhimisht i sugjeron Elizabeth, të cilën Collins e konsideron një alternativë të këndshme. Motrat Bennet takojnë gjithashtu ushtarin e pashëm dhe simpatik Toger Wickham, babai i të cilit punonte për familjen Darcy. Ai fiton simpatinë e Elizabeth duke pretenduar se Mr. Darcy i mohoi atij trashëgiminë e tij të ligjshme.

Në ballon e Netherfield, Elizabeth kërcen me Darcy, megjithëse takimi është i tensionuar. Të nesërmen, Collins i propozon Elizabeth, e cila e refuzon me zell; pavarësisht zemërimit të nënës së saj, babai i saj e mbështet vendimin e saj. Festa e Bingley kthehet papritur në Londër. Elizabeth i kërkon Jane të vizitojë tezen dhe xhaxhain e tyre, Gardiners, të cilët jetojnë në Londër, duke shpresuar që ajo të rilidhet me Bingley. Elizabeth habitet kur shoqja e saj e ngushtë, Charlotte, nga frika e mashtrimit, shpall fejesën e saj me zotin Collins.

Muaj më vonë, Elizabeth viziton Charlotte dhe Mr. Collins, të cilët banojnë pranë pronës së Lady Catherine de Bourgh. Elizabeth takon papritur Darcy, i cili është nipi i Lady Catherine dhe viziton me kushëririn e tij, kolonel Fitzwilliam. Duke mos ditur se Jane është motra e Elizabeth, Fitzwilliam përmend se Darcy së fundmi e zgjidhi Bingley nga një ndeshje e pakujdesshme me një familje "të papërshtatshme".

E shqetësuar, Elizabeta më pas takohet nga Darcy, e cila çuditërisht i propozon martesën, duke deklaruar dashurinë e tij të zjarrtë pavarësisht gradës së saj të ulët. E ofenduar dhe e zemëruar, ajo e refuzon atë. Ai mbron ndarjen e Jane dhe Bingley, duke besuar se Jane është indiferente ndaj mikut të tij dhe me të drejtë kritikon papërshtatshmërinë e herëpashershme sociale të Bennets-ëve të tjerë. Elizabeth citon gjithashtu keqtrajtimin e tij Wickham. I zemëruar dhe zemërthyer, Darcy më vonë i dërgon Elizabeth një letër që përshkruante karakterin e vërtetë të Wickham: Wickham e shpërdoroi amanetin që i kishte lënë babai i Darcy, më pas u përpoq të joshte motrën 15-vjeçare të Darcy, Georgiana, që të arratisej për të fituar pasurinë e saj.

Elizabeta kthehet në shtëpi, ashtu si edhe Jane. Duke shoqëruar Gardiners në një udhëtim në Peak District, Elizabeth pa dëshirë viziton Pemberley, pasurinë madhështore të Darcy. Ajo papritmas ndeshet me Darcy, e cila e fton atë dhe Gardiners të darkojnë në Pemberley. Sjellja e Darcy është zbutur në mënyrë të konsiderueshme, sjelljet e tij u bëjnë përshtypje Gardinerëve dhe Georgiana ndan raportet lajkatare të vëllait të saj për Elizabeth.

Një letër urgjente nga Jane zbulon se Lydia ka ikur me Wickham. Darcy largohet befas dhe Elizabeth kthehet në shtëpi, e sigurt se nuk do ta shohë më Darsin. Nëna e saj ka frikë se turpi i Lidias do të shkatërrojë shanset e vajzave të tjera për martesa të mira. Pas një periudhe të tensionuar pritjeje, zoti Gardiner dërgon lajme se Lydia dhe Wickham tani janë të martuar dhe të sapomartuarit kthehen në Longbourn. Lydia ia lë të rrëshqisë Elizabetës se ishte Darsi që i gjeti dhe pagoi dasmën e tyre; ai gjithashtu bleu komisionin ushtarak të Wickham.

Bingley dhe Darcy kthehen në Netherfield dhe vizitojnë Longbourn. Bingley i propozon Jane, e cila pranon. Vonë atë natë, Lady Catherine mbërrin për të parë Elizabeth dhe kërkon që ajo të mos fejohet kurrë me Darcy, sepse, siç pretendon ajo, Darcy është fejuar për t'u martuar me vajzën e Lady Catherine, e cila vuan nga shëndeti i dobët, që në foshnjëri. E fyer thellë, Elizabeta e urdhëron të largohet. Duke ecur herët në mëngjes, Elizabeth takon Darsin, e cila kërkon falje për ndërhyrjen e tezes së tij. Ai pohon dashurinë e tij të vazhdueshme dhe Elizabeta, me ndjenjat e saj të ndryshuara rrënjësisht, e pranon propozimin e tij. Ajo i tregon babait të saj të vërtetën e veprimeve të Darsit dhe zoti Bennet i jep Elizabeth pëlqimin e tij për t'u martuar, i lumtur që ajo gjeti dashurinë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pride & Prejudice (2005)". AFI Catalog of Feature Films (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2021. Marrë më 13 shkurt 2021.
  2. ^ "Pride & Prejudice (U)". United International Pictures (në anglisht). British Board of Film Classification. 25 korrik 2005. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2013. Marrë më 1 tetor 2013.
  3. ^ "Pride and Prejudice" (në anglisht). The Numbers. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2011. Marrë më 8 shkurt 2012.
  4. ^ "Pride and Prejudice (2005) – International Box Office Results" (në anglisht). Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2014. Marrë më 26 shkurt 2012.
  5. ^ Elley, Derek (11 shtator 2005). "Pride & Prejudice (U.K.–U.S.)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2021. Marrë më 26 shkurt 2012.
  6. ^ "Pride & Prejudice: The Production" (në anglisht). Focus Features. 1 nëntor 2005. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2012. Marrë më 19 janar 2012.
  7. ^ Dole, Carole (verë 2007). "Jane Austen and Mud: Pride & Prejudice (2005), British Realism and the Heritage Film". Persuasions On-Line (në anglisht). Jane Austen Society of North America. 27 (2). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2011. Marrë më 10 shkurt 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]